POZEMEK ZA VESNOU SE PROMĚNÍ VE ŠKOLNÍ ZAHRADU A VEŘEJNÝ PROSTOR

0

Bylo to v Turnově poměrně velké téma roku 2019, které bylo opakovaně probíráno i na veřejných jednáních zastupitelstva města. Pozemek za Vesnou v sousedství Havlíčkova náměstí před lety koupilo za 4,5 mil. Kč město na zřízení parkoviště. Když mělo dojít ke stavbě, zvedla se negativní reakce v sousední ZŠ v ulici 28. října. Škola by ráda prostor využila jako školní zahradu. Nově se také proti záměru parkoviště postavili vlastníci okolních nemovitostí, kteří před tím s parkovištěm souhlasili. Záměr se ocitl v patové situaci. Zastupitelé nakonec původní projekt na využití pozemků pro parkování automobilů zrušili a odsouhlasili využití pro školní zahradu a veřejný prostor.

Mapka zmíněného prostoru

Téma se vrátilo na letošní lednové jednání zastupitelů. Záměr prošel komisemi a radou města, k dispozici je i jeho vizuální řešení – autorem je Ing. arch. Josef Hlavatý. S novou podobou řešení daného prostoru souhlasí i vedení základní školy a rodiče. V části přiléhající škole má vzniknout pavilon pro polytechnické vzdělávání a také plocha pro dětské hry v rámci školní družiny, v části přiléhající k ulici 5. května a k Havlíčkovu náměstí je navržen odpočinkový prostor s lavičkami pro veřejnost.

Město chce na tento projekt využít dotačních titulů EU, které budou v budoucnu vyhlášeny. „V případě řešení veřejného prostoru a přístupu na něj se v budoucnu nevyhneme diskuzi i o úpravě Havlíčkova náměstí. Jedná se o náměstí, které dosud neprošlo nějakou zásadní úpravou, a dnes je to v podstatě jen jedno velké parkoviště. Sice existuje studie na podzemní parkoviště, vzhledem k nákladům ale myslím, že se k ní město v horizontu desetiletí těžko dostane, takže bychom spíš úpravu náměstí měli pojmout na část pro parkování a část jako veřejný prostor, který právě může nějak souviset i s využitím pozemků za Vesnou,“ komentuje současný i budoucí stav starosta Turnova Tomáš Hocke.

V pozadí je budoucí pavilon pro polytechnické vzdělávání

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.