V pátek 9. března v poledne vyvěsil tibetskou vlajku na radnici, na oficiálním místě mezi vlajkami partnerských měst, místostarosta Turnova Aleš Hozdecký. Naše město se tak přidalo mezi desítky míst v republice, která se k této iniciativě přidala. „Také naše země zažila desetiletí totalitního režimu, neměli bychom jen lhostejně přihlížet, když se v některé zemi děje bezpráví,“ uvedl při slavnostním aktu místostarosta Hozdecký.
Už 48. výročí násilného potlačení tibetského povstání proti čínské okupaci, během kterého zemřelo 80 tisíc Tibeťanů, si vyvěšením tibetské vlajky připomíná celý svět. Většina věhlasných kláštěrů této mírumilovné země byla za léta okupace srovnána se zemí a postupně byl celý národ invazí Číňanů poroben a zdecimován.
V poslední době jsem zaznamenal také hodně názorů typu, co je nám do toho, je to daleko a je to již dlouho, navíc Čína má dnes nastoupeno na světovou ekonomickou mocnost číslo jedna. Tak proč ji vyvěšením vlajky Tibetu, který Číňané považují za součást své země, provokovat? Odpověď: Není na světě jen „má dáti – dal“. Porobu národa, který svojí mírumilovností a hlavně duchovním poselstvím, co v posledních desetiletích ovlivnilo miliony lidí v tzv. západní civilizaci, kde je dalajlama velmi váženou osobou, bychom neměli přejít jako něco, co je silnějšímu dovoleno. A není jen Tibet, je tu také Čečna a mohli bychom jmenovat další a další okupované (podobené) národy.
Před několika dny jsem četl v jednom novinovém komentáři názor, který mě hodně zaujal a donutil přemýšlet i nad jedním z tématů České republiky dneška: Máme mít na svém území americký radar, který nad námi rozevře bezpečnostní deštník před útokem cizích raket se smrtonosným obsahem? Když by radar obsluhovali naši vojáci, tak si říkám ano, překousnu to, ale proč „Amíci“?!
A teď ten komentář: Mahátma Gándhí psal před válkou Hitlerovi. Můj příteli, oslovoval ho, když ho chtěl (naivně) převést na svoji stranu nenásilí. A Adolf se smál, přirozeně. A přesmyčka: Nacisté měli plán na obsazení celého Švýcarska, jehož válečnou neutralitu považovali za směšnou. Je pouhým mýtem, že plán neuskutečnili proto, že se báli o své úspory v tamních bankách. Oni se báli Švýcarů! Zdejší muži jsou totiž dodnes součástí perfektně organizované domobrany. Co Švýcar, to lehký kulomet v ložnici ve skříni. A považte, že tímto způsobem dali tito horalové dohromady armádu čítající 850 tisíc mužů ve zbrani. A „nácek“ se prostě lekl! Jaké z toho plyne poučení? Není někdy lepší ukázat zlu, že je zlo a že to nejen víme, ale jsme mu připraveni i čelit?
Tak díky, turnovská zastupitelko Martino Pokorná, která jste požadavek na vyvěšení tibetské vlajky na turnovské radnici na posledním zasedání zastupitelsva přednesla a prosadila, a díky i vám, ostatní zastupitelé, že jste s tímto přáním neměli žádný problém (to se Tomáši Tomsovi se stejnou výzvou v minulém zastupitelstvu nepodařilo; proč?).