ODEŠEL FRANTIŠEK ZIKUDA

0

„Byl jako strom – silný ve svých kořenech, dával sílu, dával naději úrody, poskytoval tolik potřebný stín a bezpečí pod svou korunou. Byl jako strom – vítr hraje na struny listí svou píseň loučení, píseň o naději, pokoře, lidskosti a lásce.“

Smutná zpráva, která nás silně zasáhla.
Ve čtvrtek 26. října v ranních hodinách zemřel pan František Zikuda. Dlouholetý zastupitel, radní města Turnova, držitel čestného občanství, významný podnikatel, donátor mnoha sportovních, kulturních a dalších aktivit v našem Turnově.
Jako odborník v oboru vodohospodářských staveb založil soukromou turnovskou firmu ZIKUDA – vodohospodářské stavby. Jméno firmy se stalo významným pojmem odbornosti, kvality a solidnosti nejen v našem městě, ale také v širokém regionu od Krkonoš až po Mladoboleslavsko. Nespočetná řada je nových staveb a rekonstrukcí vodovodů a kanalizací, které vedl. Za jménem firmy, kterou s nesmírným úsilím založil, i za jeho osobním životem stála čestnost, nesmírná pracovitost a snaha odvést vždy jen tu po všech stránkách nejkvalitnější práci.
Vše, co v životě dělal, dělal naplno a srdcem!

Na poli sportu vykonal mnoho dobrého. Nejen pro šachy, ale jako předseda sportovní komise přicházel s mnoha moudrými a užitečnými podněty. Šachový klub Zikuda Turnov vedl s velkým nasazením a obětavostí sobě vlastní a dostal jej na celostátní špičku. Šachisté z jeho oddílu se stali v České republice pojmem. Dal do svého oddílu celé své srdce, úžasné nasazení a finanční podporu. Podporoval a věnoval se srdcem a svou odborností hlavně těm nejmladším dětem, vychoval řadu skvělých šachistů. Zajímal se o dění ve městě, které nebylo jeho městem rodným, ale pracoval a žil tu tak, jako by sem odjakživa patřil.

Zůstane v našich vzpomínkách jako silná osobnost, dobrý rádce, kamarád a člověk, který dokázal vždy, když bylo potřeba, podat pomocnou ruku. Bez okázalosti a bez očekávání slov díků.

Františku, budeš nám velmi chybět. Srdce, které jsi vždy dával do všeho svého konání Tě nakonec zradilo.
Čest Tvojí památce.
Eva Kordová, radní města, knihovnice

ZA FRANTIŠKEM ZIKUDOU
Odešel skutečný patriot nejen našeho Turnova, ale celého Českého ráje. Často jsme si společně povídali o úloze města a samosprávy v rámci společnosti. Město může pomoci, ale je potřeba i zásadní vklad na straně druhé. Jeho úvahy většinou vycházely z podnikatelského prostředí. Měl rád solidně provedenou práci za rozumné, nikoliv nejnižší náklady. Projekty, které dávaly bazální ekonomický či společenský přínos. Byl náročný k sobě i ostatním. Byl hrdý na svou vodohospodářskou firmu a dokázal svým donátorstvím také spolkům v našem městě mnohé vrátit. Bude mně chybět jeho pohled na náš Turnov tak trochu „zvenku“.
Pan František Zikuda byl právě pro tyto své vlastnosti a zásluhy jmenován čestným občanem našeho města. Věřím, že takových podobných občanů i v budoucnu bude mít naše město dostatek.
Čest jeho památce!
Tomáš Hocke, starosta města

Související články (celkem 7)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.