PRVNÍ HODNOCENÍ SEZONY A CO NA VALDŠTEJNĚ PŘIPRAVUJÍ NA DRUHOU POLOVINU ROKU?

0

O posledním červencovém víkendu se na jednom z nejoblíbenějších míst v našem regionu, které vyhledávají turisté i obyvatelé Českého ráje, na hradě Valdštejně, uskutečnil Středověký víkend. Rytíři turnovského meče v pravidelných vstupech sehráli příběh ze 17. století, kdy žoldnéři hlídali opuštěný hrad ve správě Albrechta z Valdštejna, zahrály skupiny Duro Nux a Subulcus, které se specializují na středověkou hudbu. I po dobu trvání programu byl samozřejmě kompletně otevřený celý hrad, který si zájemci mohli projít s průvodcem, nebo sami. Za oba víkendové dny hrad navštívilo na 1 400 lidí. A co je potěšitelné, že to nebyli jen turisté.

„Že i v hlavní sezoně chodí také místní lidé, to nás moc těší a patří to již k atmosféře hradu. Obyvatelé Turnova a okolí mají svůj hrad prostě rádi. Hodně je to vidět třeba o letních nočních prohlídkách, kdy často vídáme známé tváře. Jak říkají, protože noční prohlídky jsou každou sezonu jiné, tak si to prostě nenechají ujít,“ přibližuje Radim Štícha z příspěvkové organizace Turnovské památky a cestovní ruch, která má hrad ve své správě.

Polovina prázdnin je také první příležitostí podívat se na letošní turistickou sezonu. Jaká je? „Stejná jako počasí. O červencových svátečních dnech zkraje měsíce jsme napočítali přes dva tisíce. Pak přišla vedra a místo na hradě bylo lidem lépe někde u vody. V závěru měsíce potom nastalo ochlazení a lidé se k nám zase vrátili. Je to tedy zatím v takových vlnách. Uvidíme, co přinesou srpen a září. Na ostatních památkových objektech je to podle mých informací podobné,“ shrnuje Radim Štícha. Šetří Češi letos víc než v jiných letech? „Stává se, že někdo přijde a podívá se jen na nádvoří a vstupné se mu platit nechce, ale to jsou jen jednotlivci. Hlavní skupinou našich návštěvníků jsou rodiny s dětmi, ty se většinou chtějí dozvědět víc. Po prohlídce je z hradu nikdo nevyhání, mohou posedět, dát si drobné občerstvení a užít si zdejší atmosféru. Co jsem se díval na celkovou návštěvnost, tak ta je zatím srovnatelná s loňským rokem,“ doplnil Štícha.

Sezona je v polovině (srpnové akce najdete podrobně ZDE), na hradě ale již připravují podzimní a zimní akce. Na co se můžeme těšit?
V sobotu 16. září se hrad zapojí do Dnů evropského kulturního dědictví. Letošním tématem je život na památkách. Zájemci se setkají s nejznámějšími majiteli hradu. Na 30. září tady připravují novinku – Varhanní maraton, a také oživení jednoho starodávného nástroje. Málokdo ví, že na hradě je harmonium, na které při svých zdejších pobytech hrával již hudební skladatel Josef Bohuslav Foerster. „Zásadní a opět novou akci připravujeme na svátek 28. října. Bude to Podzimní slavnost na ukončení turistické sezony, která bude takovým malým restartem oblíbené Svatohubertské slavnosti, která tady měla tradici. Tématem bude oslava přírody a lesa. Budeme spolupracovat se skauty, včelaři, myslivci, Lesy České republiky a dalšími. Valdštejn stojí v srdci přírody, tak to bude především o ní. Definitivní tečku za rokem 2023 udělá samozřejmě vánoční výstava, tradičně se budou konat adventní koncerty a hrad bude otevřen s přestávkami až do Tří králů,“ zve Radim Štícha.

Snímky jsou z Valdštejna, neděle 30. července

Kapela Subulcus

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.