45. HRUŠTICE

0

Za pravděpodobně nejteplejšího počasí v historii, když teploměr ukazoval přes třináct stupňů Celsia, se v neděli 4. listopadu uskutečnil již 45. ročník patnáctikilometrového silničního běžeckého závodu Hruštice. Na start se postavilo 96 mužů a žen v několika kategoriích, byl zde i závod hobby běžců, přijít si zaběhat tak mohl kdokoli. Podruhé se závod běžel i jako Memoriál Zdeňka Drobníka, který patřil spolu s Karlem Štrinclem, Stanislavem Novotným a Miloslavem Drahoňovským k zakladatelům závodu.

96 běžců na startu

I když takřka ideální počasí slibovalo rychlý závod, ani tentokrát rekord Jana Pešavy z Jablonce nad Nisou, který trať v roce 1993 uběhl za 46:19,7 min., nepadl. Naopak se jednalo o jeden z „nejpomalejších“ závodů – letošní vítěz dosáhl druhého nejhoršího vítězného času v historii, pomalejší byl pouze vítěz v prvním ročníku.

Zvítězil Kamil Krunka z Nového Města nad Metují časem 52:48. Ten si zhruba tři kilometry před cílem vytvořil dostatečný náskok, který dotáhl až do vítězného konce. Druhý byl domácí Martin Berka (53:09), třetí doběhl Jiří Čivrný ze Semil (53:19.8). Nejrychlejší ženou byla Táňa Metelková (58:00.1), která startovala v kategorii žen 45-54 let. Nejstarším účastníkem byl 83letý Vítězslav Jantsch z Jablonce nad Nisou, který si zaběhl zkrácený desetikilometrový úsek.

Uprostřed nejrychlejší žena Táňa Metelková

Jeden z nejstarších silničních závodů v širokém regionu byl mezi Turnovem – Rakousy a Malou Skálou původně tréninkovou trasou turnovských běžců. První ročník se konal 16. listopadu 1974, na start se tehdy postavilo 18 běžců.
Více na www.hrusticebeh.cz.

Do redakce jsme ještě k letošní Hruštici dostali velmi milý e-mail, který připojujeme:
Díky nabídce pana Karla Štrincla, jednoho ze zakladatelů silničního běhu Hruštice 15 km, jsem nahlédl do zákulisí závodu. V sobotu 3. 11. 2018 od 16.00 do 18.00 hodin vrcholila v klubovně AC Turnov dlouhodobá příprava na tradiční turnovský závod. Dobrovolníci, sportovci a členové atletického klubu AC Turnov spolu s ředitelem závodu Alešem Drahoňovským a hlavním pořadatelem Milanem Drahoňovským připravovali klubovnu k prezenci závodu. Též si upřesňovali úkoly, materiální zajištění, tvořili nástěnku, stanovili ceny prvním třem v jednotlivých kategoriích, připravovali ceny do slosovatelné tomboly pro účastníky závodu a konali další činnosti. Též vzpomínali na minulé ročníky, prohlíželi kroniku závodu, kterou nyní pečlivě vede pan K. Štrincl.
Pro mne osobně to bylo vzácné a milé setkání s přáteli mého táty. Pro naši rodinu je velkou ctí, že pořadatelé pojmenovali tento významný turnovský silniční běh jako memoriál Zdeňka Drobníka. Táta Hrušticí žil. Jako aktivní sportovec na závod pilně trénoval. Nevynechal žádný z prvních dvaceti ročníků závodu. Když už nemohl závodit, pomáhal při organizaci běhu.
Děkuji panu K. Štrinclovi za kytici na začátku závodu a panu A. Drahoňovskému za milá slova vzpomínky a minutu ticha před závodem. Velká poklona patří všem běžcům a běžkyním, kteří tvrdě trénovali, aby se mohli se ctí tohoto prestižního regionálního závodu zúčastnit.
Aleš Drobník

Na obrátce v Malé Skále

Vítězný Kamil Krunka

První tři v cíli

Nejstaršímu účastníku závodu je 83 let!

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.