JUBILEJNÍ HRUŠTICE, ALE TAKÉ BOX, BASKETBAL, FUTSAL, ŠACHY A VOLEJBAL

0

Dřív než se zastavíme u dalších víkendových sportovních výsledků, je tu jeden fenomén. V neděli 20. října se uskutečnil již 40. ročník legendárního silničního běhu HRUŠTICE 2013. „Trasa z Turnova přes Rakousy na Malou Skálu, to je stará tréninková trať. Scházeli jsme se u Milana Drahoňovského, který bydlel nedaleko – je to mimochodem táta Milana a Aleše, českých atletických reprezentantů. Běhali jsme tuto trasu vcelku pravidelně. Tak tady uspořádáme závod, ne?, řekli jsme si jednou. A stalo se,“ vzpomíná jeden z otců zakladatelů Karel Štrincl. První ročník se uskutečnil v roce 1974, na start se tehdy postavilo 19 běžců. Šatny a zázemí byly u Štrinclů doma v ulici 28. října.

Nyní má tento populární silniční běh, na který přijíždějí borci z celé republiky, profesionální zázemí v areálu atletů ve Skálově ulici. Na start se letos postavilo 110 mužů a žen včetně kategorie veteránů, což je druhá největší účast v historii. „Letos bylo ideální počasí. Ráno sprchlo, potom vysvitlo sluníčko, na vrcholící podzim bylo příjemně teplo. Pro trénované běžce je to náročný patnáctikilometrový závod. Jde o to, dobře rozvrhnout síly, jsou tu náročná stoupání a klesání, musí zbýt dost sil, protože se tady vždy běží naplno,“ přibližuje Štrincl. Rekord drží Jan Pešava, který trať v roce 1993 zaběhl v čase 46:19,7 min. To je podle Štrincla téměř nepřekonatelné. Za celé dlouhé roky se nejvíce k tomuto výkonu přiblížil Milan Drahoňovský v roce 1996, kdy na rekord ztratil 20 vteřin.

201310232228_sport_129_013_hrustice

Vítězem letošního ročníku se stal Jan Kohut z Blanska časem 0:48:56,1. Na 2. místě skončil Luboš Gaisl z AC Syner Turnov a 3. místo obsadil Radek Hübl z Ústí nad Orlicí. Nejrychlejší ženou byla Tereza Zuzánková z Kladna časem 0:58:38,5 min.

Vítěz Jan Kohut se zařadil na 21. místo historického pořadí. Vítěz kategorie V50 Vladimír Vacarda se zařadil na 6. pozici historie. Vítěz kategorie V60 Jiří Čivrný obsadil svým výkonem 4. příčku všech dob. Letos na trať vyrazilo také několik dalších rekordmanů, například učitel ZŠ ve Skálově ulici Milan Matějka běžel Hruštici již po 33!
Více najdete na www.hrusticebeh.cz. (pch)

201310232228_sport_130_013_hrustice

OSTATNÍ VÍKENDOVÉ VÝSLEDKY

BASKETBAL
ZAČALA 2. NL – DVA TĚŽKÉ ZÁPASY SKONČILY VÍTĚZSTVÍM TURNOVA.
O tomto víkendu začala prvními zápasy 2. NL. Poprvé v historii startuje v této soutěži i družstvo Turnova. A nezačali jsme rozhodně špatně! V sobotu i v neděli bylo možno vidět dva vyrovnané zápasy s dramatickými koncovkami, vždy naštěstí se šťastným koncem.
* TJ TURNOV  –  TJ Sokol CHRUDIM 90:84 (23:17, 49:41, 68:69). Statistiky:  Petřivý 23, 1×3, (6/5), Švandrlík 20, 4×3, Bartoň 14, Jeníček J. 12 (2/2), Smolík 12, 3×3, (2/1), Banýr 6 (3/0), Vích 4, Valšík, Šimůnek, Plemeník.  Trojky 9.  Šestky 13/8 (62 %).
Hned od začátku utkání jsme šli do vedení, a to postupně zvyšovali až na 15:5 a 23:7. Třemi trojkami se blýskli Petřivý a Smolík, pak však přišel v závěru první čtvrtiny útlum, který odstartoval Marian Banýr sérií dvou nešťastných šestek, kdy alespoň druhá dolétla až ke koši. Soupeř nás tak v závěru čtvrtiny stáhl na 23:17. Začátek druhé čtvrtiny byl opět impozantní, kdy jsme sérií deseti bodů a trojkou Švandrlíka odskočili opět na nadějný rozdíl 32:19. Do konce poločasu se však soupeři podařilo a to hlavně střelbou z delší vzdálenosti stáhnout na přijatelný rozdíl osmi bodů – 49:41.
Třetí čtvrtina znamenala zlom. Soupeř nás postupně stahoval a po pár střelách z trojkové vzdálenosti nás donutil otevřít obranu pro jeho nájezdy. Zakončoval z pohybu, a to nejčastěji ještě s faulem. V této fázi hry jsme byli v obraně, ale i v útoku trochu bezradní a na konci třetí čtvrtiny pustili soupeře do vedení byť o jeden bod. Ani začátek poslední čtvrtiny nebyl nejlepší a soupeř další trojkou a košem s faulem odskočil na nejvyšší rozdíl pěti bodů – 71:76. Až do 38. minuty jsme snižovali soupeřův náskok, pak však naštěstí přišel náš impozantní závěr a to série 14 bodů, kdy soupeř stihl dát pouze jednu trojku.

201310232229_sport_132_013_basket

* TJ TURNOV – BK ŽĎÁR NAD SÁZAVOU 88:78 (21:21, 39:38, 61:51). Statistiky: Švandrlík 25, 6×3, (1/1), Šimůnek 19 (2/1), Petřivý 15, 2×3, Smolík 10, 1×3, (3/3), Bartoň 8, Banýr 6, Vích 5 (2/1), Jeníček, Valšík, Plemeník. Trojky 9. Šestky: 8/6 (75 %).
Nedělní zápas byl herně podobný, ale průběh měl opačný. Od samého začátku se vedení přelévalo hned na jednu a zase na druhou stranu. První polovina zápasu byla naprosto vyrovnaná a nikdo ze soupeřů neodskočil do výraznějšího vedení a v poločase svítil na časomíře stav 39:38. Na rozdíl od soboty však rozhodla třetí čtvrtina, kterou jsme vyhráli 22:13 a odskočili na rozdíl deseti bodů, který jsme (s menšími výkyvy) udrželi až do konce zápasu. Poslední čtvrtina patřila hlavně Honzovi Šimůnkovi, který nejen uhlídal střelce soupeře Seidlera, s kterým jsme si do té doby nevěděli rady, ale ještě k tomu přidal 10 bodů.
Záměrně nehodnotím jednotlivé hráče. Podali jsme kolektivní výkon a statistiky nemusí být vždy nejobjektivnějším měřítkem. Například Jeníček nedal (na rozdíl od soboty) v neděli ani bod, ale na hřišti odevzdal, co odevzdat měl. Naopak statistiky naše střelce jasně pojmenovávají. Jednoznačně nám ještě vázne obranný doskok, kdy soupeři nabízíme druhé, třetí střely. Naopak počet „trojek“ a procento šestek (až…) je naprosto uspokojivé.
Diváci mohli být, podle mého názoru, spokojeni. Viděli rychlý, dramatický basketbal, se spoustou střel a bodů, ale i chyb z toho plynoucích.
Další zápas hrajeme v pondělí 28. října – 2. kolo Českého poháru s týmem Mladá Boleslav – od 18.30 hodin.
Ve 2. NL zajíždíme čtyřikrát na hřiště soupeřů.
Tomáš Mareš, mara.basket@tiscali.cz

BOX
OSMILETÝ BÁRTA HNED NAPOPRVÉ ÚSPĚŠNÝ
Tomáš Bárta z oddílu boxu TJ Turnov v sobotu 19. října odboxoval svůj první zápas a hned vítězný. Ve třetím kole České národní ligy boxu porazil ve své kategorii soupeře Šrámka z Mladé Boleslavi. Tomášovi je 8 let a má před sebou velikou budoucnost, protože jeho nadšení pro tento sport by si přál každý trenér.
Jan Bartoš, bartos.h74@centrum.cz

201310232228_sport_131_013_box

FUTSAL
* II. liga: F.A.Zole Česká Lípa – Dalmach Turnov 4:2 (2:1).
Sestava: Prokopec – Krejčík, Bakeš, Pařízek, Kratochvíl, Kroupa, Bernard, Hurt D., Hurt V., Kalousek, Kulhánek. Branky Dalmachu: Pařízek, Hurt D.
Do utkání jsme vstoupili poněkud mdle a brzy prohrávali. Bohužel poslední zápasy se nám nedaří proměňovat 10m kopy a to rozhodlo v obou utkáních se soupeři z České Lípy. Bohužel, když jsme mohli jít do vedení, nedali jsme právě již zmíněný 10m kop za akumulované fauly. Naopak soupeř tuto výhodu využil a v poločase tak vedl o jednu branku. Druhou půli začali lépe domácí a chodili do rychlých brejků, ze kterých dokázali dvakrát udeřit. Naši střeleckou nemohoucnost podtrhly i dvě nastřelené tyče. Na konci poté za Dalmach snížil střelou bodlem Daniel Hurt.
Aleš Krejčík, krejca11@seznam.cz

ŠACHY
ŠACHISTÉ ŠK ZIKUDA TURNOV ZAHÁJILI ÚSPĚŠNĚ SEZONU 2013/14
Družstvo B se utkalo v 1. kole 1. ligy s Oazou Praha a zvítězilo 6:2. V jednotlivých utkáních bodovali M. Konopka, V. Vltavský, Z. Maršálek, T. Ďuran, remizovali T. Kulhánek, P. Čech, T. Vojta, P. Mudra.
Ostatní výsledky:  Novoborský ŠK B : AD Mahrla Praha 4:4,  TJ Pankrác : TJ Bohemians 6 : 2,  Karlovy Vary : JOLY Lysá n. L. B  2:6,  Slavia Hradec Králové :  ŠK Holdia Praha B 6:2,  ŠK AD Jičín  :  České Budějovice 4:4.
Družstvo ŠK Zikuda Turnov C zahájilo nový ročník krajského přeboru proti TJ Desko Liberec C. Po vyrovnaném boji družstvo Turnova zvítězilo 4,5 : 3,5. Za Turnov bodovali Brouček Tomáš, Zima Jan, Lamač Stanislav, Konopka Lukáš,  remizoval Hácha Aleš.
Ostatní výsledky: Bižuterie Jablonec : Krásná Lípa 2,5 : 5,5, TJ Spartak Rokytnice n. J. : TJ Lokomotiva Liberec B  6:2, TJ Desko Liberec B : ŠK Libštát 4:4, TJ Lokomotiva Liberec A :  ŠK Stráž pod Ralskem 5,5:2,5, TJ Jiskra Tanvald A : CHesss  Rowdies 5,5:2,5.
František Zikuda, šachový klub Turnov , frantisek@zikuda.cz

VOLEJBAL
* II. liga: TJ NETOLICE 1892 – TJ Zikuda TURNOV 3:1, 1:3, utkání 5. a 6. kola.
1. zápas 3:1 (-24,17,28,22). Sestava: Novák, Charousek, Vacík, Konečný, Maier, Marek, libero Vojta, střídali: Kovář, Strnad, Macháč, Folprecht. Trenéři: Šimůnek a Strnad.
Do prvního utkání vstoupili turnovští hráči po dlouhé cestě v ponuré hale s nízkým a tmavým stropem, což znamenalo velmi špatnou viditelnost dobrým výkonem a v celém průběhu prvního setu si udržovali mírný náskok, který dotáhli až k vítězství v této sadě. Ve druhém setu se domácí hráči zlepšili a především přitlačili na podání, čímž dostali hosty pod tlak a celkem s přehledem zvítězili. I třetí set tahali turnovští hráči za kratší konec, kdy prohrávali až rozdílem pěti bodů, ale dokázali zmobilizovat síly a dotáhnout set do vyrovnané koncovky, kde však nakonec odešli poraženi 28:30. I čtvrtý set byl vyrovnaný, avšak v jeho střední části se dostali domácí do dvoubodového trháku, který už nepustili a dovedli tak celé utkání do vítězného konce. Minimálně bod byl na dosah, ale Turnováci bohužel v rozhodujících chvílích chybovali více než domácí.
2. zápas 1:3 (-14,-18,18,-18). Sestava: Folprecht, Charousek, Kovář, Konečný, Maier, Marek, libero Vojta, střídali: Strnad, Macháč, Novák, Vacík. Trenéři: Šimůnek a Strnad.
Do druhého utkání nastoupili Turnovští s dvěma změnami v sestavě, kdy se na palubovce objevili Folprecht s Kovářem a do utkání vstoupili výborně. Od úvodu setu vedli a o vítězství rozhodli devítibodovou šňůrou za stavu 13:11. I druhý set měl jednoznačného vládce a tak se turnovští dostali do vedení 2:0. Ve třetím setu se však domácí vzchopili a celkem hladce ho získali. Hráči Turnova však již nechtěli domácím darovat další body a tak díky zlepšené hře ve druhé části setu dokázali set uhrát a zvítězit v poměru 3:1.
V příštím kole přivítáme po týdenní pauze na domácí palubovce 2. listopadu tým Ervěnic, který sestoupil z 1. ligy, a tak bude v Turnově k vidění opět velmi kvalitní soupeř.
V tabulce je tým z Českého ráje na 2. místě.
Honza Šimůnek, simano.h@seznam.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.