ČESKÝ RÁJ SE ZVIDITELŇUJE V EVROPĚ

0

Turnovská jazyková škola FAN je jednou z osmi škol a institucí z různých koutů Evropy, které se účastní evropského projektu partnerství a výměny zkušeností. Projekt je financován z grantu programu EU „Grundtvig“ pro celoživotní vzdělávání dospělých. Do něho jsou zapojeny účastnické země, jako jsou Irsko (koordinátor projektu), Belgie, Česká republika, Litva, Norsko, Španělsko, Švédsko a Turecko.

 „Pro Evropskou unii je velmi důležité prolomit bariéry mezi evropskými národy a kulturami. Cílem je odstranění bariér, ale ne kultury a národní identity, protože každý národ nese odpovědnost za udržení i ochranu své kultury,“ říká jednatelka turnovské jazykové školy Eva Fričová. Učitelé a studenti jazykové školy FAN mohou využít příležitosti komunikovat a uplatnit své jazykové znalosti, cestovat do partnerských zemí, aby se přiučili a zúčastnili různých kulturních aktivit. Partneři projektu budou organizovat výměnné pobyty s cílem učit se jeden od druhého a sdílet nové nápady a nové metody pro vzdělávání dospělých.

 

První setkání členů tohoto projektu proběhlo před několika dny v Belgii. Účastníci mj. navštívili speciální jazykovou školu, kde učí 150 učitelů asi 9000 studentů a vyučuje se 15 světových jazyků. Navíc každý účastník měl za úkol představit svoji zemi a region. A tak se zástupci několika evropských zemí dozvěděli podrobnosti o Českém ráji. Na prezentaci Turnova a celého regionu Eva Fričová spolupracovala s turnovským infocentrem. „Městská rada města Beerselu je belgickým připojeným partnerem projektu a starosta Hugo Casaer oficiálně přivítal zástupce partnerských zemí na radnici, pohovořil o důležitosti udržení vlastní identity zemí a zároveň respektování kultur jiných zemí,“ uvedla Fričová. Účastníci setkání se seznámili s místními pamětihodnostmi, navštívili azylové centrum Červeného kříže, podívali se na výuku cizích jazyků z pohledu jiné země.

 

„Jazyková škola FAN bude mít čest hostit učitele a studenty partnerských zemí na konci května 2009 v Turnově. Již nyní se intenzivně pracuje na přípravě zajímavého a poučného programu. Jeho součástí bude odborná konference v některém z místních konferenčních sálů, podíváme se do Českého ráje, slavnostní přijetí zástupců jazykových škol několika evropských zemí přislíbila paní starostka a další představitelé města,“ přiblížila Eva Fričová.

 

Termín turnovského setkání byl podle ní pečlivě vybrán, protože poslední víkend v květnu se v Turnově konají Staročeské trhy jako jedna z největších akcí v našem městě. Dále hosté navštíví Vědeckou knihovnu v Liberci, která je připojeným partnerem projektu a další zajímavá místa našeho regionu.

Sdílet

Autor článku

Comments are closed.

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.