ČESKÝ RÁJ SE ZVIDITELŇUJE V EVROPĚ

0

Turnovská jazyková škola FAN je jednou z osmi škol a institucí z různých koutů Evropy, které se účastní evropského projektu partnerství a výměny zkušeností. Projekt je financován z grantu programu EU „Grundtvig“ pro celoživotní vzdělávání dospělých. Do něho jsou zapojeny účastnické země, jako jsou Irsko (koordinátor projektu), Belgie, Česká republika, Litva, Norsko, Španělsko, Švédsko a Turecko.

 „Pro Evropskou unii je velmi důležité prolomit bariéry mezi evropskými národy a kulturami. Cílem je odstranění bariér, ale ne kultury a národní identity, protože každý národ nese odpovědnost za udržení i ochranu své kultury,“ říká jednatelka turnovské jazykové školy Eva Fričová. Učitelé a studenti jazykové školy FAN mohou využít příležitosti komunikovat a uplatnit své jazykové znalosti, cestovat do partnerských zemí, aby se přiučili a zúčastnili různých kulturních aktivit. Partneři projektu budou organizovat výměnné pobyty s cílem učit se jeden od druhého a sdílet nové nápady a nové metody pro vzdělávání dospělých.

 

První setkání členů tohoto projektu proběhlo před několika dny v Belgii. Účastníci mj. navštívili speciální jazykovou školu, kde učí 150 učitelů asi 9000 studentů a vyučuje se 15 světových jazyků. Navíc každý účastník měl za úkol představit svoji zemi a region. A tak se zástupci několika evropských zemí dozvěděli podrobnosti o Českém ráji. Na prezentaci Turnova a celého regionu Eva Fričová spolupracovala s turnovským infocentrem. „Městská rada města Beerselu je belgickým připojeným partnerem projektu a starosta Hugo Casaer oficiálně přivítal zástupce partnerských zemí na radnici, pohovořil o důležitosti udržení vlastní identity zemí a zároveň respektování kultur jiných zemí,“ uvedla Fričová. Účastníci setkání se seznámili s místními pamětihodnostmi, navštívili azylové centrum Červeného kříže, podívali se na výuku cizích jazyků z pohledu jiné země.

 

„Jazyková škola FAN bude mít čest hostit učitele a studenty partnerských zemí na konci května 2009 v Turnově. Již nyní se intenzivně pracuje na přípravě zajímavého a poučného programu. Jeho součástí bude odborná konference v některém z místních konferenčních sálů, podíváme se do Českého ráje, slavnostní přijetí zástupců jazykových škol několika evropských zemí přislíbila paní starostka a další představitelé města,“ přiblížila Eva Fričová.

 

Termín turnovského setkání byl podle ní pečlivě vybrán, protože poslední víkend v květnu se v Turnově konají Staročeské trhy jako jedna z největších akcí v našem městě. Dále hosté navštíví Vědeckou knihovnu v Liberci, která je připojeným partnerem projektu a další zajímavá místa našeho regionu.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.