ZPOPLATNĚNÍ PARKOVÁNÍ V NÁDRAŽNÍ ULICI, ZASTUPITELÉ (VČETNĚ KOALIČNÍCH) SE V NÁZORU ROZCHÁZEJÍ

0

O záměru zpoplatnění parkování v turnovské Nádražní ulici se již hovoří delší dobu. Když se o tom dozvěděli obyvatelé této lokality, vznikla petice proti tomuto záměru. O této problematice jednala dopravní komise města, která prostou většinou hlasů rozhodla zpoplatnění doporučit. Podle předsedy této komise Františka Zikudy (Nezávislý blok) jde především o bezpečnost v ulici a možnost zde kdykoli zastavit a nakoupit, což nyní není možné, protože některá místa trvale blokují hlavně zde bydlící občané (jde až o 15 aut, která zde stojí celoročně!), auta se zásobováním navíc běžně stojí ve vozovce. Zdejší obchodníci jsou ale paradoxně proti, argumentují tím, že než aby dotyčný po vystoupení z auta ještě hledal parkovací automat, to raději pojede k nějakému zdejšímu supermarketu, a nakupování v Nádražní ulici vzdá.

I petenti se vyjadřují v tom smyslu, že celoročně odstavená auta jsou v této ulici problém, proto navrhují první hodinu parkování zdarma, aby si lidé stihli nakoupit, ale současně trvale parkovací místa neblokovali. Toho lze dosáhnout za pomoci tzv. parkovacích kotoučů, resp. lístkem z parkovacího automatu, kde by za první hodinu byla nulová částka. Tuto variantu na dubnovém veřejném zasedání zastupitelů podpořil například Ivan Kunetka (Turnovská koalice), který argumentoval tím, že město má být přívětivé pro místní i návštěvníky, kteří zde chtějí nakupovat. Jeho kolega Otto Jarolímek šel ještě dál a navrhl nezpoplatňovat nadále ani parkování u vjezdu do Studentské ulice.

Místostarosta Otakar Špetlík (ODS) upozornil na významné příjmy, které městu z placených parkovacích stání plynou (je to více než 2 mil. Kč ročně), nicméně ani on placené parkování v Nádražní ulici nepodporuje, protože zde není alternativa, jako jsou v centru například parkoviště na autobusovém nádraží či U Raka. „Auta se nám posunou do sídliště, kde je parkování zdarma a kde je již tak málo parkovacích míst,“ upozornil Špetlík. Ani exstarostka Hana Maierová (Nezávislý blok) ze stejných důvodů není nyní pro zpoplatnění.

Jak na jednání zastupitelů zmínil zástupce petičního výboru Jan Bartoš, lidé, kteří byli osloveni, asi z 5 % se zpoplatněním souhlasili, stejný počet oslovených občanů toto téma nezajímalo, asi 30 % s peticí souhlasilo, ale bálo se jí podepsat a 60 % lidí petici rádo podepsalo s tím, že většina z nich tvrdila, že si město stejně udělá, co bude chtít…

Zpoplatnění parkování v Nádražní ulici je navrženo od Kudrnáčových hodin po supermarket Billa po obou stranách, v tomto úseku jsou v návrhu umístěny tři parkovací automaty, celkem se jedná o 52 zpoplatněných míst. Jak uvedl vedoucí odboru dopravy turnovské radnice Pavel Vaňátko, dalších 46 míst přímo v Nádražní ulici (myšleno za Billou) zůstává nezpoplatněno.

Toto téma na veřejném zasedání zastupitelé projednávali již po několikáté, ani nyní ale nerozhodli. Těsná většina 15 z nich byla pro návrh, že se věc vrátí dopravní komisi, která přijde s novými návrhy řešení dopravy v klidu v Nádražní ulici.

Otázkou je, jestli tohle téma už není pro toto zastupitelstvo uzavřené, volby budou už za rok a půl…

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.