VE ČTVRTEK SE TURNOVSKO PŘESUNE DO SVIJAN

0

Ve čtvrtek 8. května oslaví Pivovar Svijany 450. výročí od svého vzniku se svými příznivci. Den otevřených dveří je určen každému, kdo má zájem zdarma si prohlédnout pivovar, ochutnat místní piva včetně nové „Čtyřistapadesátky“ a zapojit se do programu pod taktovkou moderátora Ondřeje Hejmy. Exkurze zdarma budou probíhat od 10.00 do 16.00 hodin a každý jejich účastník získá od pivovaru malý dárek. Program je naplánovaný až do 21.00 hodin.

Pivovar u této příležitosti uvedl do prodeje prémiový světlý ležák s názvem 450. Prý jde o nejtradičnější pivo v České republice. Obsahuje pouze humnový slad z tuzemska, vodu a žatecký chmel z vlastních zdrojů. „Chtěli jsme českým pivařům nabídnout pivo, které chutná a voní po tradičních surovinách,“ říká Petr Menšík, sládek Pivovaru Svijany. „Pivo, které bude v prodeji pod názvem 450, jsme poprvé uvařili na loňské Slavnosti svijanského piva. Samotného mě překvapilo, jaké nadšení tehdy pivo vyvolalo.“

n201405061836_oso_35_014_svijanyAby bylo možné uspokojit rostoucí poptávku po svijanském pivu a přitom zachovat tradiční výrobní postupy, investuje pivovar každoročně celý zisk do obnovy a rozšiřování kapacit. Pravidelně se přistavují nové spilky, ležácké sklepy, v roce 2012 byla přistavěna varna, přibyla propagační stanice k pomnožování vlastních pivovarských kvasnic, v březnu t. r. byla dokončena přestavba lahvovny a souvisejících provozů. Ročně se ve Svijanech proinvestuje více než 100 mil. Kč. Pivovar Svijany, resp. jeho akcionáři, se stali majiteli také k vlastnímu areálu přiléhajícího zámku. „Zámek a pivovar patřily odjakživa k sobě, a proto jsme se rozhodli, že památku zrekonstruujeme a zpřístupníme veřejnosti,“ říká Roman Havlík, ředitel Pivovaru Svijany, a dodává: „Předchozí majitel měl zpracovaný kvalitní projekt na revitalizaci zámku a my v něm plánujeme ve spolupráci s památkáři pokračovat. V tuto chvíli projekt revidujeme a pravděpodobně příští rok se pustíme do samotné rekonstrukce.“ Do budoucna by se měl zámek stát kulturně společenským centrem obce, které nabídne koncertní prostory, zázemí pro turisty i restauraci.

Pivovar Svijany v kostce:
Letos slaví 450. výročí svého založení. Jeho výstav od osamostatnění v roce 1998 vzrostl více než 14x. Výstav roku 2013 činil 609 000 hektolitrů. V Pivovaru Svijany je 8 spilek s 86 otevřenými kvasnými káděmi a 10 ležáckých sklepů se 172 ležáckými tanky. Aktuální výrobní kapacita pivovaru je přibližně 750 000 hl piva, pivovar ji průběžně navyšuje tak, aby rostoucí výstav nijak neovlivnil tradiční výrobní postupy. Jako jediný pivovar v ČR vlastní chmelnice. Ve vyhlášené oblasti Polepských blat se mimo jiné věnuje i obnově tradičních chmelařských odrůd. Svijany jsou největším výrobcem speciálních piv v ČR.

(Zdroj: Petra Winklerová, tisková mluvčí Pivovaru Svijany, petra.winklerova@pivovarsvijany.cz)

Do Svijan jezdí z Turnova zvláštní autobusy (pozor, první z Turnova jeden už v 9.30 hodin, další podle plakátu – viz níže):

201405061836_oso_36_014_svijany

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.