NOVÁ EXPOZICE LIDOVÉ KULTURY POJIZEŘÍ STOJÍ ZA VIDĚNÍ

0

Podle plánu postupují reinstalace původních expozic turnovského muzea, které se mj. může pochlubit unikátní expozicí horolezectví, výstavní síní legendárního Viléma Heckela a také třeba nedávno otevřené nově pojaté expozice kamenářství či historie. Ve čtvrtek 6. února k nim přibyla také zmodernizovaná expozice Lidová kultura Pojizeří.

„Původně jsme mysleli, že uděláme jen menší revitalizaci původní instalace, ale v průběhu času došlo k velkorysému plánu, který v loňském roce plně zaměstnal kolegy z etnografického oddělení muzea a také z dalších oddělení, protože je to týmová práce,“ řekl úvodem slavnostního otevření nové expozice ředitel Muzea Českého ráje Jan Prostředník. Setkání ve čtvrtek 6. února vpodvečer se zúčastnilo několik desítek lidí, mezi nimi byli ředitelé muzeí z regionu, starosta Turnova Tomáš Hocke, náměstkyně hejtmana pro kulturu Květa Vinklátová i ředitel Odboru muzeí a galerií Ministerstva kultury ČR Jan Holovský.

„Nová expozice lidové kultury zapadá do konceptu postupné revitalizace expozic muzea, na kterém pracujeme od roku 2021. Náklady byly 1,8 milionu korun, projekt by nebyl úspěšný nebýt podpory našeho zřizovatele, Libereckého kraje, také jsme obdrželi dotaci z programu na podporu výstavních projektů ministerstva kultury. Jsem přesvědčen, že peníze byly vynaloženy účelně, nová expozice bude ozdobou prohlídkové trasy muzea na dlouhou dobu,“ doplnil ředitel.

Kurátorkou a autorkou scénáře nové expozice byla etnografka muzea Vladimíra Jakouběová. Ta připomněla, že reinstalace probíhala po 40 letech. Pro ni bylo velmi těžké, že se jednalo o její původní instalaci, se kterou před lety v muzeu začínala. „Je to jako přešít svatební šaty po babičce, chcete, aby to bylo nové, ale fotografii babičky máte stále před očima. Tady myslím, že zásadní roli u nové podoby expozice udělal výtvarník Matěj Bárta, který si s prostorem dobře poradil a moderním nasvícením dal vystaveným exponátům nový rozměr,“ přiblížila Vladimíra Jakouběová. Ta také poděkovala všem, kteří se na vzniku nové podoby expozice podíleli, zmínila také dar mecenášky Dagmar Nové (ZDE), díky které mohou být modely staveb lidové architektury od Josefa Licehamera pevnou součástí expozice. -pch-

LIDOVÁ KULTURA POJIZEŘÍ — REKONSTRUKCE A NOVÁ INSTALACE STÁLÉ EXPOZICE
Aktuálně byla v Muzeu Českého ráje v Turnově dokončena rekonstrukce a nová instalace stálé expozice Lidová kultura Pojizeří. Stáří původní expozice z roku 1982 s sebou již neslo celou řadu nedostatků, především fyzické opotřebení, zastaralý design a nevhodné použití materiálů. V průběhu trvání expozice byly sice některé drobné úpravy provedeny, nicméně se vždy jednalo pouze o opravy nutné, provedené pracovníky muzea. A to vždy s vědomím, že se jedná o provizorní zlepšení, po němž bude následovat zásadnější modernizace celé expozice. Z tohoto důvodu vedení muzea rekonstrukci expozice zařadilo do projektových záměrů muzea pro rok 2024.

Nové řešení expozice koncepčně propojuje různé typy přístupů k fenoménům tradiční lidové kultury regionu. Vizuální formou doplněnou informacemi seznamuje návštěvníka s doklady barvitého celku hmotné i nehmotné tradiční lidové kultury regionu Pojizeří. Vystavené exponáty jsou výběrem z bohatého fondu etnologické sbírky muzea. Jedná se o předměty dokumentující kulturu všedního dne od konce 18. století do období po první světové válce. Některé z vystavených exponátů byly shromážděny a následně prezentovány na Národopisné výstavě českoslovanské, která se konala v roce 1895 v Praze.

První část expozice je věnována lidovému stavitelství. Návštěvníka zde osloví nejen kresby Jana Prouska a Josefa Václava Scheybala, dobové fotografie Jana Šimona a Petra Matouška, ale i unikátní modely lidových staveb Josefa Licehamera. Další část expozice je věnována ukázkám lidovému nábytku. Ze sbírky lidového textilu byly do expozice vybrány ukázky ženského svátečního a obřadního kroje, které doplňují vyšívané čepce, vínky, šátky a další oděvní doplňky. Nechybí zde ani ukázka lidového kroje dětí a obřadního oděvu kojenců nebo mužský sváteční lidový kroj.
Třetí část expozice je věnována výjimečným výtvorům místních řemeslníků. Dílo řezbářů prezentují vyřezávané dřevěné formy na modrotisk, válečky a formy na máslo a formy na perník. Vrchol řemeslné dovednosti pak dokládají práce místních kovářů a cizelérů: kované pokladnice, dveřní a nábytkové zámky či panty a vývěsní štíty.

Závěr expozice je věnován lidovému umění. Zastupuje ho tvorba lidových řezbářů, kameníků a malířů. Jedná se o ukázky podmaleb na skle, vyřezávaných plastik světců, kramářských a devočních tisků i drobných liturgických předmětů. Součástí nové instalace jsou i dva unikátní exponáty. Malovaná roubená světnička z roku 1709 a rozměrný kašírovaný a malovaný betlém Michala Bělohlávka z poslední třetiny 19. století.
(Zdroj: TZ Muzea Českého ráje)

Snímek se slavnostního otevření nové expozice. Zleva: V. Jakouběová, E. Vinklátová, J. Holovský a J. Prostředník

Setkání po 60 letech. Mecenáška turnovského muzea Dagmar Nová se setkala s Janem Berndtem, se kterým trávila část dětství na Frýdštejně  (viz článek Výjimečný počin v historii muzea)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.