CVIČENÍ: PO NEHODĚ NÁKLAĎÁKU UNIKL KRESOL, ŘIDIČ JE V BEZVĚDOMÍ

0

Je půl třetí odpoledne (středa 7. prosince) a na namrzlé silnici v Turnově-Mašově dochází k nehodě nákladního vozidla, které dostane smyk na mostě přes Libuňku a skončí mimo vozovku. V nákladovém prostoru vozidla se nacházejí tři sudy. Jeden s butanolem, druhý s toluenem a třetí s kresolem. Po nárazu dojde k poškození sudu s kresolem a při pokusu o zastavení úniku látky upadne řidič do bezvědomí a zůstane ležet v louži vytékajícího kresolu. Nejde naštěstí o realitu, ale námět prověřovacího cvičení.

n201112072251_zap_361_2011_hasiciHasiči po příjezdu na místo vytyčují nebezpečnou zónu, připravují zjednodušenou dekontaminaci a část z nich se obléká do přetlakových obleků. Poté dojde na transport zraněné osoby na dekontaminační stanoviště a z kabiny řidiče jsou získány dokumenty k přepravovaným látkám. Po zjištění úniku nebezpečné látky je zastaveno její šíření. Dekontaminace pak čeká všechny předměty z nebezpečné zóny i hasiče samotné.

Jak řekl velitel turnovské stanice Jakub Otmar, smyslem nebylo hrát si na „Hvězdné války“, jak to někdy u cvičení tohoto typu bývá, ale v praxi vyzkoušet, co hasiči při takto nebezpečné havárii zvládnou s minimem sil a pouze se základním vybavením.

(Zdroj: Zdenka Štrauchová, tisková mluvčí, HZS Libereckého kraje, zdenka.strauchova@hzslk.cz )

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.