ZASTUPITELÉ OPĚT NA TÉMA VHS TURNOV

0

Poměrně poklidné zasedání turnovských zastupitelů se ve čtvrtek 25. května proměnilo v drama, když na jeho konci opozice odešla ze sálu Střelnice z důvodu nesouhlasu s projednáváním zadání specifikací analýz budoucího postupu města ve Vodohospodářském sdružení Turnov.
Aktuálně vznikají nové stanovy VHS, hotové mají být na konci června a v září je bude schvalovat turnovské zastupitelstvo. Podle výsledku hlasování pak bude zvolen další postup, a to buď setrvání města ve svazku, nebo jeho možné vystoupení.

Koalice na turnovské radnici (Nezávislý blok, Proto a Piráti) navrhuje zpracování analýz, které by při svém rozhodování měli mít na podzim zastupitelé v ruce. Jedná se o právní analýzu, která by přinesla souhrn případů v naší zemi, kdy došlo k vystoupení některého člena z vodohospodářského společenství a způsob vydání majetku. Zadavatelem budou vybrány tři spory, u kterých bude požadováno zpracování popisu a analýzy rozhodování správních orgánů. Dále potom má být zpracována analýza soudních sporů – zejména ohledně vystoupení a následného vypořádání vystupujícího člena a návrh textace části nových stanov, která by minimalizovala soudní spory v budoucnu v případě vystupování některého člena svazku. Odhadované náklady na tuto analýzu jsou do 120 tis. Kč s DPH.

Druhá analýza by se měla týkat posouzení finálního návrhu nových stanov VHS – porovnání kladů a záporů z pohledu města. Měla by porovnat nové stanovy a ty stávající, popsat právní stav, který by nastal v případě vystoupení města Turnov a nevydání majetku k datu vystoupení, dále pak popis právních prostředků a návrh právních kroků směřujících k dosažení vydání majetku a spravedlivého majetkového vypořádání. To vše i s odhadem časové a finanční náročnosti. Náklady na tuto analýzu by měly být kolem 100 tisíc Kč.

Další dvě analýzy ekonomického charakteru by měly být případně zadány na podzim. Jedna se má týkat propočtu provozních nákladů města Turnov na základě údajů od provozovatele, druhá je analýza daňově účetní.
Návrhy za indisponovaného předsedu výboru pro vodohospodářský majetek Jiřího Mikulu na zasedání zastupitelstva přednesl zastupitel Josef Uchytil (Proto). Podle něho jsou zmíněné analýzy potřebné pro budoucí zářijové rozhodování o budoucnosti Turnova ve VHS a o případném dalším fungování města ve svazku obcí v rámci nových stanov.

Podle opozice (ANO 2011, ODS) jde jen o další zbytečné vynakládání peněz. Jak na jednání z řad opozice zaznělo (zastupitel Michal Kříž z ANO), koalice podniká postupné kroky k vystoupení z VHS. Podle koaliční zastupitelky Evy Kordové se zastupitelé stále „motají v kruhu“. Analýz již bylo podle ní zpracováno dost, Nezávislý blok nechce vystoupit z VHS, ale ostatní členové svazku by měli vnímat, že Turnov má ve VHS nejvíce majetku, což by mělo být zohledněno i v nových stanovách. Požádala i starosty obcí, aby vyšli vstříc, protože všem jde o společnou věc. (Turnov požaduje především větší zastoupení v orgánech svazku vzhledem k výši vloženého majetku a větší podíl na rozhodování o budoucích investicích.)

Na jednání vystoupil i ředitel svazku Milan Hejduk, který upozornil na skutečnost, že aktuálně v Turnově pod patronací VHS probíhá mnohamilionová rekonstrukce čistírny odpadních vod a zastupitelé se o tuto mimořádnou investiční akci vůbec nezajímají. Co se týká nových stanov, zmínil také odpovědnost dalších starostů a zástupců členských obcí, kteří se musí zodpovídat zase svým voleným zastupitelům. Všechny kroky vedení turnovské radnice – včetně navržených analýz – podle něho vedou k vystoupení Turnova z VHS. Starosta Turnova T. Hocke kontroval, že je to právě Hejduk, kdo ostatní zástupce obcí popouzí proti městu. Hovořilo se i o návrhu zrušení funkce ředitele svazku. Na přímý dotaz, jestli tedy chce Turnov z VHS vystoupit, nebo ne, reagoval starosta Tomáš Hocke, že stále čeká na definitivní textaci nových stanov a na zářijové rozhodnutí zastupitelů. Setrvání města ve svazku obcí a nové stanovy jsou prioritou i pro radního Zbyňka Miklíka (Piráti). Podle radního Michala Loukoty (Proto) bohužel nepanuje vstřícnost k požadavkům Turnova ze strany malých obcí i vedení VHS. Jak na jednání doplnil Milan Hejduk, VHS již většině požadavků Turnova a Semil vyhovělo. Nesprávnými kroky může podle něho dojít k destabilizaci celého svazku obcí.

Výsledkem tohoto neradostného jednání byl odchod opozice z jednacího sálu. Zástupci koaličních stran poté nejtěsnější většinou 14 hlasů schválili zadání obou výše uvedených analýz.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.