ZAČÁTEK PRÁZDNIN JE TADY ANEB ZAJÍMAVÝCH AKCÍ JE „HABAKUK“

0

(nabídka je průběžně doplňována)Prázdniny v turnovské části Českého ráje znamenají kromě turistiky, cyklovýletů, sjíždění Jizery na raftech a dalších radovánek také bohatou nabídku kulturních akcí, v létě koncipovaných hlavně pro rodiny s dětmi. Kámen a šperk – tradiční červencová akce s tržnicí na náměstí, šperkařským sympoziem a výstavami v muzeu. Každý den je otevřen největší zábavní areál pro děti v České republice, Šťastná země v Radvánovicích, každý víkend je tu nějaká akce. Po opravě vyjede na cestu parní mašinka a jeden z vrcholů července bude Folková noc u Dlaskova statku v Dolánkách…

Nabídka trvalá:
* Zámek Hrubá Skála. O prázdninách zde každý den od 10.00 do 16.00 probíhá program s názvem „POZNEJ STŘEDOVĚK“. Návštěvník zámku se průchodem do areálu ocitne ve středověku: historické kulisy, zařízení, nářadí a stroje, oslíci a jiná zvířata, postavy zámeckých poddaných, rytíři, kejklíři, tanečnice, muzikanti… O víkendech bude program pravidelně doplňován o další zajímavé programy a vystoupení známých osob. Více najdete ZDE.

Pondělí 30. června
* V 15 hodin začíná na náměstí Českého ráje PROMENÁDNÍ KONCERT. Hraje belgický mládežnický dechový orchestr ALIZÉ z Rixensartu, který se v Turnově zastaví v rámci evropského turné. V neděli 29. června orchestr hraje v Soběslavicích.

Úterý 1. července
* Zahajuje tradiční hudební léto na Valdštejně. Od 15 hodin je zde koncert belgického dechového orchestru ALIZÉ. Od 1. do 6. července zde několikrát denně vystupuje v rámci prohlídek Hradecké komorní tucteto (večerní koncerty 2. a 5. července od 18 hodin).

n200806291429_vakci_56_08_cervenecStředa 2. července
* V 16 hodin bude v turnovském Muzeu Českého ráje zahájena retrospektivní výstava šperků a plastik k XX. sympoziu Šperk a drahokam. Až do 20. července budou v muzeu probíhat výtvarné dílny nejen pro děti „Kamenářské dny – kamenářské a zlatnické dílny – vyrob si svůj šperk“.
Také v GALERII GRANÁT na náměstí Českého ráje probíhají až do 25. července ukázky ruční výroby granátového šperku, je tu i expozice přibližující historii a současnost zpracování granátu a výroby šperku v uměleckém družstvu Granát Turnov.

Čtvrtek 3. července
* V rámci Všeňského kulturního léta 2008 se od 18 hodin koná ve zdejším chrámu sv. Filipa a Jakuba koncert pěveckého sboru BONI PUERI. Od pátku 4. července se v místní škole uskuteční výstava obrazů z Pojizeří a také výstava „Domov můj“ – historické dokumenty k 690. výročí první písemné zprávy o Všeni a k 223. výročí vzniku obce Všen – expozice archiváře J. V. Egrta.

Pátek 4. července
*
Od 18 hodin je v přírodním areálu restaurace Zrcadlová koza rockový festival KOZA 008. Hrají: Nothingham, Outcry, W.I.X., Experiment-Elevace, Krucipüsk a Georgen. V areálu je možnost parkování a stanování. Vstupné 180 Kč. Aktuální informace www.elevace.cz

Sobota 5. července
* Westernový den ve Šťastné zemi v Radvánovicích – zkušení jezdci předvedou různé druhy soutěžních disciplín amerického rodea. Samozřejmě nebudou chybět soutěže pro děti a další atrakce. Více ZDE.
* Od 14 hodin začíná jubilejní 30. ročník přehlídky dechovek na Všeni v areálu Kopanina.
* Občanské sdružení DĚDINA v Tatobitech a Náboženská obec Církve československé husitské v Semilech vás zvou od 18 hodin na vzpomínkový podvečer v „Malířově zahradě“ na téma – etický odkaz Jana Husa a Jan Hus v díle Jana Dědiny.
* Od 19 hodin je v atriu turnovského muzea koncert rockové kapely Hitmakers. Jako hosté vystoupí skupiny Kamarila z Teplic a Zaduy ze Semil. Vice na www.hitmakers.cz

Sobota 5. a neděle 6. července
n200806291429_vakci_57_08_cervenec* MEN A ŠPERK V ČESKÉM RÁJI – Valdštejn v Turnově (náměstí Českého ráje). Sobotní program začíná v 10.00 hodin příjezdem Albrechta z Valdštejna s doprovodem, salva z mušket, otevření tržiště. Celodenní program zahrnuje krátké příběhy z doby baroka, divadlo a šerm, kejklířská vystoupení, dobové tance… Ve 14.00 – Horní Dolní – příběh o jedné nevydařené vzpouře sedláků, 15.00 – kejklířská vystoupení, přepadení tržnice, dobové hry, 16.00 – Čarodějnice – krátký příběh o síle inkvizice, příjezd historických automobilů Retro Czech 2008, 17.00 – Burnacius – přepadení Turnova, bitevní představení, 21.00 – večerní ohňová show, souboje s pochodněmi, tanec s ohnivými vějíři.
Obdobný program je i v neděli 6. července, zahájení na náměstí je v 10 hodin, na 17. hodinu je naplánován odjezd vévody z Turnova. Více ZDE.
* Státní zámek Hrubý Rohozec. V sobotu a v neděli zde probíhají komponované prohlídky „Vítejte ve starých časech. Móda sedmi staletí“. Zámkem vás provedou průvodci v dobových kostýmech od gotiky po secesi. Vše je doplněno menším tržištěm řemesel. Výstavy na zámku: Nadpřirozené bytosti v zámeckém sklepení, Památky Libereckého kraje na dobových vyobrazeních.

Pondělí 7. července
* V 10 hodin je v klubovně penzionu v turnovské Žižkově ulici připraven pořad knihovnice Evy Kordové „Nové knihy na prázdniny“.

Pátek 11. – pátek 18. července
* V rámci léta na hradě Valdštejn se tu koná tradiční seminář „Holla! Hollan“ pod vedením Michaela Pospíšila. Jde o seminář, věnovaný dílu valdštejnského poustevníka Václava Karla Holána Rovenského. Účastníky můžete slyšet a vidět na různých místech hradu.

Sobota 12. července
n200806291430_vakci_59_08_cervenec* Poprvé letošní léto vyjede parní vlak tažený turnovskou lokomotivou řady 310. Pojede na dvou trasách:
– Turnov – Semily a zpět (vlak zastavuje na všech zastávkách po trati). Turnov odjezd 7.55 hodin, Semily příjezd 9.25 hodin, Semily odjezd 10.10 hodin – Turnov příjezd 12.03 hodin.
– Turnov – Rovensko pod Troskami a zpět (vlak zastavuje na všech zastávkách po trati). Turnov odjezd 14.20 hodin, Rovensko příjezd 14.59 hodin, Rovensko odjezd 15.12 hodin, Turnov příjezd 15.47 hodin.
Základní jízdné jedním směrem dospělí 50 Kč, děti polovic. Více na: http://web.telecom.cz/firmy/310/
* Klokočský hudební festival začíná v areálu na návsi už ve 12 hodin (závěr je předpokládán v 03 hodin). Hrají: TANEČNÍ A SWINGOVÝ ORCHESTR – ZUŠ Železný Brod, BIG BAND – ZUŠ Železný Brod, FD BAND – Turnov, ZDVOŘILÝ WOODY – Turnov, HITMAKERS – Turnov, TIXTIDE – Solec u Mnichova Hradiště, ZABEAT – hudba Českého ráje, FUNK CORPORATION – Turnov, HALLODRN – Chuchelna, PROROCK – Turnov. Celým festivalem provází speaker Jarda HOŘENÍ. V průběhu vystoupí „Keltský tygr“ a další všemožná překvapení. Občerstvení všeho druhu. Pořádá obec Klokočí a Sbor dobrovolných hasičů.
n200806291431_vakci_60_08_cervenec* SLAVNOSTI SVIJANSKÉHO PIVA v areálu koupaliště ve Svijanském Újezdu. Letos kromě hektolitrů piva i mimořádně nabitá přehlídka rockových kapel. Začátek ve 13 hodin. Po „předskokanech“  BERRY a AGREBIS vystoupí od 15.30 hodin Anna K, od 17 hodin KRYŠTOF, následuje Bendikt a od 21.30 KRUCIPÜSK, na závěr vystoupí ještě WALDA&GANG a ALKEHOL.
* V 16.30 hodin v kostele sv. Josefa na Hrubé Skále pokračuje sedmý ročník cyklu koncertů vážné hudby, pořádaných Spolkem rodáků a přátel Turnova. Od 16.30 hodin vystoupí GEMMA – vokální a instrumentální soubor z Ústí nad Orlicí.

Neděle 13. července
* Loutkáři dětem na Hrubém Rohozci – pohádka Tři prasátka a vlk loutkového divadla Na Židli v renesančním sále zámku. Začátky v 11.00, 13.00, 15.00 hodin.

Sobota 19. července
n200806291431_vakci_61_08_cervenec* Folková noc na Frýdštejně. Areál u Jizery u Dlaskova statku v Dolánkách u Turnova. Předběžný časový harmonogram vystupujících: Od 12.15 hodin Jarret, 13.30 – Irena Budweiserová, 14.45 hodin – Robert Křesťan & Druhá tráva, 16.15 – František Nedvěd, 17.30 – Žalman & spol., 19.00 – Ivo Jahelka, 20.30 – Naďa Urbánková & Bokomara, 22.00 – Kamelot, 23.30 – Banjo Band Ivana Mládka… Pořadí i jména vystupujících se ještě pohou měnit.
* V 16.30 hodin v kostele sv. Josefa na Hrubé Skále pokračuje sedmý ročník cyklu koncertů vážné hudby, pořádaných Spolkem rodáků a přátel Turnova. Od 16.30 hodin vystoupí ADAMUSOVO TRIO z Prahy.

Neděle 20. července
* Od 14.00 hodin vystoupí v sále klasicistního domu hradu Valdštejn Rosa gallica s hudbou staré Anglie. Rosa gallica je komorní soubor jednoty Orla v Lomnici nad Popelkou, skupina mladých lidí hrající netradiční písně na rozhraní barokní hudby a folku.

Pondělí 21. července – pátek 25. července
* Vždy od 10.00 do 15.00 hodin jsou na hradě Valdštejn netradiční dílny se sdružením Mateřského centra Náruč. Příchozí budou vyrábět šperky, malovat na papír i na textil ad. Více na www.naruc.cz

PŘIPRAVUJE SE:
* Slavnost zvonů. Mobilní koncertní zvonohra na hradě Valdštejn. Ve středu 23. července budou moci návštěvníci od 10 hodin až do 16.30 hodin vidět a slyšet unikátní hudební nástroj – mobilní koncertní zvonohru s 50 zvony. Nizozemec Boudewijn Zwart (více o něm ZDE) předvede nejen koncertní program, ale bude se návštěvníkům po celý den věnovat v krátkých ukázkách s nevšedním a poutavým výkladem.
* Malá Skála, Benátská noc – jeden z největších hudebních festivalů v České republice. Pátek 25. – neděle 27. července. Podrobný program najdete ZDE.

PROGRAM MĚSTSKÉHO LETNÍHO KINA V TURNOVĚ, SKÁLOVĚ ULICI
* Úterý 1., středa 2. července asi ve 21.30 hodin – premiéra animované komedie USA – HORTON. Tvůrci Doby ledové přicházejí se zbrusu novou pohádkou pro děti i dospělé! Horton je celkem normální slon v dobré fyzické i psychické kondici. Když mu pod nos spadne smítko prachu, které mluví, celkem logicky se domnívá, že se zbláznil…
* Čtvrtek 3., pátek 4., sobota 5. a neděle 6. července asi ve 21.30 hodin – LETOPISY NARNIE: PRINC KASPIAN. Premiéra amerického dobrodružného (fantasy) filmu. Sourozenci Pevensieovi – Peter, Zuzana, Edmund a Lucie, povolaní zpět z válkou sužované Anglie, se musejí pokusit o záchranu mírumilovných narnijských obyvatel a pomoci zpátky na trůn jeho náležitému dědici, mladému princi Kaspianovi.
* Úterý 8., středa 9. července asi ve 21.30 hodin – premiéra americké komedie MEJDAN V LAS VEGAS. Joy (Cameron Diaz) vyhodil z bytu její bývalý přítel a Jacka (Ashton Kutcher) právě vyhodili z práce. Oba dva se setkávají na divoké pitce v Las Vegas a jak už to tak ve městě hříchu bývá, nakonec se vezmou.
* Čtvrtek 10., pátek 11. července asi ve 21.30 hodin – ASTERIX A OLYMPIJSKÉ HRY. Francouzská dobrodružná komedie.
* Sobota 12., neděle 13. července asi ve 21.30 hodin – americké drama ÚTĚK DO DIVOČINY. Bylo mu 22, když dostudoval univerzitu, ale místo toho, aby zaplul do civilizačního proudu, obrátil se k němu zády a vyrazil napříč Spojenými státy na Aljašku. Naivní mladík se během cesty proměnil v sebevědomého muže, v lůně aljašské divočiny však přesto nalezl smrt. Film Seana Penna (inspirovaný Chrisovými deníky) pro milovníky nelítostného severu a Jacka Londona.
* Úterý 15., středa 16. července asi ve 21.30 hodin – americké drama OKO BERE. Pět geniálních studentů, jeden skvělý plán a Las Vegas je na lopatkách. Každý víkend odjíždění nadaní studenti pod falešnou identitou do Vegas, kde využívají svých dovedností k tomu, aby si v kartách přišli na slušné peníze. Jejich potenciál totiž objevil svérázný profesor matematiky a génius v oboru statistiky (Kevin Spacey). Ale jak už to bývá, nic není zadarmo…
* Čtvrtek 17., pátek 18., sobota 19. a neděle 20. července asi ve 21.30 hodin – INDIANA JONES A KRÁLOVSTVÍ KŘIŠŤÁLOVÉ LEBKY. Jedna z nejslavnějších postav filmové historie se vrací na stříbrné plátno… (premiéra dobrodružného filmu USA).
Upozornění: Průměrná cena vstupenky do kina je 70 Kč. Po dobu provozu letního kina (červen, červenec, srpen) není prováděn předprodej vstupenek a internetové rezervace. Představení se přesouvají do budovy kina pouze v případě dlouhodobého špatného počasí při dodržení stejných začátků představení. Orientační začátky filmových představení v letním kině: ČERVEN – asi od 22 hodin, ČERVENEC – asi od 21.30 hodin a SRPEN od 21 hodin (po setmění).

PROBÍHAJÍCÍ VÝSTAVY
n200806291431_vakci_62_08_cervenec* V Muzeu Českého ráje v Turnově: stálá expozice kamenářství, historie a národopisu. Otevřeno denně mimo pondělí od 9 do 16 hodin, o víkendu s polední přestávkou 12 – 13 hodin.
– V galerii muzea je výstava „Evropa – kolébka vědeckého porodnictví“, pořádána ve spolupráci s Národním muzeem v Praze. Výstava končí 14. září.
– Ve výstavním sále muzea je od 2. července do 7. září výstava „222 dní mezi šperkaři“ – retrospektivní výstava šperků a plastik k XX. sympoziu Šperk a drahokam. Výstava prací umělců, kteří se zúčastnili uplynulých 20. ročníků symposií v Turnově.
– Ve výstavním kabinetu muzea můžete od 9. července do 14. srpna vidět výstavu Symposion 08 ku příležitosti XX. šperkařského sympozia.
– Akce v muzeu – od 1. do 20. července kamenářské a zlatnické dílny nejen pro děti; od 2. do 11. července probíhá pod patronací muzea XX. Mezinárodní šperkařské sympozium, tradiční setkání šperkařů z celého světa. V průběhu sympozia tvoří v turnovské dílně, vyrobené šperky jsou pak součástí výstav muzea.
– Dlaskův statek v Dolánkách. Expozice připravená pro tuto sezonu seznamuje návštěvníky s domáckou výrobou. Otevřeno je denně mimo pondělí od 9 do 17 hodin.
* V Galerii Safír v turnovském muzeu je k vidění výstava fotografií aktu Marka E. Grausze z Polska.
* Ve výstavním prostoru Informačního střediska na turnovském náměstí – Galerie U zlatého beránka – je výstava fotografií členů fotoklubu Safír na téma „Pohledem kočky a psa“.
* V Galerii Granát na náměstí Českého ráje v Turnově je fotografií Vladimíra Hanzla. Potrvá do poloviny července.
* Výstavy pod patronací knihovny A. Marka v turnovské Jeronýmově ulici:
Motivy z Korsiky – malby a skici výtvarníka Jožky Čermáka inspirované jeho putováním touto malebnou částí Evropy (potrvá do 30. září)
– Kde končí svět – výstava nejlepších prací z regionu Libereckého kraje projektu „Kde končí svět 2008“. Hrad Valdštejn
– Biliárový sál (26. června – 30. září).
– Příroda Na Zemi – nejlepší fotografie z 8. ročníku fotografické a výtvarné soutěže reprezentují Turnov v prostorách Městské knihovny v Praze po celé léto (Městská knihovna Praha, M
ariánské náměstí do 31. srpna).
* Ekocentrum u rybníku Věžák v Českém ráji. Výstava „Krajina Českého ráje a rychlostní komunikace R35“. Jedná se o představení studie amerických studentů krajinné architektury Pennsylvánské státní univerzity. V průběhu měsíce června je informační středisko otevřeno o víkendech, o prázdninách denně od 10 do 17 hodin. Uspořádání výstavy je součástí projektu „Síť vzdělávacích a informačních center v chráněných krajinných oblastech ČR“, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.
* Státní okresní archiv Semily. Od 4. července je zde výstava „Robot OGI“ – instalace Leony Fejfarové. Výstavu můžete shlédnout do 8. srpna ve všední dny od 8 do 16 hodin, v pondělí a ve středu do 18 hodin, v pátek do 15 hodin.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.