ZEMŘELA LEGENDA MEZI NÁRODOPISCI

0

Po odchodu jedné z nejvýznamnější osobnosti českého národopisu J. V. Scheybala to byla jeho žena Jana, která pokračovala v nedokončené práci. Scheybalovi uspořádali jedinečnou sbírku, ve které nechybí snad ani jedna chalupa v Pojizeří a Českém ráji, jsou v ní zaznamenány lidové zvyky a obyčeje našeho kraje. Z jejich prací budou jejich následovníci čerpat ještě celá desetiletí.

Po loňském uvedení skvělé knížky “Český ráj na starých diapozitivech“, do které Jana Scheybalová napsala všechny doprovodné texty a kdy například při slavnostním křtu v turnovském muzeu hýřila optimismem a dalšími nápady, zamrzí zpráva, které přilétla z Jablonce nad Nisou na začátku tohoto týdne. Paní Scheybalová zemřela v neděli 13. ledna…

n200801170928_zap_26_08_scheybal„Jana Scheybalová byla klasickým, dnes již pomalu mizejícím příkladem vlastivědného pracovníka. Při popularizaci lidové kultury a přibližování zaniklých časů našim současníkům, si vždy zachovala odborné kvality. Její znalosti teoretické byly vždy podloženy studiem archiválií a především dokonalou znalostí terénu, zejména Českého ráje a Jizerských hor. Etnografické obci, která nemá v oblasti severovýchodních Čech mnoho zástupců, bude významně chybět jako kolegyně, spolupracovnice a především jako autorka,“ uvedla Vladimíra Jakouběová, etnografka a ředitelka turnovského muzea.

Jana Schejbalová (*17. 4. 1940 v Lomnici nad Popelkou) v letech 1954-58 studovala na Vyšší hospodářské škole v Turnově, 1963-69 národopis na FF UK Praha. V letech 1961-70 byla zaměstnaná na odboru kultury v Jablonci nad Nisou, od r. 1970 v České obchodní bance v Jablonci nad Nisou, v 90. letech jako její ředitelka.
Zabývala se lidovým sochařstvím, stavitelstvím, perníkářstvím. Podílela se na knihách Památky Jablonecka (1969), Umění lidových tesařů, kameníků a sochařů  v severních Čechách (1985), Kraj kolem Jizery (1996), Krajem skla a bižuterie (1998), Český ráj Josefa Pekaře a jeho současníků (2006), Lidové umění severovýchodních Čech (2006), Český ráj na starých diapozitivech ( 2007). Populární články o kamenictví, šperku, obyčejích a lidovém stavitelství uveřejňovala v časopisech a novinách.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.