SPORTMIX: FLORBAL, FOTBAL A NOHEJBAL

0

Po zhodnocení uplynulé mistrovské sezony v ženském florbale se turnovští činovníci ještě jednou ohlédli také za pánskou složkou, a to od mužů až po ty nejmladší milovníky děrovaného míčku. Od splnění svého cíle – postupu do krajských soutěží – je po dalším zvládnutém duelu už jenom krůček B tým FK Turnov, tvořený loňskými dorostenci a doplněný několika zkušenějšími hráči. Skvěle si vedou také příšovičtí nohejbalisté, kteří se díky třem výhrám vyhoupli do čela libereckého krajského přeboru. Atraktivní podívanou by si neměl nechat ujít žádný fajnšmekr míčové ekvilibristiky. Na kurtu za příšovickou sokolovnou to prostě žije…

FLORBAL

* Mužské kategorie
Jak známo, turnovský A-tým po devíti letech opustil národní ligu. „Dané cíle bohužel zůstaly jen ve slovní rovině, a rozhodně nebyly podloženy prací. Z mého pohledu špatná účast na trénincích a zápasech byly největší problémy této neúspěšné sezony. Vlastně se ani nevytvořila dostatečně soudržná parta, která by táhla za jeden provaz tak, jak to je v kolektivním sportu potřeba. Suma sumárum, když chci dělat sport na nějaké úrovní, tak k tomu nemůžu přistupovat jako k volnočasovému kroužku,“ byl kritický trenér Štěpán Matěcha. Nicméně, jak dál prohlásil, i nadále věří tomu, že není všem dnům konec, a to co se teď zdá jako pohroma, může být do budoucna vlastně výhra. „Doufám, že se vytvoří nová parta a nový tým, který jednou národní ligu do Turnova zase vrátí,“ vysvětlil.
Také béčko má za sebou poněkud rozporuplnou sezonu, ve které se bohužel potýkalo s účastí jak na trénincích, tak na zápasech a celkově pak s počtem hráčů. „Stoprocentně se dalo spolehnout opravdu jenom na několik málo jedinců. Také hodně chyběl stálý brankář,“ věděli členové realizačního týmu. Velkým povzbuzením pro všechny však byl závěr sezony, kde se mužstvu podařilo odjet na několik turnajů s celkem solidní sestavou a alespoň pár zápasů díky tomu vyhrát.

* Juniorské kategorie
Letošní juniory ročníků 2004 a 2005 totálně zdecimoval covid. „Hodně nadějných hráčů během něho skončilo a jiní zcela ztratili motivaci, nebo se jejich florbalový rozvoj zcela zasekl někde na úrovni staršího žáka. Takže zatímco dva nejlepší hráči a brankář hráli primárně za chlapy, tak zbytek byli spíše kluci, kteří si prostě občas přišli zahrát. Přístup některých mně dost zklamal a vzhledem k tomu, kolik jsem s těmito ročníky strávil času, je mně z toho celkem smutno,“ neskrýval své pocity kouč František Záleský, který si o to víc vážil výpomoci mladších ročníků.
Po dohodě oddílů Turnova, Koberov a Semil na společném fungování a vzájemné spolupráci se zde mohla hrát kvalitní mládežnická soutěž. Dorostenci naráželi na týmy, které patří do TOP 20 v tuzemském prostředí a každým zápasem získávali cenné zkušenosti. V letní přípravě dvou desítek hráčů, kteří se dosud měli za hlavní konkurenty a rivaly, čekal na trenéry Tomáše Fabiána a Jiránka nelehký úkol. Ale podařilo se. „A“ tým hrál nejvyšší ligu dorostu a „B“ tým 2. ligu, která byla letos propojená napříč liberecko-ústeckým krajem. Každý turnaj měl svou kvalitu a jen se stoprocentním výkonem a nasazením bylo možné pomýšlet na výhry. „Bohužel v klíčových momentech zápasů, které skončily rozdílem jedné nebo dvou branek, jsme zbytečně zmatkovali a zkušené týmy si tak v těchto chvílích dokázali výhru připsat na svoji stranu,“ zhodnotili trenéři. Vrcholem sezony pro jejich svěřence byl dvojzápas s Mladou Boleslaví, kde hráči měli možnost vyzkoušet si „večerní“ harmonogram zápasu proti budoucímu vicemistrovi v kategorii dorostu. Přes 120 diváků se přišlo podívat na dorostenecký zápas, ve kterém seskupení T. K. S. poměřilo síly s nejlepšími. Jakkoliv dopadlo utkání nepříznivě pro Turnov, mrzet to určitě nemuselo.
Také ve 2. lize dorostenců vedení týmu hodně bojovalo s počty hráčů. Do vyšší kategorie tak měli možnost nahlédnout i hráči ze starších žáků. Výsledková houpačka je proto nasnadě, ale schopnost naplno odjezdit sezónu ve dvou družstvech a spoustou možností, jak se zlepšovat je pro budoucnost turnovského florbalu velmi cenná.

* Florbalové žactvo
V letošní sezoně bylo na soupisce starších žáků celkem 21 hráčů, takže na domácím turnaji hráli Turnovští dokonce v šestnácti! „Většina kluků zodpovědně pracovala nejen na trénincích, ale i ve svém volném čase. Na začátku sezony jsme se v naší soutěži, Ústecko-liberecké lize starších žáků – skupině 2, pohybovali většinou ve čtvrtém či pátém koši. Postupně jsme se ovšem v soutěži posouvali nahoru, a tak jsme sezonu uzavírali turnajem koše druhého, na kterém jsme se rozhodně neztratili,“ řekl trenér Jan Lochman. Ze stávajícího týmu odejde do dorostenců celkem deset hráčů, ale očekávaný příliv téměř dvaceti nových posil podle něj zajisté přinese opět oživení a novou energii do další práce.
V kategorii mladších žáků se letos sešlo poměrně velké množství dětí, takže byl několikrát i problém, aby se všichni dostali při turnajích Libereckého přeboru do hry. „To je určitě pozitivní zprávu do budoucna, ale každodenní práce na trénincích je díky tomu hodně ztížena, jelikož velký počet s sebou přináší i velké výkonnostní rozdíly,“ jsou si dobře vědomi ve vedení TJ Turnov.
František Záleský, zaleskyfrantisek@seznam.cz

FOTBAL

* Okresní přebor Semilska

TJ Sokol Stružinec / FC Lomnice B – FK Turnov B 3:5 (1:4). Branky 20. a 54. J. Havel, 4. Hvizd, 17. Landfeld, 26. Rozkovec, rozhodčí Preissler, ŽK 0:0, diváků 103. Soupiska: Hlubuček – Matzke (46. Porš), Rozkovec, Drahovzal, Knobloch (61. Plachetka) – Radovský, Bělina, Hvizd, Bárta (67. Bis) – Landfeld (27. Slivnoi), J. Havel.
Na Lomnicko cestovali Turnovští bez zraněných Paříka a Dleska, chyběli též špílmachři Fišar a Pham. Skóre duelu o čelo tabulky načal po Landfeldově vybídnutí záhy svým volejem turnovský Hvizd, ale po propadnutí míče středem obrany hostů v 9. minutě pohodlně srovnal Fedorko. Hostům pak vrátil vedení zkušený Landfeld, jenž však musel po pár minutách pro zranění odstoupit ze hry. Třetí gól turnovských barev přidal Jan Havel, který pohotově využil nedorozumění v obraně domácích. Zjevnou převahu hostů mohl brankově vyjádřit ještě Bárta, ale domácí brankář Jezdinský jeho dvojnásobný pokus vytěsnil na roh. Poločasový stav tak stanovil parádním zakončením stoper FKT Rozkovec.
Když Jan Havel svou druhou brankou v utkání zvýšil už na 1:5, zdálo se být definitivně rozhodnuto. Jenomže nekoncentrovanost hostující defenzívy potrestal v 62. minutě Morávek a zdramatizoval tím závěr duelu. Domácí pokropeni živou vodou vycítili šanci a hnáni diváky se v euforii dočkali i třetího úspěchu z kopačky Martince. „Museli jsme čtyřikrát střídat, a protože máme mladý tým, když se kluci dostanou pod tlak, v pohodě to prostě není. I tak jsme si vypracovali ještě několik šancí, které jsme však prohospodařili,“ prohlásil hrající trenér Antonín Drahovzal. Turnov to však nakonec zvládl a před jeho hráči jsou už jen tři kroky – doma přivítají Novou Ves n. Pop., poté zajedou do Poniklé a sezonu zakončí v sobotu 17. srpna, kdy v rámci Sportovního dne FK Turnov přivítají na svém hřišti v sousedském derby od 15.00 hodin 1. FC Tatobity.
Karel Vodrážka, vodraz@centrum.cz

1. FK Turnov B 17 15 1 1 98:26 46
2. Jiskra Libštát 17 11 4 2 74:25 37
3. Stružinec/ Lomnice B 18 11 1 6 74:43 34
4. TJ Sokol Martinice 17 9 3 5 47:36 30
5. TJ Sokol Mříčná 17 10 0 7 61:54 30
6. 1. FC Tatobity 17 8 2 7 48:48 26
7. TJ Sokol Horka 17 6 2 9 32:60 20
8. TJ Sokol Zálesní Lhota 18 5 2 11 32:54 17
9. TJ Sokol Nová Ves nad Popelkou 18 4 2 12 33:58 14
10. TJ Sokol Horní Branná 17 3 4 10 28:56 13
11. TJ Poniklá 17 1 3 13 15:82 6

NOHEJBAL

* Krajský přebor, muži
Po vítězném vstupu do krajské soutěže hostil příšovický Sokol v dalším kole tentokrát tým z Chotyně. Proti jejich Šmidliboys nezačaly Příšovice dobře, když úvodní trojice Kraus – Gombár – Macháček utkání prohrála 0:2. Druhá trojice Stolín – Sisák – J. Procházka však po výhře 2:0 srovnala celkový stav utkání na 1:1 a šlo se do „dvojek“. Ve hře dva na dva první dvojice domácích hravě přejela tu hostující 10:5 a 10:2 – 2:0! To druhá dvojice Sisák – Procházka to už neměla tak jednoduché, ale v třísetové bitvě nakonec vítězství 2:1 urvala. Do střední pasáže se tak šlo za stavu 3:1 na „singl“, tedy hru jednoho na jednoho. Po vyhraném duelu přišla na řadu třetí dvojka a v ní výhra 2:0. Závěr pak patřil opět trojkám – křížně, sečteno a podtrženo, TJ Sokol Příšovice svého soupeře porazil 7:1 na utkání.
V pátek 26. května sice vítěz odjel do Hodkovic bez opor, jakými jsou Sisák, M. Procházka a Stolín, ale vědom si síly svého kádru i tady věřil v úspěch. Byť se Příšovickým opět nepovedl vstup do utkání, když prohráli úvodní trojku na tři sety 1:2, nastupující druhá trojice Košek – Procházka – J. Janata postupovala zodpovědně k vyrovnání balon po balonu a po výhře vyrovnala stav utkání na 1:1. Na řadu přišlo poměřování sil ve dvojicích, a hned ta první – Kraus s Procházkou po vítězství 2:0 zařídili hostům vedení. Hodkovičtí začali „kousat“ ve druhé dvojce, kde v třísetové bitvě 2:1 porazili dvojici Košek – Gombár, přičemž v třetím setu při posledních čtyřech balonech Koška chytaly křeče. Za stavu 9:9 tak musel přijít time-out. Poslední balon servírovali domácí právě na Koška, který přijal na závěrečnou smeč, ta se však nepodařila a celkový stav utkání byl 2:2. Následoval singl, v němž Kraus „přejel“ hodkovického hráče 2:0 a vrátil příšovickým sokolům vedení – 3:2. Pak přišla hosty skvěle odehraná „vloženka“ a Příšovice odskočily na 4:2. Závěr patřil opět trojicím, které už jen pohodlně zvýšily náskok na celkové vítězství 6:2, které tým posunulo na čelo krajské tabulky!
Jan Košek, jankosek@email.cz

1. TJ Sokol Příšovice 3 3 0 0 19 5 14 41 14 27 6
2. SK Ostašov 3 2 0 1 19 5 14 38 13 25 4
3. TJ Sokol Chotyně 3 2 0 1 12 12 0 28 24 4 4
4. SKP Maják Jablonec n. N. 3 1 1 1 13 11 2 29 30 -1 3
5. SK Hodkovice 3 0 1 2 6 18 -12 16 40 -24 1
6. NO Lučany 3 0 0 3 3 21 -18 12 43 -31 0

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.