TURNOV UCTIL VÝROČÍ KONCE VÁLKY

0

V pátek 7. května dopoledne se u pomníku padlých ve Skálově ulici uskutečnilo pietní setkání k připomenutí 65. výročí konce II. světové války. Setkání se zúčastnilo kompletní vedení města včetně některých úředníků radnice a vedoucích městských organizací. Na místě byli i žáci zdejších základních škol. Pozvání přijal také senátor Jaromír Jermář. Jak úvodem řekla starostka města Hana Maierová, od konce války již uplynula poměrně dlouhá doba, přesto je důležité události těch let stále připomínat. „Zejména prosím vás děti, a vaše učitele, abyste vždy společně hledali historické souvislosti. I Turnovem kráčely dějiny, které znáte z učebnic. I v Turnově položilo několik občanů svůj život v květnových dnech roku 1945 za naši svobodu. Porovnávejte události napsané v učebnicích s konkrétními místy v našem městě,“ upozornila starostka nepřímo na množství pomníčků v různých částech města a v okolních obcích, které události květnových dnů před 65 lety dokreslují.

n201005071730_zap_154_010_valka„Na tomto místě je třeba připomenout, že svobodu si tento národ musel v minulém století vybojovat hned několikrát. Neměli bychom zapomenout ani na naše legionáře, kteří v první světové válce bojovali za naši vlast v různých koutech Evropy, zejména v Rusku. Byli to oni, kdo se velkou měrou zasloužili o vznik našeho samostatného státu v roce 1918. Přál bych si, aby náš národ už o svobodu nikdy nemusel bojovat, nicméně uctění a připomínka padlých obou světových válek, resp. jejich odvaha bojovat za svoji zemi, by pro nás měly být povzbuzením, abychom dokázali vystoupit proti všem nepravostem kolem nás i v dnešní době,“ uvedl senátor Jaromír Jermář.

n201005071730_zap_155_010_valkaKromě pietního setkání u pomníku padlých hrála v pátek odpoledne na náměstí k tanci a poslechu dechová hudba, přímo v prostorách radnice je po celý květen k vidění výstava dosud nepublikovaných fotografií z května 1945 v Turnově. Snímky pořídil zdejší fotograf Oldřich Kočí (1910 – 1990). Negativy, považované za ztracené, byly objeveny v soukromém archivu teprve nedávno. Další snímky na výstavě jsou z archivu Muzea Českého ráje. „Jsem  opravdu velmi ráda, že se cenné negativy podařilo objevit. Historie květnových dnů je myslím podrobně zaznamenána například Karlem Kinským, nové fotografie ale přinášejí i cenné záběry hlavně na oslavy konce války, které proběhly na turnovském náměstí 10. května 1945. Na snímcích jsou malé holčičky v krojích. Dnes to jsou již paní v letech, možná se některá z nich pozná,“ přiblížila starostka Maierová výstavu na turnovské radnici.

 

n201005071730_zap_156_010_valkaA je tu ještě jedna novodobá paralela s událostmi před 65 lety. „Právě jsem přijela z Bruselu, kde jsem byla s delegací zástupců Svazu města a obcí České republiky. Uvědomila jsem si, že je to právě fungující Evropská unie, která může být dobrou hrází proti vzniku podobných nacionalistických hnutí, která rozvrátila Evropu v první polovině minulého století. Všechny státy musí spolupracovat a společně hledat řešení problémů. Nyní je to především ekonomika, ale úzká spolupráce i v dalších odvětvích je budoucností klidné Evropy,“ představila svoji nedávnou cestu starostka Maierová.

 

n201005071730_zap_157_010_valkaJak uvedla, měla v sídle Evropské unie možnost navštívit nové centrum, jednací sály a veškeré zázemí aparátu organizace. Na programu bylo také setkání s našimi zástupci, poslanci i eurokomisaři. „Hodně jsme se bavili o tom, co bude po roce 2013. I velké a bohaté evropské státy nechtějí do systému pouze přispívat. I ony chtějí nějakou formu podpory. Byli jsme nabádáni, abychom na úrovni měst a obcí hledali priority, do kterých by evropské peníze měly být směrovány. A ještě jednu skutečnost jsem si v Bruselu plně uvědomila. My se v Turnově stále bavíme o parkovacích plochách a komunikacích. Tam, kde je nyní náměstí před evropským parlamentem, bývalo nádraží, které se přesunulo do podzemí. Lidé mají k dispozici volné plochy se zelení a velká část dopravy a parkování se odehrávají pod nimi. Uvědomila jsem si, že technicky by to bylo asi nejelegantnější i u nás. Problém jsou samozřejmě peníze. Těžko říct, jestli někdy v České republice si budeme moci takováto řešení dovolit,“ uzavřela starostka Turnova povídání už na ryze současné téma…

n201005071731_zap_158_010_valka

n201005071731_zap_159_010_valka

n201005071731_zap_160_010_valka

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.