HLASY PŘÍRODY ČESKÉHO RÁJE: DOBRÝ DÁREK POD STROMEČEK

0

Na předvánoční dobu načasoval známý turnovský přírodovědec Zdeněk Mrkáček, jinak pracovník Správy CHKO Český ráj, křest svého CD s hlasy obyvatel našeho kraje. Mrkáček je na faunu Českého ráje vynikající odborník, mnozí jistě doma máme jeho knížku „Ptáci Českého ráje“, vydanou v roce 2000. Nyní je tedy knížka vhodně doplněna i zvukovým CD.

n200712131547_zap_329_07_hlasyJak zaznělo na úterním křtu v sále turnovské Základní umělecké školy, jde v pořadí již o třetí cédéčko. První dvě vznikla pro potřeby zrakově a pohybově postižených a autorovi sloužila hlavně při besedách o rozmanitosti Českého ráje. Ty ale nebyly určeny k běžné distribuci. To je až to nejnovější. „Jde asi o dva roky práce v terénu. Je nesmírně obtížné hlas některých ptáků natočit, někdy musí být člověk na místě při rozbřesku, jindy v hluboké noci a potom stačí třeba parta cyklistů, probouzející se trampové pod skalním převisem nebo sekačka chalupáře, a je po natáčení,“ přiblížil vznik jednotlivých nahrávek Zdeněk Mrkáček. Přesto se podařilo natočit unikátní záznam, na cédéčku najdete hlas slavíka, pěnkavy, drozda, ale i skřehotání žab či houkání výra. Hlas lidský zastupují členové Mrkáčkova „domácího“ pěveckého sboru Antonín Dvořák, nahrávky do zhruba hodinové výsledné podoby počítačově zpravoval Pavel Barták.

n200712131547_zap_330_07_hlasyCD Hlasy přírody Českého ráje je k dostání za 100 Kč v infocentru na turnovském náměstí, v kempu v Sedmihorkách, kde je sídlo vydavatele – Střediska ekologické výchovy Český ráj, a na Správě CHKO v ul. A. Dvořáka v Turnově.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.