TURNOV SE SE CTÍ ZHOSTIL OSLAV 68. VÝROČÍ KONCE VÁLKY

0

V nové podobě letos proběhly květnové dny v Turnově. Nedávno zvolený starosta Tomáš Hocke chce v těchto dnech dávat do budoucna větší důraz na vlastenectví a hodnoty, které vyplývají z odkazu hrdinů II. světové války. „Od konce války již v Jizeře uteklo mnoho vody a žijících pamětníků, kteří by nám mohli předávat historickou zkušenost, je čím dál méně. O to víc je nutné si navzájem připomínat naši historii, svázanou s odvahou a činy, které zaslouží naši úctu, ale mít na vědomí i činy, které v nás hrdost nevzbuzují. Dnes jsme se tu ale sešli především proto, abychom si připomněli to kladné. Tváře těch, kteří odešli bojovat na východ či západ, nebo se stali příslušníky domácího odboje. Některým nebylo ani 20 let a všichni měli podobné starosti, jako máme my dnes, přesto se rozhodli bránit se zbraní v ruce myšlenky svobody a demokracie. Ti všichni byli ochotni obětovat to nejcennější, svůj život, a to za naši vlajku, za naši vlast,“ řekl při setkání u pomníku padlých ve Skálově ulici starosta Hocke.

„Vždy když vidím naši vlajku stoupat po stožáru vzhůru, pociťuji zvláštní mrazení v zádech, když naši vlajku vidíme někde v zahraničí, vždy naše mysl radostí poskočí. Pohříchu ale vlajku vídáme hlavně při vítězných zápasech v hokeji a zdobené držáky na našich domech zejí prázdnotou. Vlast je místo, kde žijeme, je to náš jazyk, kultura a zvláštní typ humoru. Byl bych rád, abychom si v době státních svátků 8. května a 28. října oba tyto symboly připomínaly nejen proto, že se to má, ale že to tak cítíme. Přál bych si, abychom se nestyděli vyvěsit vlajku, dát do klopy trikoloru, přijít k pomníku položit květinu či zapálit svíčku,“ shrnul starosta s tím, že tam nahoře možná všichni sledují naše kroky: „Když naše počínání vidí, často si říkám, co si tam tak asi o nás myslí, jestli by své kroky nesměřovali jinak. Pokusme se naše chování dobrovolně změnit tak, aby se hrdinové boje za naši vlast nemuseli za nás stydět!“

n201305081201_zap_182_2013_kveten

n201305081201_zap_183_2013_kveten

n201305081201_zap_184_2013_kveten

U příležitosti 68. výročí osvobození Československa a vítězství nad fašismem se v Turnově uskutečnila 7. května pietní vzpomínková akce, spojená s kladením věnců u pomníku padlých ve Skálově ulici. Poté také starosta s oběma místostarosty rozvezl kytice k pomníčkům obětem II. světové války, rozesetým po městě i jeho okrajových částech. Odpoledne se v prostoru před sokolovnou a v zadní části letního kina a parku uskutečnilo setkání občanů, proběhla výstava historické vojenské techniky Roty Nazdar z Bakova nad Jizerou, příchozí mohli poslouchat jazzový Big Band ZUŠ Turnov, k dispozici bylo i drobné občerstvení.
Radnice občanům, kteří se dobrovolně rozhodli v květnových dnech na svůj dům vyvěsit státní vlaku, tyto rozdávala zdarma.

n201305081201_zap_185_2013_kveten

n201305081201_zap_186_2013_kveten

n201305081201_zap_187_2013_kveten

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.