Deštivý přelom května a počátku června. Teploty přes den ukazují spíše na počátek října a stále prší. Proč tomu tak je? Vznikla velmi neobvyklá situace. Do střední Evropy nad Německo, Českou republiku a Rakousko pronikl z Atlantiku chladný vlhký vzduch a ten vytlačuje teplý vzduch ze Středomoří nad Slovensko a Ukrajinu až vysoko na sever nad Skandinávii. To vše způsobuje, že se vzduchové masy začínají otáčet od východu k západu a do stojatého chladného vzduchu nad středem Evropy „naráží“ teplý vzduch od severovýchodu, což má za vznik mohutné dešťové oblačnosti zejména nad rozhraním těchto vzduchových hmot nad Čechami, a to především v ose zhruba od Krkonoš přes střední Čechy po Šumavu.
Vzniká izolovaná a poměrně stabilní nepohyblivá tlaková níže „Bob“, jejíž střed se několik dní udržuje nad naší republikou a Slovenskem a oblačné formace tento střed obíhají z Ukrajiny nad Pobaltí a odtud dále nad Polsko a naše území k jihozápadu. Nyní se střed této cyklóny posunuje konečně zvolna na východ, ale vlhký vzduch nad územím Čech i přes oteplování bude nestabilní a může být zdrojem dalších srážek a silnějších bouřek, už naštěstí jen lokálního charakteru.
Blíží se hlavní letní sezona, a tak stále více lidí zajímá, co vlastně můžeme letos v létě očekávat od počasí? Bude vůbec nějaké léto?
Ačkoliv se to zdá překvapivé, domnívám se, že si sluníčka a tepla užijeme dostatek, a to zejména v jeho druhé polovině. Srpen by měl být slunečný a méně deštivý než předchozí měsíce a dočkáme se letních i tropických teplot. Místy se sice budou vyskytovat i silnější bouřkové formace, ale bez delšího ochlazení.
Červen by měl být na Turnovsku teplotně průměrný a s dostatkem srážek. I zde se budou objevovat teplé periody a denní teploty mohou vystoupit i k tropickým hodnotám, ale dlouho nevydrží a budou často střídány bouřkami a deštěm. To bude dobré pro růst zemědělských plodin, hub, ale jinak by měly být deštníky v pohotovosti.
Červenec slibuje více letních dnů se sluníčkem, zejména v první a třetí dekádě, častější srážky hlavně uprostřed měsíce.
V oblasti Českého ráje a Pojizeří lze pro letošní rok očekávat i silné bouřky s vydatným deštěm, silným větrem nebo kroupami – v podstatě kdykoliv v průběhu června, zejména ve druhé dekádě července a jen ojediněle během srpna. Bouřkové formace budou přicházet hlavně od jihu až jihovýchodu, méně často od západu nebo od východu z oblasti Krkonoš.
Přestože naše předpověď pro jaro rámcově vyšla (předpokládali jsme vlhké jaro), letošní průběh cirkulace atmosféry nejen nad Evropou je natolik netypický, že nám ještě může přinést nejedno překvapení. Doufejme, že raději to příjemné a užijeme si ještě více sluníčka a pohody než uvádí naše dlouhodobá předpověď.
Krásné léto přeje Vlastík Brůček Plamínek, APC Turnov
Brucek.Vlastimil@seznam.cz