ROVENŠTÍ SLAVILI VÝROČÍ ROZHOVORU

0

Důstojně si včera dopoledne připomněli obyvatelé Rovenska pod Troskami v čele se starostou Koldovským, senátorem Jermářem a starosty Hrubé Skály a Karlovic 70. výročí odhalení sousoší „Rozhovor“ sochaře a glyptika Josefa Drahoňovského. Však to také v srpnu 1937 byla na rovenském náměstí velká sláva. Včerejšek byl, ať chceme nebo nechceme, pouze jejím odleskem. Ale důstojným odleskem!

n200708261813_zap_214_07_rozhovorMnohé návštěvníky jistě překvapila včerejší premiéra filmové básně „Náš Drahoňovský“ z dílny místní rodiny Syrovátkových, která je výjimečně zdařilým portrétem jak umělce samotného, tak také doby, kdy bylo sousoší Rozhovoru odhaleno. Patřičně se vytáhli i místní filatelisté, když u příležitosti výročí vydali korespondenční lístek s portrétem umělce a v soutisku arch poštovních známek. Hlavní rovenské náměstí bylo také včera za přítomnosti manželky po již zesnulém synovi prof. Drahoňovského přejmenováno na NÁMĚSTÍ PROFESORA DRAHOŇOVSKÉHO.

V letošním roce si též připomínáme 130. výročí narození tohoto vynikajícího umělce. Narodil se ve Volavci u Rovenska pod Troskami, po studiích zůstal v Praze a do tohoto městečka celý život rád jezdil na letní byt. Zemřel v roce 1938, pochován je na Vyšehradě vedle Mikoláše Alše.

n200708261813_zap_215_07_rozhovorA víte, kde se umělec k práci na „Rozhovoru“ inspiroval? Prý jde o jeho vzpomínku na mládí, kdy jako žák odborné školy bydlel u starých manželů Dědečkových v Turnově, části zvané Sklenařice (dnes okolí Střední umělecko průmyslové školy). Staří manželé sedí spolu, rozmlouvají a vzpomínají. Jejich život vyplňovala práce, starost, ale i vzájemná láska. Naklánějí se k sobě s vroucí oddaností a z jejich tváří vyzařuje vděčná radost a smír…
Není bez zajímavosti, že dílo umělec před 70 lety daroval „svému“ Rovensku pod Troskami.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.