Důstojně si včera dopoledne připomněli obyvatelé Rovenska pod Troskami v čele se starostou Koldovským, senátorem Jermářem a starosty Hrubé Skály a Karlovic 70. výročí odhalení sousoší „Rozhovor“ sochaře a glyptika Josefa Drahoňovského. Však to také v srpnu 1937 byla na rovenském náměstí velká sláva. Včerejšek byl, ať chceme nebo nechceme, pouze jejím odleskem. Ale důstojným odleskem!
Mnohé návštěvníky jistě překvapila včerejší premiéra filmové básně „Náš Drahoňovský“ z dílny místní rodiny Syrovátkových, která je výjimečně zdařilým portrétem jak umělce samotného, tak také doby, kdy bylo sousoší Rozhovoru odhaleno. Patřičně se vytáhli i místní filatelisté, když u příležitosti výročí vydali korespondenční lístek s portrétem umělce a v soutisku arch poštovních známek. Hlavní rovenské náměstí bylo také včera za přítomnosti manželky po již zesnulém synovi prof. Drahoňovského přejmenováno na NÁMĚSTÍ PROFESORA DRAHOŇOVSKÉHO.
V letošním roce si též připomínáme 130. výročí narození tohoto vynikajícího umělce. Narodil se ve Volavci u Rovenska pod Troskami, po studiích zůstal v Praze a do tohoto městečka celý život rád jezdil na letní byt. Zemřel v roce 1938, pochován je na Vyšehradě vedle Mikoláše Alše.
A víte, kde se umělec k práci na „Rozhovoru“ inspiroval? Prý jde o jeho vzpomínku na mládí, kdy jako žák odborné školy bydlel u starých manželů Dědečkových v Turnově, části zvané Sklenařice (dnes okolí Střední umělecko průmyslové školy). Staří manželé sedí spolu, rozmlouvají a vzpomínají. Jejich život vyplňovala práce, starost, ale i vzájemná láska. Naklánějí se k sobě s vroucí oddaností a z jejich tváří vyzařuje vděčná radost a smír…
Není bez zajímavosti, že dílo umělec před 70 lety daroval „svému“ Rovensku pod Troskami.