ČERVNOVÉ KULTURNÍ POZVÁNKY

0

Výročí Všeně, Antimony v Rovensku pod Troskami, Maloskalská noc, festival Dvořákův Turnov a Sychrov, Den dětí se Žlutou ponorkou, divadlo v lokomotivním depu, slunovrat na Pantheonu, řezbářské sympozium na Dlaskově statku, Muzejní noc, Slavnosti piva Rohozec, hudební festival Funkin´ Turnov 2019. A pak už začátek prázdnin…

Pátek 31. května až neděle 2. června
* 100. VÝROČÍ ZALOŽENÍ SOKOLA VESEC. Slavnostní zahájení výstavy v sokolovně ve Vesci pod Kozákovem v pátek od 18.00 hodin. O víkendu výstava otevřena od 10.00 do 17.00 hodin, odpoledne promítání ze života Sokola.

Sobota 1. června
* 700 LET OBCE VŠEŇ. Celodenní program začíná v 10.00 hodin. Ve 14.30 hodin projde slavnostní průvod obcí od obecního úřadu na sokolské hřiště za doprovodu dechové hudby Český ráj. Zde dojde k přivítání pozvaných hostů, pokřtěna bude kniha o Všeni a předána budou různá ocenění. Doprovodné výstavy se konají na obecním úřadě, v jídelně AGRA Všeň, v základní škole, hasičské zbrojnici, v kostele sv. Filipa a Jakuba a v myslivně. Na hřišti bude připraveno občerstvení a atrakce pro děti. V doprovodném programu vystoupí Waldovy Matušky (16.00), skupina Gorale (18.00) a Rouden band (20.00).
* MALOSKALSKÁ NOC 2019. Vystoupí: Ben Cristovao, Lipo, Těla, Petr Kolář, Doctor PP, Walda Gang, Swingová prťata a další. Začátek ve 14.00 hodin, od 9.00 hodin na Žluté plovárně tradiční neckyáda.
* ANTIMONY 2019. Pořádá ČSOL, jednota vojsk posádky Liberec ve spolupráci s Aliancí Military Clubs ČR a městem Rovensko pod Troskami na počest 76. výročí lednových událostí roku 1943 poznamenaných hrdinnou smrtí parašutistů z výsadku ANTIMONY. Program:
8.00 Slavnostní zahájení akce na náměstí – nástup, vzdání cti všem padlým v boji za svobodu, hymna.
10.00–14.00 Výstava historické vojenské techniky a techniky SDH Rovensko p. Tr., výstava Československé obce legionářské v sále budovy radnice.
10.00–14.00 Fotolety vrtulníkem.
13.00–14.00 Koncert hudební skupiny Waldovy Matušky.
14.00–15.00 Historická ukázka z květnových dnů 1945.
16.00–18.00 Airsoftová střelnice, dětské soutěže pořádané SDH Rovensko p. Tr., výstava techniky PČR.
19.00–21.00 Koncerty hudebních skupin v sále budovy radnice. Od 19.00 hod. Levhart – folková skupina z Lomnice nad Popelkou, od 20.00 hod. Darts – královéhradecká kapela hrající převážně tradiční irskou muziku. Parkoviště u fotbalového hřiště.
* DEN ORCHIDEJÍ ČESKÉHO RÁJE. Exkurze do PR Podtrosecká údolí za poznáváním našich orchidejí (sraz u infocentra u Věžického rybníka) od 10.00 do 14.00 hodin.
* RECITÁL JAROSLAVA SVĚCENÉHO A KAROLÍNY ŽMOLÍKOVÉ. Festival Dvořákův Turnov a Sychrov je každoroční připomínkou pobytu velkého skladatele v Českém ráji. Letos je to již 64. ročník, který opět v původním duchu pořádá Spolek přátel hudebního festivalu Dvořákův Turnov a Sychrov. Slavnostní zahájení proběhne v sobotu 1. června. I letos uvede festival koncerty hned v několika městech Libereckého kraje. Nedílnou součástí je rovněž Interpretační hudební dílna, která letos oslaví 20. výročí, a proto jí budou věnovány hned dva slavnostní koncerty. Recitál Jaroslava Svěceného a Karolíny Žmolíkové (zahajující koncert). Účinkují:Jaroslav Svěcený – housle, Karolína Žmolíková – soprán, Ludmila Juránková – klavír. Hudební festival/ koncert. Státní zámek Sychrov od 18.00 hodin. Vstupenky k dostání pouze na místě. Více na www.dvorakuvturnovasychrov.eu.

Neděle 2. června
* JAZZOVÝ PODVEČER V PIZZERII MAŠKOVKA od 18.00 hodin. Hrát bude LÉDL JAZZ Q a DUO DIM. Vstupné 50 Kč.

Úterý 4. června
* KONCERT STUDENTŮ JEŽKOVY KONZERVATOŘE V PRAZE pod vedením prof. Jaromíry Ježkové. Synagoga v Krajířově ulici od 17.00 hodin. Vstupné dobrovolné.

Středa 5. června
* PJÉR LA ŠE´Z: OTCOVÉ A DCERY. Hlubinný psychoterapeut, hudebník, spisovatel, člověk, který spolupracuje s Jaroslavem Duškem na představeních Čtyři dohody, Pátá dohoda a Vizita, Pjér la Še´z, přijíždí do Turnova s pořadem Otcové a dcery. Věčné téma vztahů v rodině, které nás determinují a ovlivňují celý život. Pokud jsou tyto konstelace vědomé a láskyplné, může náš život být šťastný a naplněný. Kino Sféra od 18.00 hodin. Podrobnosti na e-mailu: patrikspringer@email.cz.

Čtvrtek 6. června
* LOUČENÍ S PŘEDŠKOLÁKY. Tradiční akce pro děti, které opouští mateřské školky a po prázdninách budou prvňáčky. Sál ZUŠ na náměstí Českého ráje od 8.00 hodin.
* NA VRCHOL PYRENEJÍ. Cestopisná přednáška o krásách Pyrenejí doplněná fotografiemi Jana Bubala, mineraloga muzea Českého ráje v Turnově. Určeno nejen pro návštěvníky Klubu aktivní senior, ale i ostatní zájemce z řad veřejnosti. Klubovna penzionu Žižkova od 14.00 hodin.
* NORSKO: ZTRACENI MEZI FJORDY. O fjordech, ledovcích, dřevěných domečcích, dramatických pohledech i strmých útesech bude mluvit cestovatel a mořeplavec Tomáš Kůdela. Na divokou přírodu Norska se podíváme netradičně z pohledu dronu a plachetnice. Pobočka knihovny na vlakovém nádraží od 18.00 hodin.
* PÍSNIČKY NAPŘÍČ: PRANIC A DUO NIKA. V červnovém pořadu „Písničky napříč“ budou hosty Ondřeje Halamy a jeho skupiny Pranic dvě mladé turnovské gymnazistky Veronika Rubášová a Nikola Domácí, vystupující pod názvem Duo Nika. Kavárna KUS od 19.00 hodin. Vstupné v předprodeji 80 Kč, na místě 100 Kč, studenti 50 Kč.

Pátek 7. června
* BÝT MEDEA. Umělecká iniciativa iMUZA zve na předpremiéru autorského hudebně-divadelního psychologického dramatu, která se bude konat od 18.00 hodin ve starém železničním depu v Turnově. Drama je společným dílem německého scénáristy a divadelního režiséra Stephana Bestiera a českého hudebního skladatele Martina Hyblera. Představení symbolicky odkazuje k výročí začátku II. sv. války a volně zpracovává téma emigrace, střetu kultur i současné geopolitické situace. Představení proběhne v německém jazyce s českými titulky. Po představení následuje otevřená diskuze s divadelním režisérem Stephanem Bestierem. Večer uzavřeme odlehčenou jazzovou hudební produkcí Martina Hyblera, Jany Kubánkové a německých hostů. Akce se koná za podpory města Turnova.
(Na představení bude vypraven speciální vlak ze stanice Turnov! Nástup cestujících od 17.45 do 17.55 hodin, 3. nástupiště, 5. kolej, následný odjezd do Depa. Po představení odvoz vlakem zpět do stanice.)

Sobota 8. června
* Sraz JAWA 500 OHC, XI. ročník. V 9.00 hodin sraz na náměstí v Rovensku pod Troskami, v 10.30 hodin startuje spanilá jízda regionem.
* DEN DĚTÍ SE ŽLUTOU PONORKOU. Park u letního kina od 14.00 hodin. Skákací atrakce, nízká lana, výtvarné hrátky, ukázky techniky, občerstvení pro velké i malé. Akci připravuje Žlutá ponorka ve spolupráci s mnoha spřátelenými organizacemi z Turnova i okolí. Na různých disciplínách možná děti poznají své vedoucí, trenéry nebo učitele. Záštitu převzal Petr Tulpa, člen rady Libereckého kraje. Děkujeme hlavním sponzorům akce: Libereckému kraji, městu Turnov a společnostem ONTEX, Grupo Antolin Turnov, KV FINAL, Crytur, JUTA a celé řadě dalších.
* COUNTRY BODLÁK – od 16.00 hodin na Bukovině u Dolánek.

 

Neděle 9. června
* DÍLNA PLSTĚNÁ, PONOŽKOVÁ A RECYKLAČNÍ. Tvůrčí výtvarná dílna – poslední před prázdninami – pro rodiče s dětmi je zaměřena na výrobky z recyklovaných materiálů, plstění a výrobky z ponožek. Na všechny se těší lektorky Eva, Simona, Lenka, ale také mladé výtvarnice Šárka a Veronika Klementovy. Dětské oddělení knihovny v Jeronýmově ulici od 10.00 hodin.

Úterý 11. června
* ROMEO A JULIE. Od premiéry Romea a Julie v roce 1965 v Královském baletu patří choreografie Kennetha MacMillana ke klasickým dílům moderního baletu. Umění v kině. Přímý přenos baletu. Kino Sféra od 20.15 hodin. Vstupné 250 Kč.

Středa 12. června
* DEN ČTENÁŘŮ NA HRADĚ. Tradiční akce na závěr školního roku, která je pořádána v rámci projektu Rok Eduarda Petišky, Ivony Březinové a 70. výročí vzniku nakladatelství Albatros. Na děti čeká poznávací stezka a soutěž Po stopách spisovatelů a knih. Doputují na hrad Valdštejn, kde je budou čekat král, královna, vévoda Albrecht z Valdštejna, rytíři hradu a další program. Začátek v 10.30 hodin.
* RECITÁL LEOŠE ČEPICKÉHO, MICHALA KAŇKY A TOMÁŠE VÍŠKA. Festival Dvořákův Turnov a Sychrov je každoroční připomínkou pobytu velkého skladatele v Českém ráji. Letos se koná již 64. ročník. Slavnostní koncert k 20. výročí Interpretační hudební dílny mladých – recitál Leoše Čepického, Michala Kaňky a Tomáše Víška. Městské divadlo Turnov od 19.30 hodin. Vstupenky k dostání pouze na místě. Více informací na www.dvorakuvturnovasychrov.eu

Středa 12. až sobota 15. června
* ŘEZBÁŘSKÉ SYMPOZIUM – Setkání řezbářů na Dlaskově statku v Dolánkách. Zahájením výstavy Dřevěný svět začne ve středu 12. června na Dlaskově statku další neformální setkání účastníků řezbářského sympozia. Řezbářská sochařská sympozia pořádá Muzeum Českého ráje a Spolek přátel Muzea Českého ráje v Turnově více jak dvacet let. Až do soboty budou moc návštěvníci řezbáře sledovat při práci. Dlaskův statek je otevřen denně mimo pondělí od 9.00 do 16.00 hodin

Čtvrtek 13. června
* JÁNSKÝ JARMARK. Waldorfská mateřská škola v Hruborohozecké ulici zve na tradiční akci v prostorách školy. Začátek v 15.00 hodin.
* ZNAKOVÁNÍ V PARKU. Ve 14 městech České republiky se rodiče se svými slyšícími nemluvňaty naučí dorozumět pomocí znaků při procházce v parku. Tento způsob komunikace umožňuje dětem překlenout dobu, kdy rodičům rozumí a chtějí komunikovat, ale fyzicky nejsou připravené dané slovo vyslovit. Park u letního kina v Turnově od 15.00 hodin. Více informací na https://www.babysigns.cz/akce/znakujeme-v-parku/.
* RECITÁL ROMANA JANÁLA v rámci festivalu Dvořákův Turnov a Sychrov. Účinkují: Roman Janál – baryton, Martin Levický – klavír. Městské divadlo Turnov od 19.30 hodin. Vstupenky k dostání pouze na místě.
* TURNOVSKÁ MUZEJNÍ NOC 2019. Muzeum Českého ráje v Turnově:
17.00–21.00 Ukázky řemeslné výroby – pletení košíků a výroba březových košťat; dílna pro děti – výroba dřevěné píšťalky.
17.00 a 17.30 hodin Zahájení výstavy Ze stébel a proutí – nářadí, náčiní a zvykoslovné předměty v tradiční lidové kultuře Pojizeří; komentovaná prohlídka výstavy.
18.00 a 19.30 hod. Šumný jazz – hudební vystoupení.
18.30 Co to je luminiscence? Přednáška s praktickými ukázkami a pokusy.
20.00 Komentovaná prohlídka výstavy Zkamenělé stopy.
21.00 Hravá mineralogie; povídání o kamenech s praktickými ukázkami a pokusy.
21.30 Hrátky se světlem; trochu světelné magie na závěr.
DLASKŮV STATEK V DOLÁNKÁCH: Expozice otevřena do 23.00 hod. Řezbářské sympozium v areálu statku, retrospektivní výstava prací účastníků řezbářských sympozií na Dlaskově statku; Expozice „Zrození, svatba, smrt“.
DŮM PŘÍRODY V DOLÁNKÁCH: Interaktivní expozice představující sepětí živé a neživé přírody. Dílnička (zdarma), kvízy a pracovní listy pro děti, herní aktivity – velké domino, pexeso, rybičky a tangram. (Otevřeno do 23.00 hod.)
* HVĚZDÁRNA TURNOV: pozorování oblohy, projekce filmů s hvězdářskou tematikou ad. (17.00–24.00 hod.)
Vstup zdarma do muzea, Dlaskova statku a hvězdárny. Stanoviště koloběžek ve všech objektech zapojených do Turnovské muzejní noci – možnost zapůjčení koloběžky a dopravy do ostatních objektů.
* ZE STÉBEL A PROUTÍ. Nářadí, náčiní a zvykoslovné předměty v tradiční lidové kultuře Pojizeří. Na výstavě v Kamenářském domě Muzea Českého ráje se návštěvníci seznámí s nářadím, náčiním a zvykoslovnými předměty tradiční lidové kultury Pojizeří vyrobenými z přírodních materiálů – slámy, orobince či vrbového nebo březového proutí. Slavnostní zahájení součástí programu Turnovské muzejní noci, začátek v 17.00 hod., výstava potrvá do 13. října.

Sobota 15. června
* BURZA SBĚRATELŮ. Klub filatelistů Turnov pořádá v KC Střelnice od 8.30 do 11.00 hod. burzu sběratelů pohlednic, filatelie, mincí a ostatních sběratelských oborů.
* KONCERT K LETNÍMU SLUNOVRATU. Již tradiční koncert k letnímu slunovratu turnovského orchestru TOS a Martina Hyblera se uskuteční v 6.00 hodin ráno na hradě Vranov-Pantheon v Malé Skále. Můžete se těšit na díla A. Vivaldiho, A. Schnittkeho, W. A. Mozarta, M. Hyblera a dalších. Jako hosté vystoupí flétnistka Melanie Matějka, kytarista Štěpán Matějka a houslistka Jana Kubánková. V případě deštivého počasí se koncert uskuteční v místní kapli. Nenechte si ujít jedinečný zážitek z hudby při slunce východu!
Součástí akce je výtvarná dílna – malba v otevřené krajině. Tentokrát se můžete těšit na večerní malbu při slunce západu. Dílna se uskuteční 14. června od 20.00 hodin na hradě Vranov-Pantheon pod vedení akademického malíře Vladimíra Vély. Více na imuza.cz. Vstupné na obě akce je dobrovolné.
* SVÁTEČNÍ SETKÁNÍ pod lípou u obnovené kaple sv. Jana na Dubecku. Slavnostní promluva J. M. can. Václav Vlasák, hudební doprovod: Capella Rederna, soubor historické hudby. Začátek v 10.00 hodin. Pořádají obec Mírová pod Kozákovem a spolek Ochrana Klokočských skal.

Pondělí 17. června
* HUSITSKÁ REVOLUCE. Přednáška PhDr. Jiřího Sajbta se koná u příležitosti 600. výročí předehry husitské revoluce v roce 1419. Mapování příčin vzniku husitského hnutí, historické aspekty této doby a další historická fakta a souvislosti. Klubovna penzionu Výšinka od 14.00 hodin. Pořad bude zopakován 19. června ve stejnou dobu v DD Pohoda.
* ZÁVĚREČNÉ VYSTOUPENÍ PĚVECKÝCH SBORŮ. Sál SUPŠ ve Skálově ulici od 18.00 hodin. Představí se všechny tři pěvecké sbory ZUŠ Turnov: KARMÍNEK pod vedením Jindřicha Bady, TURNOVÁČEK pod vedením Daniely Nechutné a Ladislavy Grundové a CARMINA pod vedením Martina Hyblera. Vstupné 50 Kč, žáci školy zdarma.

Úterý 18. června
* VANDRÁCI VAGAMUNDOS. Herci Pavel Liška, Honza Révai a kameraman Hynek Bernard tři měsíce vandrovali po střední Americe. Nejdřív byli viděni v Panamě, pak mířili do džunglí Kostariky, vandrovali po velké Nikaragui, přes varování projeli Honduras, pak i zemi plnou vulkánů El Salvádor, nádhernou Guatemalu, maličké Belize a obrovské Mexiko. Vybavili se kamerami, foťáky a dronem. Chtěli poznat místní kulturu, indiánské legendy a zažít i nečekané. Cestopisný večer s vandráky Pavlem Liškou a Honzou Révaiem, kteří na své přednášce představí i to, co se nevešlo do jejich cestovatelsko-zábavného pořadu na Prima COOL. KC Střelnice od 19.00 hodin. Vstupné 280 Kč.

Čtvrtek 20. června
* MEZINÁRODNÍ DEN JÓGY. Oslava jógy se uskuteční v zámeckém parku na Hrubém Rohozci od 18.00 do 19.30 hodin. Přidáte se tak k mnoha dalším jednotlivcům či skupinám po celém světě.

Pátek 21. června
* OSLAVA PÁTÝCH NAROZENIN A DOBRÝ SKUTEK. Turnovská pobočka Partners market slaví pět let. Od 16.00 hodin je připraven program před KC Střelnice. Vystoupí Duo Big band, Super Hero Killers, uvidíte vystoupení dětského aerobiku. Pro děti bude připraven skákací hrad, malování na obličej a divadlo. V průběhu akce bude probíhat tombola, jejíž výtěžek půjde na Alzheimer centrum Turnov.

 

 

 

Sobota 22. června
* 22. SLAVNOSTI PIVA ROHOZEC. Začátek v areálu pivovaru ve 13.00 hodin. Vystoupí kapely: Kern, Turbo, Kabát revival, Adaptace, Waldovy Matušky. Zábava pro celou rodinu, bohaté občerstvení, tradiční noční ohňostroj.

Pondělí 24. až pátek 28. června
* PODVEČERY S IRSKÝM TANCEM. Přijďte se sami nebo společně s dětmi, partnery, kamarády či přáteli naučit irské tance. Kurz pro milovníky tance a pohybu od 10 do 100 let povede ostřílený pedagog a tanečník Martin Vít. Vždy od 17.00 do 19.00 hodin. Přihlašování a další informace na www.ponorkaturnov.cz v sekci AKCE. Taneční sál v přízemí Žluté ponorky v Husově ulici.

Pondělí 24. června
* UNIKÁTNOST KOSMECEUTIKY TIANDE. Čínská medicína a výrobky na bázi starých tibetsko-čínských receptur. KC Střelnice od 17.00 hodin, vstup volný.

Čtvrtek 27. června
* O LÁSCE. Komorní hra sledující s lehce drastickým humorem pár středního věku, který ve svém přepychovém bytě probírá nejrůznější traumata dlouholetého manželského vztahu… Hrají: Jana Krausová a Karel Roden. Festival na Jizeře. Letní kino od 19.30 hodin. Vstupné v předprodeji 390 Kč, na místě 450 Kč.

Pátek 28. června
* FUNKIN´ TURNOV 2019. Pořadatelé z domovské kapely Funk Corporation nenechali nic náhodě a přivedli na podium u KC Střelnice ty nejlepší, které současná funk-soul-r’n’b scéna nabízí. Letos se navíc představí nejen česká scéna. Svůj comeback totiž v srdci Českého ráje oslaví United Flavour se španělskou frontmankou Sista Carmen v čele. Skvadra, která už dvanáct let servíruje mix reggae, hip-hopu a world music představí svůj nový singl. Vycházející generaci elektronického pop-funku reprezentuje Sofian Medjmedj, který se proslavil spoluprací s Benem Cristovaem a Lazer Vikingem. Festival odstartuje trojice Foxy Mama inspirovaná zvukem 60. a 70. let, aktuálně dobývající pražská klubová pódia. Zahrají také domácí Hitfakers a Funk Corporation. Scéna před KC Střelnice od 18.00 hodin. Vstupné v předprodeji 230 Kč, na místě 280 Kč, děti do 15 let zdarma.

Sobota 29. června
* ZO ČSCH Turnov 1 pořádá MÍSTNÍ VÝSTAVU KRÁLÍKŮ A DRŮBEŽE od 8.00 do 15.00 hod. v chovatelské hale u zastávky ČD Turnov město. Výstava je spojena s prodejem kuřic od 8.00 do 11.00 hod. Občerstvení zajištěno. Tombola. Možnost zakoupení vystavovaných zvířat. Za pěkného počasí vyjížďka kočárem zdarma. Dětský koutek s mláďaty – kuřata, kachňata, králíčci, bílý ježek, had a další. Všechna zvířata si děti budou moci pohladit a pochovat.

Neděle 30. června
* HRAD VALDŠTEJN: SKUPINA THE CUBE – krátké akustické koncerty v kapli. Talentované turnovské hudební uskupení vystoupí letos poprvé na Valdštejně. Krátké koncerty budou v určené časy probíhat v kapli sv. Jana Nepomuckého.

Sobota 29. a neděle 30. června
* STÁTNÍ HRAD TROSKY: LANOCHODCI NA TROSKÁCH. Letos již třetí ročník této akce. Mladí provazochodci neboli chodci po slackline budou přecházet mezi věžemi vzdálenost 100 metrů. Bude i tréninková lajna nízko nad zemí pro odvážlivce. Viz www.hrad-trosky.eu.

 

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.