RODIČE POŽADUJÍ PO VEDENÍ MĚSTA ŘEŠENÍ NEÚNOSNÉ SITUACE PŘED MATEŘSKOU ŠKOLOU

0

Přes 65 občanů, vesměs rodiče dětí z turnovské mateřské školy v Bezručově ulici, podepsalo petici, ve které žádají, aby se vedení města zabývalo neúnosnou situací, která každodenně nastává před „jejich“ mateřskou školou. Rekonstrukce ulice byla dokončena vloni, je tu krásný, nový povrch, nová kanalizace, chodníky a osvětlení. Na první pohled příjemná změna. Na druhý pohled tu ale dodnes zůstala spousta otazníků.

Nejenže je škoda, že nikdo při rekonstrukci ulice neřešil možnost postavit zde cyklostezku, což by stovky cyklistů jedoucích směrem k hruborohozeckému zámku a do Dolánek jistě uvítalo, ale například právě před mateřskou školou nebylo pamatováno na to, že velká část rodičů sem své děti vozí auty. „Když se připravoval projekt rekonstrukce ulice, byla jsem několikrát na radnici a upozorňovala na to, že tady bude problém. Bohužel, záliv pro parkovaní ani jiné opatření se zde neudělalo, takže dnes tu máme pěkně opravenou ulici s nadstandardně širokými chodníky, ale při každodenním provozu je zřejmé, že tohle řešení není moc praktické,“ upozorňuje ředitelka mateřské školy Jana Dontová. Problémy nastaly hned v prvních dnech po zprovoznění ulice. Stojící auta rodičů zde často minimálně ráno kolem osmé hodiny zablokují dopravu. Když někteří svá auta začali parkovat částečně na chodníku, ozvala se městská policie, že tohle bude pokutováno, protože by mohlo dojít k poškození chodníků. Podle ředitelky školy rodiče tento fakt okamžitě vzali na vědomí, ale tím, že zase začali svá auta nechávat na ulici, zhoršily se dopravní podmínky.

Rodičům došla trpělivost před několika týdny. Vznikla petice, která po radních požaduje řešení.

V petici se mj. píše: Každý všední den, kdy rodiče přivážejí své děti do MŠ v Bezručově ulici a parkují na této komunikaci v bezprostřední blízkosti školky, dochází v tomto místě téměř k dopravnímu kolapsu. Auta rodičů parkují po obou stranách této komunikace a projíždějící auta musí často čekat až projedou auta v opačném směru. Ne vždy přizpůsobí rychlost dané hustotě provozu a výsledkem jsou opakující se drobné dopravní nehody. Celá situace se opět opakuje v době, kdy si rodiče své děti ze školky vyzvedávají. Ani po rekonstrukci místní komunikace a chodníků v této části Turnova se podmínky nezlepšily, ale naopak místní komunikace je užší než před rekonstrukcí.
Z důvodu zvýšení bezpečnosti silničního provozu v Bezručově ulici a zvýšení bezpečnosti dětí, vyplynula potřeba nás, rodičů, celou situaci začít řešit.
Domníváme se, že řešením je obousměrné omezení povolené rychlosti v blízkosti této školky ve všední den (6:30 – 16:30 hodin) na 30 km/hod., dále možnost zastavení pouze v jednom směru z centra města směrem k zámku Hrubý Rohozec, tzn. zákaz zastavení ve směru od zámku Hrubého Rohozce směrem k centru (opět v potřebné blízkosti zmiňované školky).

Radní města se peticí zabývali na svém posledním, dubnovém zasedání. V podstatě v žádném z navrhovaných řešení rodičům nevyšli vstříc. Stanovisko rady města vysvětlil tajemník MěÚ Miroslav Šmiraus: „Radní konstatovali, že většinu dopravních problémů si v místě dělají rodiče sami. Dochází zde k porušování pravidel silničního provozu, protože mezi stojícími vozidly na obou stranách komunikace musí zůstat nejméně šestimetrový volný prostor. To znamená, že když stojí auto odstavené u krajnice ve směru od Šroubáren a někdo zastaví na druhé straně ve směru od Hrubého Rohozce, porušuje tím dopravní předpisy.“ Podle Šmirause by stačilo, kdyby rodiče parkovali jen po jedné straně a využili také možnost odstavení auta v sousední Vesecké ulici. Návrh dodatečné stavby parkovacího zálivu před školkou nebo omezení rychlosti v ulici radní odmítli.

„S rodiči jsme se domluvili, že budeme parkovat pouze po jedné straně ve směru od Šroubáren, dál však trváme na tom, aby tato možnost dostala nějakou právní formu, protože nyní je to pouze na dobrovolnosti. Také si myslím, že by nebyl v zájmu bezpečnosti zase takový problém, aby kompetentní orgány jednaly o snížení rychlosti v okolí mateřské školy v provozní době alespoň na 40 kilometrů v hodině. Myslím, že radnice by měla umět vycházet vstříc svým občanům a v jejich oprávněných potřebách jim i pomoci,“ reagoval na rozhodnutí radních jeden z rodičů a současně člen petičního výboru Pavel Světlík.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.