LEDY SE HNULY: ČESKÉ DRÁHY ZAČNOU S REKONSTRUKCÍ NÁDRAŽNÍ BUDOVY

0

Terminál integrované dopravy byl v Turnově u nádraží otevřen na podzim 2011. Stavba byla připravována od roku 2004. Smyslem projektu byl přesun autobusového nádraží od Jizery k nádraží ČD a lepší propojení obou druhů hromadné dopravy. To se v zásadě podařilo, byť občané kritizují především nevzhlednost samotného objektu terminálu, který opravdu není žádným architektonickým skvostem. A těžko říct, jestli tomu pomůže zvýšení o patro v podobě parkovacího domu, na což možná jednou dojde. Co je ale kritizováno nejvíc, je hygienické zázemí terminálu. To v podstatě neexistuje! Cestující z autobusu musí, pokud to stihnou, běžet na vzdálené toalety v nádražní budově, radnice i proto platí nemalou částku majiteli přilehlé restaurace a bufetu, aby lidé mohli použít tamní WC. Starosta Tomáš Hocke vloni navrhl vybudovat zde alespoň mobilní toalety, které měly být letos postaveny. Vše ale bude, zdá se, jinak.

n201503101829_zap_77_2015_nadraziNové toalety měly původně fungovat současně se zahájením provozu terminálu v budově nádraží. Přestože se bývalé i stávající vedení města snažilo udělat pro rekonstrukci výpravní budovy maximum, České dráhy původně slíbenou investici stále odkládaly. „Dlouhé roky jsem tento záměr z pozice starostky řešila, snažili jsme se všemožně jít Českým drahám naproti, a to včetně odkoupení projektové dokumentace a jejího dopracování do podoby platného stavebního povolení. Cítím to stále jako svůj dluh občanům i projektu terminálu,“ uvedla náměstkyně hejtmana Libereckého kraje Hana Maierová. Ta současně pro TvA sdělila, že podle jejích informací letos konečně na rekonstrukci nádražní budovy v Turnově dojde. Mluví se až o částce ve výši 15 mil. Kč, což by znamenalo I. etapu rekonstrukce v podobě úpravy vstupní haly s pokladnami a úpravu prostor, kde je dnes restaurace. Tady by mělo vzniknout společné sociální zařízení pro cestující z vlaků i autobusů. Vznikne tady i nové kompletní zázemí pro cestující. Tyto skutečnosti potvrdila TvA mluvčí ČD Radka Pistoriusová. „V současné době probíhá příprava podkladů pro výběrové řízení, finanční částka bude známá po jeho ukončení.“

n201503101829_zap_78_2015_nadraziStavební práce by měly být zahájeny možná ještě na konci jara letošního roku. „Přípravu výstavby mobilních toalet jsme přerušili, počkáme na oficiální vyjádření Českých drah. Pokud se tak stane, budeme velmi rádi, protože stížností na neúnosný stav kolem terminálu je opravdu hodně,“ řekl starosta Turnova Tomáš Hocke. Podle něho došlo v rámci zlepšení prostředí u terminálu v loňském roce na výsadbu zeleně, řešit se musí také nástup cestujících do autobusů městské hromadné dopravy, který je v současnosti mimo vlastní terminál, navíc bez zastřešení a lavičky.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.