REALIZACE VELKÝCH PROJEKTŮ SE ODDALUJE

0

Termální ráj ve Všeni a Obchodní centrum na turnovském Koňském trhu. Smělé projekty, o kterých se dosud hojně diskutuje. V obou případech bohužel pouze teoreticky. Přestože měly obě stavby již dávno stát a sloužit lidem, především díky celosvětové finanční krizi dosud nestojí. A na otázku, kdy se tak stane a jestli vůbec, není v současnosti nikdo schopen dát uspokojivou odpověď. Nadějněji v současnosti vypadá projekt Termálního ráje ve Všeni.

Situace kolem výstavby Obchodního centra na turnovském Koňském trhu se zkomplikovala. Podle starostky Turnova Hany Maierové proběhlo nedávno setkání se zástupci investorské firmy. Přestože je k dispozici stavební povolení na stavbu hypermarketu, firma má problémy s poskytnutím úvěru od banky, což je v současné ekonomické krizi dost časté. „Obdrželi jsme zprávu, že investor hledá kupce na celý záměr v Turnově, nelze tedy říct, jestli vůbec se v dohledné době bude na Koňském trhu něco dít,“ přiblížila starostka.

n200811200857_zap_513_08_kontrhKomplex na Koňském trhu má být prvním velkým nákupním centrem v okrese Semily. Třetina z 5200 čtverečních metrů zastavěné plochy obchodního centra má stát kvůli povodním na pilotech. Před nákupním centrem je plánováno 173 parkovacích míst, největší prodejní prostor (Hypernova?) nabídne 2100 metrů čtverečních prodejní plochy, dalších 760 metrů čtverečních je vyčleněno pro velkoprodejnu potravin. Kromě toho zde má být několik malých obchodů od lékárny po trafiku. V rámci projektu měla být zastavěna i proluka do Sobotecké ulice, má zde stát polyfunkční dům s obchody a kancelářemi. Koňský trh by do budoucna měl být druhým centrem města…

 

Nestaví se ani Termální ráj ve Všeni. Duchovní otec projektu, pražský architekt Martin Kotík, byl před pár týdny současnou situaci vysvětlovat netrpělivým zastupitelům obce. „Na původním záměru se nic nemění, stále vše platí v původním rozsahu. Tak jako všichni velcí investoři, i my máme problém s úvěrováním stavby. Snažíme se uspět s žádostí v některém z dotačních titulů Evropské unie, intenzivně jednáme s bankami, zdá se, že se po víc než půl roce stagnace konečně něco na bankovním trhu začíná dít,“ uvedl Martin Kotík. Jak dodal, protože je věčným optimistou, tak věří, že se Termální ráj ve Všeni podaří pro návštěvníky otevřít na počátku roku 2011.

 

V Termálním ráji Všeň má stát hotel se 172 pokoji, kongresové centrum, vodní svět (termální bazény s kaskádami), sauna, sluneční svět, fitness, vodní termální jeskyně, ale i plavecký bazén s tzv. normální teplotou vody do 25 stupňů Celsia. Dále potom restaurace, obchody, asi čtyři byty pro zaměstnance a samozřejmě příslušně dimenzované parkoviště. Celý areál bude získávat převážnou část potřebné energie z termálního vrtu hlubokého 2500 metrů, to znamená, že je zde kladen velký důraz na ekologii a obnovitelné zdroje energie. V areálu by mělo najít práci asi 180 lidí.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.