NÁVRAT ZIMY PŘINÁŠÍ KOMPLIKACE: AKCE NA ROTŠTEJNĚ A NA DLASKOVĚ STATKU NEBUDOU

0

(Pozor! Důležitá aktualizace)Před nadcházejícími velikonočními svátky přináší návrat zimního počasí komplikace hlavně pořadatelům kulturních akcí. Jako první v regionu byly bez náhrady zrušeny „Veselé hradní Velikonoce na Rotštejně“, které se měly konat o celém nadcházejícím víkendu. Podle Hany (Talli) Hlubučkové z občanského sdružení Ochrana Klokočských skal by mohl sníh a náledí být pro návštěvníky hradu nebezpečný. Meteorologové předpovídají hlavně na pátek další silné sněžení, foukat má také vítr s rychlostí vichřice až 108 kilometrů za hodinu. Na horách může napadnout až 40 centimetrů sněhu.

Velikonoce jsou letos prostě o něco dříve a nevyzpytatelné počasí s únorovými teplotami někdy i přes 15 stupňů celsia nyní, v první jarní dny, dělá pěknou neplechu.

n200704081039_rep_63_07_dlaskV sobotu 22. března mělo turnovské Muzeum Českého ráje pořádat Velikonoce na Dlaskově statku. Ještě ve čtvrtek 20. března byla ředitelka Vladimíra Jakouběová optimistická, když vzkazovala, že akce se uskuteční za každého počasí. V pátek dopoledne, po celonočním sněžení, museli pracovníci muzea rezignovat. „Poprvé po dvaceti letech, co akce na Dlaskově statku v Dolánkách děláme, se sobotní Velikonoce spojené s festivalem folklorních souborů neuskuteční,“¨řekla TvA ředitelka Jakouběová. Na vině je sníh a protože mělo vystoupit dvanáct folklorních, krojovaných souborů na venkovním pódiu, tak také citelné chladno. Statek bude ale přesto v sobotu a v neděli v době od 9 do 16 otevřen, uvnitř je instalovaná velikonoční výstava, přítomni budou nejméně tři řemeslníci, kteří budou plést pomlázky a malovat vajíčka. Víc počasí neumožní. „Festival folklorních souborů, připravovaný několik posledních měsíců, se ale přesto uskuteční. Zatím jsou ve hře dva náhradní termíny, a sice 1. května, nebo polovina června,“ uvedla Vladimíra Jakouběová.

n200803201437_zap_131_08_zimaVelikonoční víkend  bývá také jakýmsi neoficiálním zahájením turistické sezony v Českém ráji. Jak tady se projevuje návrat paní Zimy? V autokempu v Sedmihorkách zatím podle recepční neobdrželi jediné storno pobytu, všechny větší chatky budou o Velikonocích obsazeny, přijeli i lidé s karavany, dokonce holandští turisté si prý sníh, na který z domova nejsou moc zvyklí, pochvalovali…

Kde s návratem zimy nejsou spokojeni výrazně, tak je to v pneuservisech. Všechny jsou předzásobeny letními pneumatikami a teď jim nezbývá nic jiného, než zákazníky vyhlížet. V jednom nejmenovaném turnovském pneuservisu dokonce ve čtvrtek ráno narychlo přezouvali dvě auta. Z letních pneumatik zpátky na zimní!

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.