MÁTE RÁDI RATHA? JÁ NE, ALE Z TOHO, CO DNES ZAZNĚLO VE SNĚMOVNĚ, MRAZÍ

0

Dnes česká společnost zažila jeden ze zlomů. I v planetárním měřítku došlo k něčemu mimořádnému a dnes ještě určitě nevidíme konce této kauzy. Radikalizace poměrů provází celou naší současnost, i tu turnovskou – stačí zajít na zasedání turnovského zastupitelstva, co vše se tu například minule semlelo… Ano, naše společnost je v krizi, a to nejen finanční. V nejbližších měsících se velmi pravděpodobně dočkáme sociálních nepokojů, velmi těžko mohou přežít některé vládní reformy, které současná oslabená vláda, jejíž součástí jsou i poslanci, kteří nebyli řádně občany zvoleni, nedokáže kvůli odporu veřejnosti prosadit. Reformy jsou jistě potřebné, když je ale nutné, aby několik rozkradených ročních státních rozpočtů měli zaplatit občané, je třeba to náležitě lidem vysvětlit a zdůvodnit. To se neděje. To současná vláda neumí.

A pak se tu najednou zjeví kauza radikálního hejtmana a poslance Davida Ratha, kterého většina národa nemá ráda (moc vztahů, majetek, kontroverzní vystupování…), který místo vína v krabici nese z návštěvy sedm milionů „prý“ úplatků a kterému „prý“ najdou doma pod podlahou policisté dalších 30 milionů. Ta kauza spolehlivě zastíní všechny kauzy Bártů, Krejčířů, Mrázků, Pitrů i některých dalších zázračně zbohatnuvších kontroverzních lidiček z 90. let, kteří jsou už dnes „váženými“ občany a mají ambice třeba v budoucnu sedět na Pražském hradě. Proč asi?

Je skvělé uvěřit, že konečně se něco děje. Ostatně masáž některých sdělovacích prostředků je zřejmá, až se nad tím nezaujatý pozorovatel pozastaví. Reakce lidí nepřekvapí, na webech kolují různé povedené i nepovedené koláže a části vyšetřovacích spisů, které unikly, protože někdo za únik (i fotografie Ratha z vazby) dobře zaplatil. Ne, nezastávám se ho. Nejde o „čudlu“ – jak sám sebe nazval, ani o svatouška, o tom jsem přesvědčen. Možná ty peníze měly posloužit opravdu „jen“ na financování podzimní kampaně, možná na něco dalšího. Možná. Je dobře, že ho sněmovna vydala k dalšímu vyšetřování. Nedotknutelnost poslanců není na místě a jejich imunita (nedotknutelnost rovnající se svatým) by měla z našeho života úplně zmizet. A o vině a nevině musí rozhodnout nezávislý soud!

Přesto z toho, co dnes zaznělo v poslanecké sněmovně (třeba ZDE) mrazí. Když anonymní udání na údajné předražení jedné státní zakázky sepíše se stěžovatelem jeden z nejvyšších zastupitelských úředníků v zemi a vy víte, že ve vaší malé obci by vás ignorovali i vlastní starosta a radní, když bylo pochybeno ve spoustě legislativních náležitostí (rozeberte si třeba vystoupení poslance Humla), které možná odporují samotné ústavě naší republiky, když je Rathovi, „čudlovi“, s „pár“ miliony věnována pozornost, jako planetárnímu zločinci se zakuklenci a po zuby ozbrojenými desítkami policistů za miliony korun z kapes daňových poplatníků, vzrůstá podezření, že tady něco není úplně v pořádku. Dle mého má Rath pravdu, že jeho exemplárním odsouzením, a že k němu patrně dojde!, nejspíš končí ostatní miliardové kauzy zpronevěr peněz daňových poplatníků, protože na opravdu velké „čudly“ je současná spravedlnost krátká a bezmocná. Něco se mi ale příčí docela. Ano, dejte si na mě štěnice do kanceláře, dejte mi je do auta, do bot, do kabátu, když mi ji ale dáte do kuchyně, obýváku a do ložnice, a budete s potěšením poslouchat vše, co se tam odehrává, to už potom nevím, jestli ještě žijeme v demokracii. Naštěstí nejsem v pozici, že bych nasazení těchto mimořádných a mimořádně drahých prostředků musel někdy před soudem dokazovat a obhajovat.

Co myslíte vy, čtenáři TvA? Víte, že tento ryze úzce vymezený regionální server se věcem celostátním věnuje jen velmi okrajově. A proč taky. Nemáme doma svých problémů dost? Nicméně, když se dějí historické události, je dobré být u toho…

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.