TURNOV MÁ JIŽ DVOJNÁSOBNÉHO MISTRA REPUBLIKY V LETECKÉ AKROBACII!

0

V minulém roce jsme na stránkách TvA přinesli portrét leteckého akrobata z Turnova Michala Tvrzníka (ZDE), jenž získal svůj první mistrovský titul v kategorii Sportsman. Rok se s rokem sešel a mladík se znovu prosadil a může pyšnit dalším triumfem, a to dokonce ve vyšší třídě Intermediate.

I nadále létá na od Aeroklubu ČR vypůjčeném stroji Zlín Z50, a díky vstřícnosti tamního leteckého klubu stále trénuje v Karlových Varech. A kvalitní příprava je na výsledcích vidět, byť první závod Michalovi nevyšel zcela podle jeho představ. „Na Mosteckém poháru jsem jako nejlepší zalétl hned první sestavu, jenomže pak jsem nevyšel s nervama a po chybách jsem se propadl až na konečné třetí místo,“ hodnotil sebekriticky své první letošní vystoupení na nebi. Ovšem poučil se a na své mentalitě zapracoval natolik, že po loňském stříbru v letošním Karlovarském poháru vyhrál!

Třetí akrobatický závod byl zároveň mistrovstvím České republiky. Na letišti v Chotěboři nejlépe odlétaná povinně volitelná sestava znamenala vedení, které si turnovský aviatik už pohlídal až do mistrovského konce! „S odhlédnutím od sportovního aspektu získání titulu mistra republiky bych rád poděkoval Pivovaru Rohozec a Tiskárně Polygraf, díky kterým mohu ve svém létání pokračovat i ve vyšší kategorii. Další poděkování pak patří Jiřímu Durasovi za pevné nervy při mém tréninku, rodině za stálou podporu a také samozřejmě Aeroklubu ČR za zapůjčení letadla,“ zmínil jediný turnovský akrobat současnosti.

Turnovský aviatik

Jenom připomeňme, že tajnou sestavu se piloti dozvědí nejdříve 24 hodin před startem, takže nemají možnost nácviku. Teoretická příprava proto probíhá individuálně. Obvykle si akrobati na zemi vyznačí prostor letu a za chůze si zkouší jednotlivé figury rukama simulujíc křídla. Jiné to je s povinně volitelnou sestavou, kterou si piloti sestavují na začátku roku, kdy je známo pět povinných figur, a dalších pět si piloti vybírají z katalogu akrobatických figur dle svých preferencí.

Ač letecká akrobacie patří k náročným technickým sportům, každoročně se počet pilotů usilujících o nejvyšší mety zvyšuje. Také letošní MČR a Karlovarský pohár se vyznačovaly nástupem nové generace ambiciózních akrobatů, a to především ve startovní kategorii Sportsman. „Všichni si tím musíme projít a dál už je to jenom o tréninku a píli,“ dodává náš letec Michal Tvrzník, před nímž je už jen poslední závod tohoto roku – Hosínský pohár, který se poletí v září na Českobudějovicku.

Karel Vodrážka, vodraz@centrum.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.