NA DLASKOVĚ STATKU UŽ VYHLÍŽEJÍ LETNICE

0

Nakonec to byla v sobotu 31. března na Velikonocích na Dlaskově statku víc než dvoutisícová návštěva, což je jen o něco málo méně než vloni, kdy byla návštěva rekordní. „Pro děti v dílnách jsme měli připraven materiál na osm stovek figurín malých Moren a přes stovku klapaček, které o Velikonocích nahrazují zvony. V pekařské dílně jsme měli zaděláno těsto z deseti kilogramů mouky. Došlo všechno,“ shrnuje povedenou akci za pořadatele ředitelka turnovského muzea Vladimíra Jakouběová. Před polednem členové folklorního souboru Nisanka za asistence stovek lidí vynesli Morenu do Jizery. „Na čem bychom chtěli nyní zapracovat, je větší kryté pódium, pro větší soubory je to stávající malé. Když bychom spojili prostředky s městem a kulturním centrem, bylo by to řešení pro všechny,“ dívá se dopředu ředitelka muzea.

Folklorní soubor Nisanka

Před pódiem bylo opravdu plno

Poslední květnový víkend projde Dlaskův statek další zatěžkávací zkouškou. Lidé jsou již víc než dvě desítky let v tomto termínu zvyklí vyrazit na vyhlášené turnovské Staročeské trhy. Ty se letos na tradičním místě v parku u letního kina a v areálu muzea neuskuteční kvůli výstavbě expozice horolezectví. V menší míře budou v Dolánkách.

Stovky lidí vyprovodily Morenu k Jizeře

Smrtka ve vodě na jezu

Letnice na statku přivítají asi stovku řemeslníků, kteří budou rozprostřeni na plochách před statkem – zejména u tzv. Rakoušova sroubku – v areálu uvnitř bude soustředěno hlavně občerstvení a na pódiu bude probíhat kulturní program. „Místní poprosíme, jestli by pro tentokrát raději nechali doma svá auta, na zastávce by měly zastavovat všechny vlaky včetně rychlíků, velké odstavné parkoviště bude na autobusovém nádraží Na Lukách. V okolí statku budou zřízena čtyři menší parkoviště. Doufám, že dopravu za pomoci městské a státní policie a dalších pořadatelů zvládneme a jinak to bude pohodová akce, na kterou se třeba bude vzpomínat, až se Staročeské trhy zase vrátí do parku,“ shrnuje Vladimíra Jakouběová.

LETNICE NA STATKU U DLASKŮ
26. – 27. května
Májová slavnost tradičního řemesla, hudby a divadla v Dolánkách u Turnova.

Parkoviště pod statkem na Velikonoce; na Letnice to bude ještě o něco víc…

…trh

…s tradičním zbožím

Malování vajíček…

Nová expozice na Dlaskově statku přibližuje zvyky našich předků

Tvůrčí dílny využily všechny generace…

…pekařská dílna

Pozvánka na poslední květnový víkend

 

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.