KVĚTNOVÉ KULTURNÍ POZVÁNKY

0

Průběžně aktualizovánoProgram jednoho z nejkrásnějších měsíců v roce je tradičně bohatý. Uskuteční se cesty lesem pohádek v okolí Drábovny pod Frýdštejnem, ve Všeni a v Rovensku pod Troskami, kam dokonce můžete zajet parním vlakem. Bude i tradiční pouť ve Všeni a Haškova velocipiáda tamtéž, studenti špéry uspořádají Maláles v parku u letního kina, bude zahájena dlouho očekávaná výstava o historii českého a českorajského horolezectví, která předznamená vznik specializovaného muzea horolezectví v Turnově. Zahájeno bude kulturní léto v Sedmihorkách, v Kacanovech proběhne akce na podporu svobody v Tibetu. Květnovou nabídku zakončují tradičně Staročeské trhy.

PROGRAM TURNOVSKÉHO KINA A VÝSTAVY NAJDETE – ZDE

Čtvrtek 3. května
* ARCHEOLOGICKÉ VÝZKUMY V JESKYNÍCH ČESKÉHO RÁJE.
Přednáška PhDr. Jana Prostředníka, archeologa Muzea Českého ráje v Turnově. Galerie muzea od 16.00 hodin. Pořádají Pekařova společnost Českého ráje a Muzeum Českého ráje v Turnově. Zvlášť jsou zváni pedagogové a studenti středních škol. Vstupné dobrovolné.

* Pátek 4. května
* PTAČÍ DEN V TURNOVĚ.
Středisko ekologické výchovy Český ráj ve spolupráci s městem Turnov připravilo zajímavou akci pro školy, ale i širokou veřejnost. V areálu Metelkových sadů bude připraven celodenní program zaměřený na seznámení se s ptačím světem – od 9.00 do 17.00 hodin. Připravena je výroba ptačích budek, poznávání druhů ptáků podle jejich kabátku, křížovky a hádanky, vývoj ptačích mláďat ve vajíčku, výroba papírových ptáčků, ochutnávka ptačí potravy a další zajímavosti. Každý účastník si bude moci odnést malou odměnu v podobě vystřihovánek s ptačí tématikou, zpracovaných známou turnovskou výtvarnicí Ludmilou Matoušovou. Dopoledne je vyhrazeno školám (na objednávku), odpoledne bude akce otevřena pro širokou veřejnost. Více informací na www.sevceskyraj.cz.

Sobota 5. května
* VÍTÁNÍ PTAČÍHO ZPĚVU.
Průvodcem ptačí říší bude Zdeněk Mrkáček ze Správy CHKO Český ráj. Sraz v altánu naproti penzionu v turnovských Rývových sadech v Žižkově ulici v 6.00 hodin.
* ZA LOUPEŽNÍKY NA DRÁBOVNĚ. POHÁDKOVÝ LES – pro pěší, cyklisty s HORSKÝMI KOLY i kočárky do terénu. Několik variant tras mezi skalami s překrásnými výhledy na údolí Jizery a Suché skály. Start od 9.00 do 11.00 hodin. Parkování přímo na startu (v cíli) mezi Voděrady a Záborčím (Převaly) – značeno z Roudného (Frýdštejn) a Borku (mezi Turnovem a Malou Skálou) u vstupu na červenou turistickou stezku – Zlatá stezka Českého ráje (GPS: 50.640232;15.171888). V případě deštivého počasí se akce přesune, sledujte http://jenisovice-detem.webnode.cz/.
n201205031758_vakci_56_012_akcekveten* 28. DRAG DAY. Letiště Hoškovice u Mnichova Hradiště. Mezinárodní mistrovství České republiky dragsterů (závodní týmy z celé Evropy). Kvalifikační jízdy všech tříd od 9.30 hodin. Hlavní závod od 13.00 hodin. Bohatý doprovodný program. Více na www.dragster.cz.
* BUDILOVA DIVADELNÍ ŠKOLA. Celodenní soustředění, seznámení se s francouzskou metodou Jacques Lecoq inspirovanou každodenním životem a přírodou…Více na www.budil.cz. KC Střelnice, zrcadlový sál, 9.00 – 18.00 hodin.
* HRAD VALDŠTEJN: Česká polka. Divadelní hra se zpěvy a tanci z období Napoleonských válek v podání ochotníků Sokol Přepeře. Začátek v 15.00 hodin. Vstupné dospělí 70 Kč, děti 35 Kč.

n201205031759_vakci_57_012_akcekvetenSobota 5. a neděle 6. května
* POUŤ NA VŠENI.
Tradiční pouť na hřišti, pouťové atrakce, v neděli od 10.00 hodin poutní mše v chrámu sv. Filipa a Jakuba, v neděli od 17.00 hodin v Saloonu v Jeteli v Ploukonicích derniéra divadelní hry přepeřských ochotníků Česká polka.

Úterý 8. května
* OTEVŘENÍ STEZKY A ZAHRADY MALÍŘE JANA DĚDINY.
Retro povídání o Stezce a Mistru Janu Dědinovi. Přátelské posezení návštěvníků při hudbě, opékání špekáčků s možností dalšího občerstvení. Společný pochod malířovou stezkou do ateliéru člena sdružení, malíře Karla Procházky na Dolánka a pokračování přátelského setkání. Doporučujeme účastníkům turistický oděv z dvacátých let XX. století. Pořádá o. s. Dědina, začátek v Malířově zahradě ve 14.00 hodin.
n201205031759_vakci_59_012_akcekveten* 12. HAŠKOVA VELOCIPIÁDA VE VŠENI. Zahájení v areálu na Kopanině ve 14.00 hodin. Účinkuje dechová hudba Český ráj, spanilá jízda okolím startuje ve 14.30 hodin.

Pátek 11. května
* PŘIJĎTE SI PROMLUVIT O VĚCECH, KTERÉ SE TÝKAJÍ I VÁS.
Proč žádáme odchod Nečasovy vlády? Jak by dopadly spravedlivé reformy podle ČSSD? Přijďte si popovídat s Jiřím Dienstbierem, místopředsedou ČSSD, Jaromírem Jermářem, senátorem za ČSSD, Alenou Gajdůškovou, místopředsedkyní senátu za ČSSD a Radkem Ciklem, náměstkem hejtmana Libereckého kraje za ČSSD. Náměstí Českého ráje Turnov, začátek v 15.00 hodin.

Pátek 11. a sobota 12. května
* KYTARA V ČESKÉM RÁJI – 7. ročník festivalu.
Vystoupí: Jan Matěj Rak – pátek 11. května od 18.00 hodin v galerii Muzea Českého ráje, Aleš Petržela – sobota 12. května od 14.00 hodin – „rocková“ dílna ve velkém sále ZUŠ Turnov, Maria Linnemann (Německo) – sobota 12. května od 16.00 hodin – mistrovská třída a beseda v malém sále ZUŠ, Pražské kytarové kvarteto – sobota 12. května od 18.00 hodin v galerii Muzea Českého ráje

* Sobota 12. května
* DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ A ZÁPIS DO DĚTSKÉHO LESNÍHO KLUBU SKALÁČEK
proběhne od 10.00 do 17.00 hodin v kempu v Sedmihorkách. Zahájení provozu lesního klubu připravuje Středisko ekologické výchovy Český ráj na září tohoto roku. Jedná se o alternativní formu mateřské školy, ve které děti tráví většinu času venku v přírodě. Je určena pro děti od 3 do 7 let. Rodiče se během dne otevřených dveří budou moci seznámit se základními principy lesních školek, pro děti jsou připraveny tvořivé činnosti. Společně si prohlédneme přírodní okolí lesní školky i její zázemí. Více informací najdete na www.sevceskyraj.cz.
* CESTA LESEM POHÁDEK ve Všeni. Již 21. ročník tradičního putování dětí a jejich průvodců májovým lesem plným pohádkových bytostí. Start na hřišti Na Kopanině od 9.00 do 11.00 hodin.

Neděle 13. května
* HRAD VALDŠTEJN: Subulcus – Pasáčci vepřů.
Středověká hudba. Začátek ve 14.00 hodin. Vstupné je v rámci vstupného do hradu
* SYNAGOGA TURNOV – slavnostní zahájení sezony proběhne při příležitosti violoncellového dvojkoncertu světově proslulých violoncellistů Jiřího Hoška a Dominiky Weiss Hoškové, kteří zahrají skladby židovských autorů. Začátek v 17.00 hodin. U příležitosti koncertu bude zahájena i první letošní výstava „Památky ztracených sousedů“, zachycující „modelový“ osud židovské komunity v obci Častá na Slovensku. Výstavu zapůjčilo OS Červenokamenské panstvo. Synagoga Turnov je otevřena od 1. května denně kromě pondělí.

Pondělí 14. května
* ZÁMĚNA.
Režiséra Ladislava Smočka zaujala moudrá a laskavá komedie s příznačným podtitulem „Kde jsi včera byl a s kým“, o mužích a ženách, pro všechny bez rozdílu věku a pohlaví. Příběh, o kterém se traduje, že při něm diváci hýkají smíchy, je podán s ryze českým humorem, kde i nevěra je provedena přísně po česku. V rolích dvou manželských párů vystoupí: Mario Kubec, Hanka Čížková, Jitka Asterová a Martin Sochor. Městské divadlo, začátek v 19.30 hodin, vstupné v předprodeji 200 Kč, na místě 220 Kč.

Úterý 15. května
* Cestovatelský klub: Z PETROHRADU DO KARELIE.
Na sever Evropy se vypravíte s Ondřejem Valáškem. Městské divadlo, začátek v 18.00 hodin, vstupné 50 Kč.
* Písničky napříč: ONDŘEJ HALAMA A CAINE. Klubový pořad kapelníka turnovské skupiny Pranic Ondřeje Halamy, který si zve zajímavé hosty, tvůrce a interprety autorských písní. Tentokrát je to plzeňský písničkář a člen známé plzeňské kapely Znouzectnost, který vystupuje pod jménem CAINE. Jeho písně jsou poetické a křehké a zároveň punkově přímočaré. Klub uvádí a pořádá Napříč o. s. KC Střelnice – foyer, začátek v 19.30 hodin, předprodej 80 Kč, na místě 100 Kč.

* Středa 16. května
* SVĚT KRÁSY GOBLÉNŮ
. Výstava goblénů Milady Matoušové vyjadřuje vnitřní svět autorky a vnímání krásy života. Galerie na schodech a výstavní sálek knihovny A. Marka v Turnově, zahájení v 16.00 hodin.

Čtvrtek 17. května
* MAJÁLES 2012.
Koná se v parku u letního kina a v atriu muzea. Program: 9.00 zahájení, 9.15 – 16.00 aktivity pro děti (školky, školy), 10.00 – 12.00 divadelní představení, 9.30 – 16.00 prodej žákovských prací studentů SUPŠ, 18.00 – 23.00 závěrečný koncert v atriu muzea. Akce je charitativní, část výtěžku z koncertu bude věnována dvěma neziskovým organizacím ve městě – Fokus a Slunce všem. V průběhu dne se budete moci seznámit s náplní činnosti těchto organizací přímo v prostorách parku. Obě organizace zde budou mít informační stánek a klienti těchto center se zapojí do organizace dne. Pořádá SUPŠ Turnov za milé spolupráce organizací Fokus a Slunce všem. Akce je finančně podpořena odborem kultury MěÚ Turnov a organizací Člověk v tísni.
* JAK SE NESTÁT OBĚTÍ PODVODU – OCHRANA ZDRAVÍ A OSOB. Program primární prevence zahrnuje besedy zaměřené na podvodné jednání některých osob vůči seniorům. Doplněno projekcí s uvedením příkladů z praxe a terénu. Přednáší strážmistr Vladimír Hladík, manažer kriminality Městské policie Turnov. Určeno pro zájemce z řad široké veřejnosti. Pořádá městská knihovna. Klubovna penzionu Výšinka, začátek ve 14.00 hodin. Program bude zopakován v pondělí 21. května ve stejnou dobu v klubovně penzionu v Žižkově ulici
n201205031759_vakci_58_012_akcekveten* JISTÍŠ MĚ?  HOROLEZECTVÍ V ČESKÉM RÁJI. Nová výstava v galerii Muzea Českého ráje, věnovaná sportovnímu fenoménu našeho regionu. Výstava návštěvníkům představí základy a historii horolezeckého sportu obecně, větší pozornost však bude věnována místním dějinám, významným osobnostem, důležitým lokalitám a dalším aspektům českorajského lezení. Slavnostní zahájení výstavy proběhne od 16.30 hodin, výstava potrvá do 30. září 2012. Současně s touto výstavou bude v muzeu zahájena výstava fotografií legendárního Viléma Heckela.
* BYL PES + ŽIVÉ KVETY. Neoficiální zahájení letních koncertů pod širým nebem provede česká skupina Byl pes – poezie bulváru, a slovenské Živé kvety – poezie života. Letní kino, začátek v 19.00 hodin, vstupné v předprodeji 150 Kč, na místě 170 Kč.
* VEČER NA  SBOŘE – ČÍM JSOU ZAJÍMAVÉ KRKONOŠE. O kráse, zajímavostech, ale i problémech našich českých hor přednáší slovem i obrazem Michal Skalka, zástupce KRNAP Vrchlabí. Dům Na Sboře ve Skálově ulici, začátek v 19.00 hodin.

Pátek 18. května
* KYTICE.
Velice úspěšné představení Divadla Hlavy na motivy básní K. J. Erbena si ihned po loňské premiéře získalo značnou popularitu a s úspěchem se zúčastnilo již i několika prestižních divadelních přehlídek. Městské divadlo, začátek v 19.30 hodin, vstupné 200 Kč v předprodeji, 220 Kč na místě.
* KABARET DIVIZNA. Byl pozdní večer – 18. máj – byl Messer lásky čas. Vystoupí kapely: Mackie Messer Band, Mackie Messer Klezmer Band. Restaurace Divizna, začátek v 19.54 hodin.

Sobota 19. května
* BURZA SBĚRATELŮ
poštovních známek, pohlednic, odznaků, mincí, bankovek ad. KC Střelnice, 8.30 – 11.00 hodin.
* Tradiční ŠKOLNÍ JARMARK v ZŠ v Žižkově ulici. Bohatý program od 9.00 hodin: školní akademie, soutěže pro děti, občerstvení…
* KINGHOUSE DĚTEM – Časostroj – od 8.30 do 12.00 hodin. Originální dětský den. Areál firmy Kinghouse a motelu Even v Sedmihorkách.
* MICHALŮV SALÁT. Michal z televizní Kouzelné školky tentokrát rozvíjí hru s barevnými samolepicími páskami. Z mnoha metrů pásek vytváří jednoduché tvary i plastické kompozice hlavně z oblasti jídla. Zamýšlí se nad tím, co se stane, když z talíře nesníme poslední sousto, ve kterém je ukrytá síla. Děti čeká spousta legrace, písniček, soutěží a dárků. Městské divadlo, začátek v 10.30 hodin, vstupné do přízemí 169 Kč, balkon a galerie 149 Kč.
* FOLK-ROCKOVÝ FESTIVAL – od 14.00 hodin. Vystoupí mj. Zuzana Michnová. Areál firmy Kinghouse a motelu Even v Sedmihorkách.
n201205031759_vakci_60_012_akcekveten* POHÁDKOVÝ LES V ROVENSKU POD TROSKAMI (22. ročník). Start na Boreckých skalách od 12.30 do 15.30 hodin. Tradiční putování krásnou přírodou proměněnou v říši pohádek. Cesta je značena z rovenského náměstí. Pohádkový les se uskuteční za každého počasí. Na pohádkový les je vypraven parní vláček. Ten vyjede z hlavního turnovského nádraží v 10.40 hodin, ze zastávky Turnov-město v 10.50 hodin. Po cestě staví ve všech zastávkách. Příjezd do Rovenska pod Troskami v 11.15 hodin. Odjezd z Rovenska v 16.30 hodin, příjezd do Turnova v 17.08 hodin. Podrobnosti najdete na http://www.3100134.cz/.
* HRAD VALDŠTEJN: TRADIČNÍ POUŤ. Od 13.00 hodin – varhanní koncert Radka Rejška, od 14.00 hodin – pohádka pro děti, od 15.00 hodin poutní bohoslužba. Vstupné je v rámci vstupného do hradu.
n201205031759_vakci_61_012_akcekveten* PRO SVOBODNÝ TIBET. Happening na podporu vzdělání tibetských sirotků v indickém exilu – Semínka budoucího Tibetu. Kacanovy, prostranství pod Tibetským altánem, začátek v 15.00 hodin. Připraveny taškařice pro děti, prohlídky altánu, noční procházka za východem slunce na Vyskeř. V hudební části vystoupí: Jan Budař a Eliščin band, Těla, Barrel battery, Mackenzen, Ovčie Kiahne, Tres Udos. V pořadí 6. ročník happeningu pořádají Radosti o. s.

Pondělí 21. května
* GOGOL NA STOJÁKA aneb Ženitba.
Skupina autorů a herců známých z populární zábavné TV show „Na stojáka“, vysílané televizí HBO, se rozhodla nastudovat a nacvičit jakoukoliv světoznámou divadelní hru. Režie se ujal Peter Serge Butko, herci se sešli ve složení: Lenka Vychodilová, Ester Kočičková, Jana Tučková, Lumír Tuček, Lukáš Pavlásek, Richard Němec, Karel Hynek, Petr Vydra. Městské divadlo, začátek v 19.30 hodin, vstupné 200 Kč v předprodeji, 220 Kč na místě.

Úterý 22. května
* PŘÍRODA ČESKÉHO RÁJE – PTAČÍ ZPĚV.
Pořad o ochraně přírody Českého ráje, o krásách živé přírody s RNDr. Zdeňkem Mrkáčkem.  Doplněno promítáním fotografií a poslechem CD s hlasy ptáků. Klubovna DD Pohoda, začátek ve 14.00 hodin.
* MALÉ VELKÉ SOCHÁNÍ NA ZAHRADĚ. Výtvarná dílna pro veřejnost. Malí i velcí přijďte si zasochařit!
Budete pracovat s porézní bílou cihlou, která je měkká a dobře se tvaruje. Materiál i trpělivé pomocníky pro vás nachystáme. Vlastní list z pilky nebo nářadíčko vítáno, ale není podmínkou. Zahrada Žluté ponorky (vstup budovou), Husova ul. v době od 14.00 do 17.00 hodin.
* TOMÁŠ PFEIFFER – setkání s biotronikem. Sokolovna ve Skálově ulici, začátek v 18.00 hodin.
* VEČER NA SBOŘE: RNDr. Petr Rybář. Zajímavý pořad s významnou osobností v podobě cestovatele, ekologa a čestného člena Klubu cestovatelů Hanzelky a Zikmunda GLOBE. Petr Rybář seznámí zájemce se svými cestami po světě, vyzná se ze vztahu k přírodě a zodpoví další otázky. Doplněno o diashow na téma první východočeské himálajské expedice v roce 1976. Dům Na Sboře ve Skálově ulici, začátek v 19.00 hodin.

Středa 23. května
* KONCERT VE ŠKOLE.
Skladatel Martin Hybler vydal v nakladatelství Českého rozhlasu dvě klavírní alba věnovaná čtuřruční klavírní hře určené pro mladé, ale zdatné pianisty. Klasičtěji míněné album Valdštejnská taneční suita a jazzovo-swingové Na pohodu zazní v provedení Martina Hyblera a Bohuslava Lédla. Součástí koncertu bude křest těchto alb. Koncertní sál ZUŠ Turnov, začátek v 18.00 hodin, vstupné 50 Kč, žáci školy zdarma.
* POHOVKA VII. Ivo Šmoldas nás provede dalším dílem pořadu, jehož květnovým hostem bude známý herec a malíř Jan Kanyza. Vstupenky pro seniory opět na odboru sociálních věcí turnovské radnice, ostatní v předprodeji v recepci KC Střelnice. Městské divadlo, začátek v 19.00 hodin, vstupné 150 Kč v předprodeji, 170 Kč na místě.

n201205031800_vakci_62_012_akcekvetenČtvrtek 24. května
* SYNAGOGA TURNOV.
Přednášku „Hebrejské kořeny křesťanské víry“ přednese předseda Mezinárodního křesťanského velvyslanectví Jeruzalém ICEJ RNDr. Mojmír Kallus. Začátek v 17.00 hodin.
* ČECHOMOR – KOOPERATIVA TOUR 2012. Koncert jedné z nejoblíbenějších českých kapel: Karel Holas (housle, zpěv), František Černý (kytary, zpěv), Martin Vajgl (bicí, perkuse), Michal Pavlík (violoncello, české dudy), Radek Pobořil (harmonika, trubka, flétna) a Taras Voloshchuk (kontrabas). KC Střelnice, začátek v 19.00 hodin, vstupné 350 Kč.

Pátek 25. května
NEFORMJAZZFEST 2012.
Po roce opět bude uzavřena jazzová sezona NeFormJazzFestem. Představí se turnovské kapely Big Band ZUŠ Turnov, Meseráček, Mackie Messer Band a Lédl Jazz Q. Jako host vystoupí Big Band Michaela Wollmanna z Kosmonos a Jaroslav Šolc jako host Lédl Jazz Q. Atrium Muzea Českého ráje, začátek v 19.00 hodin, vstupné 100 Kč.

n201205162250_vakci_75_012_fiatPátek 25. a sobota 26. května
* FIAT 500 &600 ACTION – Svijanský Újezd.
Již 12. ročník největšího setkání vozů Fiat 500, 600 a 850 ve střední Evropě! Pro účastníky i návštěvníky bude připraven bohatý soutěžní a kulturní program. Zahájení srazu je v pátek po 18. hodině. Večer zpříjemní DJ Bob a jeho retro disco. Sobotní dopoledne bude věnováno soutěžím a prohlídce vozů. Ve 13.00 hodin odstartuje spanilá jízda Českým rájem s kolonou čítající asi 80 vozů. Po návratu do areálu se od 15.00 uskuteční závod do vrchu (vstup do areálu do 18.00 hodin – 20Kč). Připraveny budou i další soutěže, vystoupení mažoretek Perličky, burza náhradních dílů či dobré jídlo a pití za rozumné ceny.
Sobotní večerní program nabídne od 20.00 hodin rockovou kapelu Angreštová Fošna, od 21.00 rockovou kapelu Morčata na útěku a od 23.00 rockovou kapelu Prorock (vstup od 18.00 – 125 Kč).

Sobota 26. a neděle 27. května
* TURNOVSKÉ STAROČESKÉ ŘEMESLNICKÉ TRHY.
Program přineseme v samostatném článku.

Sobota 26. května
DRAHÝ KÁMEN – TURNOV 2012.
Prodejní výstava drahých kamenů, minerálů, šperků a fosílií v prostoru ZŠ ve Skálově ulici. Za dobrovolné vstupné tu uvidíte acháty sběratelů z Podkrkonoší i spoustu minerálů a broušených kamenů z celého světa. Pořádá Radek Mikule ve spolupráci s přáteli turnovského kamenářství. Otevřeno v době od 9.00 do 15.00 hodin.
* DEN KONÍ na farmě Dvůr Borčice u Všeně. Na akci budou k vidění ukázky jezdeckého umění a chovu koní. Vstup zdarma, začátek ve 13.00 hodin. Akce se koná pod záštitou Libereckého kraje. Po skončení bohatého programu možnost svezení dětí na koních. Občerstvení zajištěno.

n201205031800_vakci_63_012_akcekvetenPondělí 28. května
* DRŮBEŽÍ NÁŘEZ.
Divadelní spolek Nakafráno pro velký divácký ohlas znovu reprízuje třetí ze svých autorských her. Městské divadlo, začátek v 19.30 hodin, vstupné 80 Kč.

Středa 30. května
* PĚVECKÝ SBOR CARMINA.
Tradiční koncert sboru při Základní umělecké škole v Turnově pod vedením Martina Hyblera, který sboru věnoval i dvě své vlastní skladby – Potok a Pět minut v Africe. Sbor byl založen v roce 1992, od té doby jím prošlo (dříve pod vedením Ladislavy Grundové) množství dětských zpěváků ve věku kolem 13 let. Zúčastnili se mnoha soutěží a festivalů, na kterých většinou sklízeli přední ocenění. Městské divadlo, začátek v 19.30 hodin, vstupné 90 Kč v předprodeji, 100 Kč na místě.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.