GEOPARK SBLIŽUJE REGIONY Z CELÉ EVROPY

0

V minulých dnech přijeli na pozvání MAS působících v regionu Geoparku Český ráj – MAS Český ráj, MAS Přijďte pobejt z Jilemnicka a MAS Brána do  Českého ráje – přátelé z partnerské MAS z italské Kalábrie – GAL Valle del Crocchio – spolu s kolegy ze švédského LAGu Dal Alvarna. Součástí návštěvy byla prezentace zajímavostí Geoparku Český ráj, a to nejen skalní města, naše sopky, muzea v Turnově, Poniklé a Nové Pace, turnovskou synagogu i hrad Valdštejn, ale i návštěvy v místních tradičních provozovnách: moštovny v Lažanech, u výrobců vánočních ozdob RAUTIS v Poniklé, kožedělné dílně pana Obročníka ve Skalanech či v pivovaru Klášter.

Podstatná byla pracovní jednání. Téma bylo jediné: Diskuse nad realizací společného projektu, který české MAS a italský GAL více než rok připravují. Tento projekt spolupráce získal velmi dobré hodnocení a díky tomu byla i schválena dotace z programu Leader.

n201110200916_zap_306_2011_geoJedná se o projekt, jehož nosným motivem je geopark. V Českém ráji byl díky dr. Řídkošilovi vyhlášen první evropský geopark u nás (i první národní geopark), italští přátelé velmi usilují o získání téže známky kvality pro svůj region. Přátelé ze Švédska byli nadšeni jak myšlenkou vlastní spolupráce našich regionů, ke které by se velmi rádi připojili, tak i tématem geoparku, který by rádi pro své území vyhlásili.

 
Spolu s italskými partnery uspořádáme dvě konference. V rámci jedné chceme Kalabrijcům pomoci s přípravou dokumentů k vyhlášení geoparku, v rámci druhé se budeme učit zpracovávat mezinárodní projekty spolupráce, se kterými Italové naopak mají velké zkušenosti. V Kalábrii budeme šířit slávu značení Klubu českých turistů a pomůžeme aplikovat český způsob značení, pomocí kterého bude možné zpřístupnit návštěvníkům zajímavosti Valle del Crocchio.
 
n201110200916_zap_307_2011_geoV Českém ráji budou vytvořena pilotní místa nového informačního systému Geoparku Český ráj, který by do budoucna mohl být tváří tohoto unikátního území a postupně by měl sjednotit tu obří směsku různých panelů a infotabulí, která nám tu vznikla.
Novinkou bude spolupráce venkovských škol na vytváření lokálních minimuzeí. Školáci budou vzájemně soutěžit o nejpěknější expozici ze svého okolí. Expozice budou vyhodnoceny na nové akci, která proběhne ve Šťastné zemi v Radvánovicích na „Slavnostech geoparku“. Vítězové pojedou za odměnu do Kalábrie spolu s autobusem výrobců regionálních produktů, kteří představí řemeslo, kulturu, ale i jídlo Českého ráje v Kalábrii.
 
n201110200916_zap_308_2011_geoProjekt využije i nejvíce se rozšiřující obor turistiky – geocaching. Vznikne produkt Geocaching v Geoparku, kdy bude vytvořeno několik set „kešek“, vždy výstižným popisem zajímavosti. Ty budou dány k dispozici samozřejmě keškařům na internetu, ale budou pořízeny i GPS navigace k zapůjčení pro školy, aby si mohly uspořádat v rámci vlastivědy zajímavé výlety po geoparku.
 
Diskutovaných témat bylo samozřejmě daleko více, ale s těmito novinkami budeme návštěvníky a zejména obyvatele Geoparku Český ráj postupně seznamovat před i během jejich realizace.
 
Milou zajímavostí návštěvy našich italských partnerů byl slavnostní obřad zlaté svatby, kterou oslavil prezident italského GALu Franco Kolosimo se svou ženou Annou v obřadní síni Obecního úřadu v Hrubé Skále. Shodou okolností se jejich výročí totiž krylo s termínem návštěvy Českého ráje a dle jejich slov považují Český ráj za svůj druhý domov, takže o to milejší tato oslava byla pro oddávající karlovickou starostku Vlastu Špačkovou i pro nás ostatní.

Tomáš Tomsa

Luděk Láska
MAS Český ráj

MAS (nebo italsky GAL či anglicky LAG) je zkratka pro tzv. místní akční skupinu, čili sdružení obcí, neziskových organizací a podnikatelů, kteří se sdružují s cílem realizovat společné rozvojové projekty. Evropská unie prostřednictvím těchto MAS podporuje rozvoj venkova.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.