KLUB ČESKÝCH TURISTŮ SLAVÍ 120. NAROZENINY

0

Klub Českých turistů (KČT) byl založen právě před 120 lety. Patří k nejstarším spolkům v regionu i v republice. I když byl ustanoven v Praze, není divu, že v Českém ráji, kolébce české turistiky, vznikl takřka vzápětí. Historie turnovského KČT je protkána jmény významných rodáků i důležitých činů pro veřejné blaho. V době vzniku znamenalo být turistou něco jako dnes být „in“. Patřilo k bontonu nejen chodit na výšlapy, ale i veřejně podporovat budování zajímavých staveb pro veřejnost.

Dílo turnovského Klubu Českých turistů, které se vytvářelo od sklonku habsburské monarchie, za první republiky i po válce, slouží veřejnosti dodnes. KČT se významně podílel na rozvoji národního sebeuvědomění. Podílel se např. na organizaci národopisných výstav. Pro výstavu v Praze v roce 1895 se Turnováci zasloužili o instalaci největšího panoramatického obrazu ve střední Evropě: „Pobití Sasíků pod Hrubou Skalou“, který namaloval Mikoláš Aleš. Byly vytvořeny plastické mapy Českého ráje, vydána řada tištěných map, propagačních letáků, plakátů. Uskutečnila se řada přednášek a jiných osvětových akcí.

200810111501_vakci_98_08_kct

V této „Zlaté době turistiky“ vznikla díky tehdejším členům například rozhledna na Kopanině (1894) či chata na Kozákově (1925). KČT spravoval hrady Frýdštejn, Valdštejn, Rotštejn i Trosky. Vznikala řada významných turistických cest – Zlatá stezka Českého ráje procházející celým Českým rájem, Angrova stezka do Sedmihorek (1927), stezky na Maloskalsku, Betlémských skalách (1928) atd. Nejen, že bylo vyznačeno několik set kilometrů turistických cest, ale byly budovány vyhlídky, altány, mostky, studánky, přírodní schodiště, atd. Činnost KČT se doplňovala s činností Sokola. Často titíž lidé cvičili jako Sokolové v tělocvičně, jako turisté pořádali výlety v okolí Turnova.

 

Ale nebylo to jen budování a údržba větších či menších staveb, co dělalo KČT tak významnou organizací. Byla to zejména jeho činnost spolková, díky které je KČT tak dlouhověký a dodnes vitální. Zejména duch romantiky, krásné prostředí přírody, ve které se jeho členové setkávali, a kamarádské vztahy, které se zde navazovaly, znamenaly pouta, která žádná vnější zloba nedokázala zničit.

 200810111501_vakci_99_08_kct


Když bolševický systém zavedl jiné pořádky, KČT pozbyl veškerý spravovaný majetek. Činnost turistů se přesunula do sjednocené tělovýchovy, kam se přesunuly také ideje zakázaného Sokola a Junáka.
Turistika a pobyty v přírodě znamenaly pro členy útěky od reality. Díky řadě kvalitních cvičitelů a vedoucích se vytvořila tradice stanových táborů po celé republice (první se uskutečnil v roce 1949 u přehrady Pastviny, do dnešního léta jich bylo 59!). Konaly se tábory putovní a výpravy za poznáním po všech horách přístupné části bratrské Evropy, akce cyklistické, vodácké, lyžařské a další. V roce 1957 oddíl získal starou chalupu Bosna v Pasekách nad Jizerou, která se stala útulkem pro všechny generace turistů.

Velká, nenahraditelná ztráta postihla turnovskou turistiku v roce 1967, kdy jejich sedm nejlepších cvičitelů zahynulo pod lavinou ve Vysokých Tatrách. I tuto tragedii dokázala turnovská turistika překonat. Vychovala nové a nové generace dětí. Dokázala připravovat i velké akce pro veřejnost. Pověstných pochodů „Za jeskyněmi a slujemi Českého ráje“ (15. ročníků), „Achátovou stezku“ (od roku 1972) či „Drahokamy Turnovska“ (od roku 1981) se zúčastnily tisíce lidí. Turristé dokázali se ctí zajistit i jedinou „materiální“ činnost, kterou navenek mohli vykonávat, a sice obnovu turistického značení a osazování turistických map.

Po roce 1989 se KČT i Sokol znovuzrodily a od roku 1992 vystupují v Turnově pod společnou hlavičkou KČT Sokol Turnov. Veškerá spoutávaná energie a touha cestovat se naráz uvolnila a členové klubu projezdili a prolezli takřka celý svět. Noha turnovského turisty stanula takřka na všech světadílech, ve všech významných pohořích. Cestovatelské pátky s promítáním a zážitky z cest v Sokolovně voní posluchačům Himálajemi, Kavkazem, Patagonií, Mexikem, Afrikou, Aljaškou, nejkrásnějšími národními parky Ameriky Asie, i Austrálie, exotickými ostrovy i nejstaršími či nejkrásnějšími stavebními památkami lidstva.


200810111502_vakci_100_08_kct

I když mnoho cest za poznáním podnikají turisté osamoceně, vždy nejatraktivnějšími jsou pro Turnováky cesty v partě. Protože v partě – se starými i novými přáteli – je nejvíc legrace. S kamarády se můžeme nejlépe podělit o krásné zážitky ze společných výletů.

 

A jaká je budoucnost české turistiky?

 

Věřím, že optimistická. Touha lidí cestovat a poznávat je velká. Snaha žít zdravým životním stylem a chovat se přitom šetrně ke svému přírodnímu okolí, je stále sílícím trendem moderních lidí. Ne každý má dnes čas dělat sport na závodní či vrcholové úrovni a turistika už dávno není jen o chůzi, ale jde o všestranný pohyb o mnoha sportech. Navíc je to jeden z mála sportů, který může dělat celá rodina. A hlavně – potřeba mít kamarády a dobrou partu – ta bude trvalá. Nikde není lepší příležitost skloubit vše dohromady.

Málokterá činnost má navíc tak velkou tradici. Málokterý spolek má šanci nabídnout i veřejnosti dobré služby. KČT má zázemí turistických chat, nejlepší síť značených turistických cest v Evropě (tedy přírodních tělocvičen těla i ducha), vydává vlastní edici turistických map ČR, má pro členy možnosti slev ve všech možných turistických zařízeních – hradech, zámcích, koupalištích i prodejnách – to nedokáže žádná cestovní kancelář, žádná agentura, žádné fitness.


200810111502_vakci_101_08_kct

A v Turnově? Víc než 300 členů turnovského klubu, což je více než dvakrát tolik, než měl ve „Zlaté době“, má věkový průměr nadějných 37 let. Klub je členěn na mnoho oddílů, seskupených buď s tematickým zaměřením (např. na jógu), nebo generačně rozvrstvených. Největší nadějí klubu jsou rodiče s dětmi, které v různých oddílech vychovávají podhoubí a budoucnost turnovské turistiky. Například v roce 2006 uskutečnil odbor 70 akcí všeho druhu, kterých se zúčastnilo 1028 lidí, z toho pro děti se konalo 26 akcí. V roce loňském to bylo 75 akcí s účastí 1327 členů, z toho pro děti 28 akcí. Pořádáme tři až čtyři tábory ročně zhruba pro 150 dětí, šest až osm putovních táborů po horách či na kolech pro 60 až 90 členů.

 

n200810111507_vakci_103_08_kctNelze prezentovat činnost klubu jako nabídku cestovní kanceláře, ale pokud někoho turistika zajímá, není problém se k nám přidat. Členů je tolik, že mezi nimi určitě má každý Turnovák nějakého kamaráda. A pak můžete s námi jezdit na lyže na Bosnu nebo do Alp. Putovat s batohem po Krkonoších či Malé Fatře. Vydat se na vysokohorskou túru do Dolomit, Julských Alp, nebo i do Himálaje. Na kole projezdit jižní Moravu, nebo dojet až k Baltu. Poznat na treku norské fjordy či Islandské sopky. Přejet Krkonoše či Jizerky na běžkách, nebo splout slovenské řeky. Je fajn strávit příjemný víkend na Sněžce, i když není vidět na krok, zima zalézá za nehty a člověk neví, jestli je mokrý od potu, nebo od deště. Protože jsme tam s kamarády, se kterými se na útrapy cest snadno zapomíná.

Závěrem už můžeme jen dodat, že v letošním roce se dostalo odboru veliké cti a byl uveden do Síně slávy Klubu českých turistů.

 

Autor příspěvku: Tomáš Tomsa, člen výboru KČT Turnov, http://turistika.turnov.org

 

DEN TURISTIKY V TURNOVĚ: Pokud se chcete o historii turistiky na Turnovsku dozvědět více, přijďte se podívat na výstavu mapující na mnohdy unikátních materiálech bohatou historii odboru. Výstava bude představena veřejnosti v Muzeu Českého ráje v Turnově a potrvá od 19. října do 17. listopadu 2008. Vernisáž výstavy se uskuteční v muzeu v neděli 19. října v 11.00 hodin.

Program bude pokračovat odpoledne v Městském divadle v Turnově, kde od 14.00 hodin proběhne nejen slavnostní setkání členů a příznivců turistiky, ale i čtyři krátká divadelní představení.

200810111502_vakci_102_08_kct

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.