NEJISTÝ OSUD REKONSTRUKCE ŠKOLY V MAŠOVĚ

1

Že se náklady na rekonstrukci Základní školy v Mašově z původně odsouhlasených 28,5 mil. Kč dostaly až na 50milionovou hranici, jsme v TvA již psali. Jak na říjnovém jednání zastupitelů popsal starosta Turnova Tomáš Hocke, zpracovatelem studie byla firma TopDesign Vlastibořice. Původní odhad ceny však neobsahoval zpevněné plochy a přípojky, gastro vybavení, vedlejší a ostatní náklady, vnitřní vybavení. Výběrové řízení na projektovou dokumentaci vyhrála firma BKN Vysoké Mýto, ta postupně přišla s navýšením celkových nákladů až na zhruba 50 mil. Kč.

„Když jsem tohle zjistil, bylo zastaveno projektování a hledali jsme úspory. Jednalo by se o částku zhruba ve výši čtyři až pět milionů, projektanti ale nechtěli měnit konstrukční řešení,“ přiblížil na jednání starosta. Padly i pochybnosti o kvalitě zpracované studie firmou TopDesign, zejména co do odhadu výše realizačních nákladů.

Jaká jsou východiska z této nepříjemné situace? První je vrátit se na začátek, projekt radikálně zmenšit a školu rekonstruovat do 30 milionů. Druhá možnost je ze stávajícího projektu odstranit jedno podlaží, což by znamenalo, že nově se přistaví de facto jen jídelna a šatny. Třetí možností je dokončit projektovou dokumentaci podle stávajícího návrhu a soutěžit na dodavatele stavby s tím, že nejvyšší cena bude 30 milionů a případné úpravy se budou dělat až dodatečně.
Práce na rekonstrukci školy měly původně začít na jaře příštího roku s termínem dokončení v červnu 2019.

V diskuzi zastupitelů Zbyněk Báča ve spolupráci s mašovským osadním výborem navrhoval vše zpracovat do investičního záměru a případně žádat o dotaci. „Na rekonstrukci školy v Mašově už byly v minulosti zpracovány dvě studie a stále se nic nepostavilo. Škola opravu nutně potřebuje. Nyní máme obavu, že to dopadne jako v předchozích případech,” uvedl Báča. Další zastupitelé – Vítězslav Sekanina, Michal Kříž – prosazovali dokončení stávajícího projektu a soutěžit na dodavatele stavby.

V závěru navrhl starosta usnesení projektovou dokumentaci dopracovat a vyhlásit výběrové řízení na dodavatele s finančním omezením 30 mil. Kč, což zastupitel Michal Loukota navrhl zvýšit na 35 milionů. To také bylo 16 přítomnými zastupiteli odsouhlaseno (čtyři byli proti a tři se hlasování zdrželi).

Projekt rekonstrukce mašovské školy se tedy dokončí ve stávajícím návrhu a pak se uvidí, jestli se najde nějaká firma, která by rekonstrukci provedla v ceně do 35 mil. Kč.
K tématu se na stránkách TvA jistě vrátíme…

Sdílet

Autor článku

1 komentář

  1. Jestliže firma Top Desing vypracovala studii s předpokladem 28,5 mega, tak ať tato firma školu postaví za tyto peníze. Copak to žádného zastupitele nenapadlo? Jinak je její návrh bezcenný a to doslava a nemělo by se za studii ji nic platit. Možná, že je to naivní, ale logitu to snad má.

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.