Asi nejlépe rozporuplnost zastupitelů na téma výtvarného díla k poctě našeho prvního prezidenta shrnul Jaroslav Knížek (ANO 2011). „Přišel jsem na jednání s tím, že budu kategoricky proti a hlas porotou označené vítězné práci nedám. Zastavovali mě lidé na ulici. Říkali, že na radnici se asi zbláznili, když zvítězilo něco takového. Sám jsem to jako poctu T. G. M. také nevnímal. Poslouchám ale diskuzi a přednášku sochaře Karouse o funkci a moderním pojetí uměleckého díla ve veřejném prostoru, a musím konstatovat, že mě to hodně nalomilo,“ shrnul Knížek svůj pohled před hlasováním zastupitelů o tom, co někteří v diskuzi chvíli před tím označili jako cosi, slušně řečeno, zauzlovaného… Veřejné zasedání turnovského zastupitelstva se konalo v sále Střelnice ve čtvrtek 30. června.
Projednávání tohoto bodu bylo hodně zajímavé. Takový vhled do střetu tradičního a moderního umění. Sochař Pavel Karous poděkoval městu, že podobnou soutěž uspořádalo, a také 25 autorům, kteří ji obeslali. Veřejná soutěž měla podle něho velmi slušnou úroveň. Karous seznámil přítomné zastupitele s některými moderními instalacemi poslední doby u nás i v Evropě. Je to například originální památník Šoa v Berlíně, Davidovy hvězdy na místě synagog ve Vídni, moderní díla umístěná ve veřejném prostoru v Litomyšli. Představil také bizarní roubenky na střeše paneláku v Košicích nebo cigáro senátora a primátora Teplic Jaroslava Kubery, které každou hodinu vyfukuje kouř, či malý památník lidem, kteří se rozhodli ukončit svůj život skokem z pražského Nuselského mostu. „Bylo jasné, že rozhodnutí poroty při výběru práce k poctě T. G. M. vzbudí emoce. Úplně nejhorší by ale byla třeba standardní busta Masaryka, tu by prostě lidé přišli jen zkontrolovat a nestalo by se nic. Navíc podle mého vybraná práce s názvem Pravda roste s námi přesně zapadá do sídliště z konce 60. let,“ řekl při projednávání tohoto bodu na zastupitelstvu Pavel Karous. Vítězné dílo podle něho nutí k přemýšlení, pravda se hledá obtížně (zauzlování) a nakonec rezonuje ve vysokém sloupu. „Každá generace by do veřejného prostoru měla přidat dílo, které odpovídá době, tedy v našem případě 21. století,“ řekl sochař.
Starosta T. Hocke (Nezávislý blok) připomněl průběh soutěže i fakt, že vítězná práce vzbudila vlnu nevole u obyvatel města, a také někteří zastupitelé jsou na rozpacích. Navíc by realizace vítězného díla přišla na dva miliony korun, což zrovna v dnešní době asi není úplně optimální investice. Dílo nicméně podle něho souzní se zadáním, do daného prostoru před nádražím by se hodilo. Také zastupitel Ivan Kunetka (Proto) by dal na doporučení odborné komise a připomněl nerealizovanou práci Davida Černého v podobě růžové housenky na Střelnici, která mohla Turnov proslavit. Lukáš Bělohradský (ODS) zmínil, že vítězná práce není špatná a do veřejného prostoru patří. Nicméně v ní nevidí poctu T. G. M. Stejně tak David Schindler (Piráti) uvedl, že nejméně půlka veřejnosti je proti, a navíc toto dílo bez dvou odstavců vysvětlujícího textu není pro běžného diváka srozumitelné. „Mám za to, že výtvarné dílo koncipované jako pocta našemu prvnímu prezidentovi nemusí za každou cenu budit emoce, někoho rozčilovat, já bych od takového díla spíš chtěl, aby vyvolávalo úctu a pokoru k činům velkého člověka,“ zdůraznil svůj postoj Zbyněk Miklík (Piráti). Pro místostarostku Janu Svobodovou naopak vítězné dílo patří do dnešní doby, kdy si hledáme informace na internetu a zajímáme se o své okolí. Dílo nazvané Pravda roste s námi je tak ideální, lidé by se měli více zajímat o myšlenky našeho prvního prezidenta a přemýšlet o věcech, které nás přesahují. Eva Kordová (Nezávislý blok) zdůraznila, že veřejnost prakticky nedostala větší šanci se k tomu vyjádřit. Uvítala by při rozhodování o věcech, které vyvolávají emoce, větší zapojení občanů do diskuze.
Názorová rozporuplnost se odrazila i v hlasování. Vítězný návrh získal podporu pouhých osmi zastupitelů. V druhém kole bylo tajnou volbou hlasováno o dalších třech návrzích, které byly porotou oceněny jako zdařilé. Nejvíce hlasů (13) získal „kvádr“ se siluetou T. G. M. Ani to ale na vítězství nestačilo. „Výtvarné dílo k poctě T. G. M. je v tuto chvíli pro mě uzavřenou záležitostí a v nejbližší době se k němu nebudeme vracet. Stálo to hodně energie a času, ale tak to někdy bohužel chodí,“ konstatoval den po jednání na tiskové konferenci starosta T. Hocke.