Výtvarné dílo k poctě T. G. M. nebude! Zatím!?

0

Těžko říct, ale po dnešním veřejném zasedání turnovských zastupitelů to vypadá, že žádné výtvarné dílo k poctě našeho prvního prezidenta nevznikne. Město vyhlásilo výtvarnou soutěž, kterou obeslalo 25 umělců z různých koutů republiky. Odborná porota označila za vítěznou práci dílo Petra Valera ze Slaného, nazvanou „Pravda roste s námi“ (ZDE).

Pravdou je, že veřejnost neměla možnost se k tomu vyjádřit, a když, tak pouze na sociálních sítích, kde vítězné dílo vyvolalo spíše vlnu nevole. To se ostatně odrazilo i v diskuzi zastupitelů. Jedni vítězný návrh podpořili s tím, že výtvarné dílo 21. století má provokovat a nutit k zamyšlení, jiní, že je to sice pravda, ale návrh by měl být srozumitelný i pro širší populaci bez toho, aby si lidé před tím museli číst dva odstavce textu. Navíc se některým vítězná práce nezdála být tou nejlepší připomínkou osobnosti takového formátu.
Ve výsledném hlasování získal vítězný návrh podporu pouze osmi zastupitelů. V druhém kole bylo tajnou volbou hlasováno o dalších třech návrzích, které byly porotou oceněny jako zdařilé. Nejvíce hlasů (13) získal „kvádr“ se siluetou T. G. M. (na titulním snímku). Ani to ale na vítězství nestačilo. Diskuze byla ukončena bez přijetí usnesení, další osud této na počet došlých návrhů kvalitně obeslané veřejné soutěže je nejistý. Možná nové zastupitelstvo vzešlé z podzimních voleb bude chtít v tomto záměru pokračovat. Otázkou jsou i náklady na realizaci výtvarného díla, které se pohybují na úrovni dvou milionů korun.
K velmi zajímavé hodinu a půl trvající diskuzi zastupitelů o střetu nových pohledů s těmi tradičními se ještě na TvA vrátíme.

Související články (celkem 5)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.