TÉMA: RUŠENÍ POBOČKY ČESKÉ POŠTY NA NÁDRAŽÍ SE OPĚT DOTÝKÁ HISTORICKY NESTANDARDNÍ POLOHY TURNOVA NA HRANICI KRAJŮ A OKRESŮ

0

V Turnově se v posledních dnech hodně diskutuje o uzavření pobočky České pošty na nádraží. Po jednáních, která proběhla, se zdá, že již jde o nevratnou záležitost, kterou budou občané muset přijmout. Nicméně jsme o názor na toto téma požádali poslance Parlamentu ČR, zvolené za náš region a místně příslušného senátora. Z poslanců reagovali dva a k tomu senátor zvolený za Liberecko. Děkujeme jim za odpověď.

Vážení poslanci a senátoři Parlamentu ČR z našeho regionu, obracíme se na vás s tématem rušení pobočky České pošty na turnovském nádraží. Jak jistě víte, Turnov má nejen tu smůlu, že se nachází na hranici krajů a okresů, ale je také rozdělen řekou Jizerou tak, že jde v podstatě nadneseně řečeno o „dvojměstí“, když každá část je velmi svébytná co do dosahu občanské infrastruktury a služeb.

Bohužel tím, že předchozí vlády s Českou poštou nekomunikovaly systémově (alespoň ve veřejném prostoru slyšíme, že státem nebyly vypláceny dohodnuté částky za tzv. veřejnou službu ad.) a také, že pravděpodobně vedení České pošty správně nezareagovalo na změny na trhu, dostal se tento státní podnik do velmi svízelné situace. Bohužel se do této situace s ním dostali i občané, kteří škrty v poskytování služeb fyzicky ponesou. Lze chápat, že když je ve větším městě několik poboček v jedné čtvrti, že jejich počet může být po úvaze redukován, určitě všichni chápeme, že je-li jediná pobočka v menších městech a obcích, zůstane zachována.

Pak jsou tu ale případy jako právě Turnov. Vzpomeňme v době pandemie koronaviru na ony zákazy cestovat mimo domovský okres, resp. katastr obce. V případě Turnova musela být udělena dokonce ministerská výjimka, protože by se lidé třeba z Příšovic či Jenišovic, Malé Skály, Pěnčína a Sychrova nedostali do zaměstnání a ani za službami a na úřady.
A stejně je to s pobočkou České pošty na turnovském nádraží, která nejenže obsluhuje půlku města na pravém břehu Jizery, ale obsluhuje i spádové obce v okolí, tedy i ty v jiných krajích a okresech. Všichni tihle občané se nyní mají nahrnout do pobočky na turnovském náměstí, kde pro to nejsou vytvořeny dostatečné podmínky. Kdo z vás zná reálie Turnova, ví, že pobočka pošty na náměstí není plně bezbariérová, nejsou zde k dispozici parkovací místa – těch je na náměstí trvalý nedostatek a nová zde těžko město vytvoří. Pro zejména starší občany bude toto těžko řešitelný problém, ani autobusová zastávka není v blízkém dosahu od této pobočky. Tyhle všechny požadavky splňuje pobočka pošty na nádraží, zde se jedná o vytíženou pobočku pro standardní služby i další typu Czech POINT. Z výše uvedeného by bylo žádoucí v Turnově zachovat pobočky obě, protože obě mají „nadmístní“ význam.
(Jen odbočka: Co se stane po zrušení pobočky na nádraží? Lidé budou hledat alternativu k té na náměstí, což bude vést k zahlcení malých poboček pošty v Přepeřích, Jenišovicích či Příšovicích, které na větší nápor nejsou připraveny lidsky, materiálně a už vůbec ne provozní dobou.)

Město se prostřednictvím starosty Tomáše Hockeho snažilo tuto výjimečnou situaci, ve které se Turnov nachází, zástupcům České pošty vysvětlit. Myslíte, že tato poměrně nešťastná situace je pro Turnov nyní bezvýchodná a město a občané se budou muset přizpůsobit, nebo je ještě nějaký prostor k jednání?

Michael Canov, senátor za oblast Liberecka (SLK):
Omlouvám se, ale je mimo mé síly i možnosti dosáhnout změny. Jedné změny se nám spolu se starostou a s hejtmanem podařilo docílit v mém senátním obvodu, ale mimo něj žádné možnosti nemám.
Konkrétně se jednalo o Vratislavice nad Nisou, nicméně se ale jedná pouze o výměnu, zrušena zde bude jiná pobočka České pošty.

Jarmila Levko, poslankyně Parlamentu ČR (STAN):
Velmi dobře rozumím důvodům, proč by lidé z Turnova chtěli zachovat pobočku České pošty na nádraží. Ostatně – jako dítě školou povinné jsem v Turnově bydlela a vím, že na druhou stranu řeky je daleko. Ale diskuze o tom, které pobočky budou zachovány a které budou zrušeny, by neměla být diskuze politická. Tak je to i teď nastaveno, konkrétní pobočky určuje Česká pošta na základě zvolených parametrů (například, že v obcích, kde je jen jedna pošta, bude zachována) a dalších údajů, které má k dispozici (vytíženost a podobně). Jiný prostor pro jednání než mezi panem starostou a vedením České pošty bohužel nevidím.

Ondřej Lochman, poslanec Parlamentu ČR (STAN):
Česká pošta je již několik let ve ztrátě. Současně tato instituce přišla o 40 % svých zakázek. Logicky – místo pohledů máme sociální sítě, místo dopisů e-maily, místo doporučených psaní nově začínají fungovat datové schránky. Důchody lze jako jakoukoliv jinou bankovní transakci zaslat na účet. Jediná oblast České pošty, která se rozvíjí, je Balíkovna.
Při poklesu zájmu o služby o tolik procent přesto nedošlo ke zmenšení sítě poboček pošt nebo k výrazné změně obsahu nabízených služeb. Která firma by se takto chovala?
Z hlediska financí spadla Česká pošta do minusových čísel od roku 2018, nikdo to ale nechtěl řešit, navíc stát v jednotlivých letech přestal platit i za tzv. univerzální službu – tedy doplácení na nevýdělečné služby pošty.
Tedy transformace pošty je nutná, jako instituce již neplní téměř z poloviny svůj původní účel, především kvůli výše zmíněné digitalizaci.
Co se týká pobočky v Turnově, tak zde je to na managementu České pošty, aby vyhodnotil, jaké pobočky jsou vysoce ztrátové a jaké pobočky je dobré udržet, aby se síť pošty zcela nerozpadla a mohl ji stát do budoucna dobře využít třeba i pro jiné služby. Když bude každý politik zasahovat vedení pošty do toho, jaké pobočky má zrušit a jaké ne, tak tento podnik jako celek zamíří do bankrotu. Tedy chápu, že k nějaké redukci poboček dojít muselo a každý starosta bude říkat, že v jeho městě to být nemá, pak by se ale nezavřela žádná pobočka a jsme zpět u insolvence celého podniku. Tato situace se měla začít řešit už v letech 2017 a 2018 a nemuselo dnes docházet k tak rychlé redukci.
Omezení služeb pošty lze dnes vyřešit třeba u důchodů zřízením bankovního účtu. Mimochodem, banky dnes nabízejí 3 tisíce, ale i 10 tisíc korun za to, že si u nich účet zřídíte. Pro ostatní potřeby lze také využít Balíkovny a další spediční služby.

Související články (celkem 4)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.