POSTIH ZA ZNEUŽITÍ LINKY 112 SE ZVÝŠIL AŽ NA DVĚ STĚ TISÍC

0

V sobotu 11. února si připomeneme Evropský den 112. Na toto jednotné evropské tísňové číslo se dovoláte na telefonní centra hasičských záchranných sborů v krajích, které je provozují. Technologie center propojuje základní složky integrovaného záchranného systému: Hasičský záchranný sbor ČR, Policii ČR a Zdravotnickou záchrannou službu. To umožňuje rychlé vyhodnocení vzniklé situace a okamžitou reakci záchranných složek. Navíc na stejné číslo přivoláte pomoc i ve všech státech Evropské unie.

Ač jde o linku doslova zachraňující lidské životy, v mnoha případech jde také o linku zneužívanou. Od letošního roku však vešla v platnost novela zákona, která velmi zpřísnila tresty pro osoby, které na linku volají ze zlomyslnosti.

„Trest za zneužití linky tísňového volání byla řešena v zákoně o požární ochraně, ale každý si to mohl vyložit po svém a sankce byly velmi těžko vymahatelné. Proto jsme dlouho čekali na zákon č. 127/2005 Sb., o elektronických komunikacích a novelu zákona č. 468/2011 Sb., která nabyla účinnosti 1. ledna 2012,“ vysvětluje mjr. Martin Rybář, vedoucí Krajského operačního a informačního střediska (KOPIS) Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje. Jak dodává, teď se proti zneuživatelům může dle jasně dané právní normy zakročit a bude se toho konečně plně využívat. „Fyzické osobě tak může být uložena pokuta do výše 200 tisíc korun,“ doplnil konkrétní částku Martin Rybář.

Call centra linky 112 bychom si tak rozhodně neměli plést s nějakou informační linkou. Pokud se ale člověk cítí ohrožen a potřebuje pomoci, určitě se nemusí bát číslo vytočit. „Zavolat není přečin, ale zneužívat ji ano,“ uzavřel Martin Rybář.

(Zdroj: Zdenka Štrauchová, tisková mluvčí, Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje,  zdenka.strauchova@hzslk.cz)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.