ČESKO-POLSKÉ SETKÁNÍ PĚSTOUNSKÝCH RODIN V JELENÍ HOŘE

0

Turnovské Centrum pro rodinu Náruč dlouhodobě podporuje pěstounské rodiny a pořádá pro ně pravidelná setkání se vzdělávacím programem pro náhradní rodiče a terapeutickým programem pro jejich děti. V průběhu roku 2012 navázalo CPR Náruč spolupráci se sdružením pěstounských rodin z Jelení Hory v Polsku. Společně započaly obě strany pracovat na projektech česko-polské spolupráce v oblasti pěstounské péče. Ve dnech 19. a 20. ledna proběhlo v Jelení Hoře první společné setkání pěstounských rodin v rámci projektu „Spotkanie Karnawałowe Rodzin Zastępczych“ financovaného Evropským fondem pro regionální rozvoj.

„Možnost mezinárodního setkání je pro nás velmi přínosná, umožňuje nám porovnávat systém péče pro ohrožené děti. Zajímavé jsou pro nás nejen informace z Polska, ale i ze Slovenska, kde transformace systému péče o ohrožené děti proběhla již před 10 lety, a umožňuje nám srovnat systémy našich sousedů a čerpat z jejich zkušeností,“ uvedla Petra Houšková, vedoucí CPR Náruč.

Z české strany na setkání dorazilo 17 účastníků, doprovázených zástupci CPR Náruč. Pro rodiče-pěstouny byly připraveny dva odborné semináře na téma „Rodičovská autorita“ lektorované zkušenou polskou psycholožkou Mariou Pietkou. Pro děti byly připraveny výtvarné dílny, bohaté animační aktivity a krátký výlet do okolí Jelení Hory. Večer si děti i dospělí zatančili na karnevalové zábavě.

Polští organizátoři dokázali vytvořit srdečnou atmosféru a příjemné zázemí. Podařilo se navázat stabilní partnerství, které dlouhodobě přináší pěstounům z České republiky i Polska možnost pravidelného setkávání, intenzivní výměny zkušeností a příliv nových poznatků. Další setkání je plánováno na podzim 2013.

Jana Rakoncajová
Centrum pro rodinu Náruč, o.s., Turnov
www.naruc.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.