ORKÁN SABINE SE TURNOVSKU Z VĚTŠÍ ČÁSTI VYHNUL

0

Odpoledne 10. února můžeme konstatovat, že hlavní část orkánu Sabine se Turnovsku vyhnula. „Dopoledne jsme vyjížděli k jediné události, k pádu stromu na silnici u Sychrova, jinak byl opravdu klid. Dopředu to ale nedokázal nikdo předvídat,“ uvedl velitel turnovských městských hasičů Martin Bartoníček. Na Turnovsku byla situace nejvážnější ráno kolem sedmé hodiny, kdy foukal silný nárazový vítr a vydatně pršelo.

Dramatičtější to bylo po poledni, kdy přišla druhá vlna orkánu – v Turnově dokonce v podobě zimní bouřky s hromy a blesky. Do 16. hodiny městští hasiči vyjížděli na Kobylku k poškozené střeše a k odstranění dvou stromů ležících přes silnici v Pelešanech a v Mokřinách. Odpoledne se střídala jedna vlna přeháněk s větrem za druhou, v regionu popadaly další stromy, na železnici byl zastaven provoz v úsecích Semily – Košťálov a Turnov – Sychrov.

V NĚKTERÝCH ŠKOLÁCH PROBÍHALA JEN OMEZENÁ VÝUKA
V neděli pozdě večer vydal Liberecký kraj upozornění, aby lidé pokud možno v pondělí dopoledne nevycházeli a nevyjížděli a aby rodiče zvážili situaci a své děti nechali raději doma. Výzvu vyslyšeli také obyvatelé Turnovska, například do ZŠ v ulici 28. října dnes podle ředitele Jaromíra Friče nedorazilo 170 dětí, z velké části ty dojíždějící z okolních obcí. Podobné to bylo i v dalších školách, výuku dnes úplně zrušili například v Základní škole v Bělé u Turnova.

PRŮBĚH DNE
Vítr začal zesilovat během noci na pondělí. Například na Sněžce dosáhly nárazy větru rychlosti 180 km/h, což je síla orkánu.
Míst bez proudu v Česku bylo před polednem zhruba 76 tisíc, především v západních, jižních a středních Čechách. Bouře Sabine se během dopoledne přesunula na Moravu. Přes dva tisíce lidí bylo bez proudu na Českolipsku, dopoledne nejezdily vlaky z Liberce směrem do Německa a v oblasti Jizerských hor. Uzavřena byla komunikace do Kryštofova Údolí.
Hasiči v Libereckém kraji museli od nedělního večera do pondělního rána vyjet zhruba sedmdesátkrát k popadaným stromům. V Liberci zůstala kvůli vichřici v pondělí zavřená zdejší zoologická zahrada. Podle tiskové mluvčí krajských hasičů Lucie Hložkové mimořádné události po celém kraji řešilo více než 900 hasičů. K 16. hodině bylo zaznamenáno více než 300 událostí.
I v příštích dnech by mělo být hodně větrno a panovat bude proměnlivé počasí.

UZAVŘENÍ TURNOVSKÝCH PARKŮ
Městský úřad Turnov, odbor životního prostředí, informuje, že od 10. února byly až do odvolání uzavřeny park u letního kina a Metelkovy sady. Důvodem je zajištění bezpečnosti návštěvníků a možné poškození stromů v souvislosti s přechodem bouře Sabine. Bude provedena kontrola stromů a jejich případné ošetření.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.