PNEUSERVIS NA VÝŠINCE SE STĚHUJE NA NOVOU ADRESU DO PEKAŘOVY ULICE

0

Dvě sezony v roce, na které musíte být stoprocentně připraveni. Naskladnit zásoby, odhadnout náladu zákazníků, sehnat brigádníky, nadopovat se vitamíny, pořádně se vyspat, protože až to propukne, nebude už na nic čas. Přehnané? Ani moc ne. Takhle v kostce vypadá život majitele pneuservisu. Jarní a podzimní sezona, kdy si všichni v jednom dni vzpomenou, že chtějí přezout auto a včera už bylo pozdě, protože vylezlo sluníčko, nebo napadl první sněhový poprašek. A vy se musíte usmívat, nenadávat, přesvědčit je, že dnes je opravdu plno a že tahle pneumatika má fakt dobrou cenu a z té marže, která zbude pro vás, že to jsou náklady na zaměstnance, energii, pronájem, sociální a zdravotní a kdoví co ještě. Život v pneuservisu má své zákonitosti, a chcete-li tady pracovat, musíte tato pravidla přijmout. Nebo jít dělat něco jiného.

Marcel Polák (*1970), vyučený automechanik, začal v novém objektu na Výšince pneuservis provozovat v roce 1999, v posledních letech pod značkou Firststop. „Začali jsme s pneuservisem a postupně nabalovali další služby, jako jsou drobné opravy, výměny olejů, tlumičů, brzdných destiček či klimatizace. Dnes máme svůj stálý okruh zákazníků, soukromých i firemních, pro které se snažím služby neustále vylepšovat. Mohou si nechat pneumatiky u nás uskladnit, čímž jim odpadne spousta starostí s převozem a uskladněním doma či ve firmě. Navíc před sezonou jim pneumatiky dopředu připravíme, vyvážíme a oni mohou v klidu přijet,“ shrnuje svůj obor podnikání Marcel Polák.

V Turnově aktuálně najdete asi dvacítku míst, kde vám nabídnou výměnu pneumatik – od drobných soukromníků v garážích po asi čtyři velké pneuservisy s profesionálním zázemím. Tady by měli umět podat zákazníkům i kvalifikovanou radu. „Samozřejmě, že sleduji novinky a trendy v oboru, zajímám se o vývoj na trhu. Když porovnám pneumatiky zhruba s odstupem deseti let, tak je tu poměrně velký rozdíl hlavně v bezpečnosti. Kvalitní pneumatika dnes lépe drží stopu, když více naprší, tak auto neplave, moderní pneumatiky mají výbornou brzdnou dráhu a jízdní stabilitu. Co je fakt, jak přibývají další a další ekologické nároky, které pneumatiky musí splňovat, vede to ke kompromisům na úkor životnosti. Do pneumatik se při výrobě přidávají různé typy olejů, i na pneumatikách se začaly objevovat štítky jako u elektrospotřebičů. K tomu má v nejbližší době začít platit nová norma pro výrobce, takže běžný spotřebitel se už v tom hodně ztrácí,“ vysvětluje Marcel Polák.

Jak dodává, lidé se budou pravděpodobně stále více obracet právě na pracovníky v pneuservisech o radu. „Pro ty, kteří se dívají pouze na cenu, je každá rada drahá, vyslechnou si můj monolog na téma bezpečnosti a pak koupí na internetu ty nejlacinější pneumatiky z Číny. Někteří se přijdou dvakrát, třikrát zeptat, a pak nakonec taky volí internet, kde ušetří padesát korun a mají potom problém s reklamací. Na druhou stranu je ale naštěstí většina těch, kteří chtějí jezdit bezpečně a naslouchají. Moje první otázky při pomoci s výběrem pneumatik vždy směřují k tomu, kolik zhruba ročně ujedou kilometrů, na jakém povrchu, jestli po dálnici, nebo na okreskách, jestli jezdí za každého počasí, nebo jen jednou týdně do města na nákupy za sluníčka. Podle toho pak volíme konkrétní pneumatiku. Není potřeba vždy kupovat to nejdražší na trhu,“ doplňuje Polák.

Pracovníci pneuservisu…

A budoucnost pneuservisů? Jak třeba bude vypadat za pět, deset let? „Tady těžko odhadovat, nicméně si myslím, že podíl lidské práce tady bude pořád, takovéto sci-fi, že se bude vše opravovat on-line a auta zajedou jen do nějakých boxů, to myslím, že do deseti dvaceti let tady nebude. Vždyť nemáme ještě ani opravené všechny silnice,“ glosuje Marcel Polák.

Služby jeho pneuservisu se od letošního jara přesouvají na novou adresu na druhou stranu Jizery. Za Plauditem v Bezručově ulici se dáte doleva při příjezdu z Nádražní ulice a pokračujete kolem Šroubárny až ke garážím, kde stojí zbrusu nová stavba pneuservisu. Nemůžete minout. Služby zde budou poskytovány, na jaké byli zákazníci zvyklí na Výšince, část vybavení je úplně nová, přibylo jedno stání, takže v sezoně zde odbaví více motoristů. „Chtěl bych moc poděkovat všem, kteří nám se stavbou pomohli. Stavební povolení jsme získali 1. dubna loňského roku, pak přišel koronavirus a s tím jasná omezení, po asi šesti letech v zimě u nás napadl sníh, takže jsme už před zahájením provozu nestihli jediné, a to dokončit venkovní úpravy, které budeme muset dodělat za provozu. Na zákazníky se už ale moc těšíme, jsem zvědav, co na novou provozovnu řeknou,“ uzavřel Marcel Polák. (PR)

Firststop Turnov – Pneuservis Na Výšince, provozovna: Pekařova 2340, Turnov, tel. 602 970 660, 725 190 999, www.firststop-turnov.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.