OBSTRUKCE, DOSTAVBA DIVADLA, NOVÉ ŠETŘILOVSKO A VÝZVA KE ZMĚNĚ KOALICE NA RADNICI

3

Nebývalý úvod mělo listopadové zasedání turnovských zastupitelů. V jeho úvodu chtěl opoziční zastupitel Jiří Mikula do jednání přidat bod o kontrole zadávání veřejných zakázek města, „vládnoucí“ koalice Nezávislého bloku a ANO 2011 to ale nepřipustila. Proto poté v dalším hlasování opozice odmítla schválit program jednání, což se ještě nikdy v polistopadové historii v Turnově nestalo. Nakonec k dohodě došlo a zmíněný bod do jednání zařazen byl.

Patrně nejzajímavějším bodem jednání byla prezentace upravené studie přístavby divadla, kterou představil arch. Josef Pleskot. Studie přináší nové nápady a zdejší divadelníci, kteří byli jednání přítomni, jsou z ní nadšeni. Jak pan architekt zmínil, jeho tým se snažil vypořádat s připomínkami a přinést něco nového. Studie pracuje také se sousedním domem čp. 151, kde je nyní v přízemí ovocný bar. Pohledově byl dům zvětšen, pod sedlovou střechou se našel prostor pro alternativní divadelní scénu. Město by po přeměně prostoru na Střelnici na kino Sféra mělo zase odpovídající malou klubovou scénu! Upraveny byly také vstupní prostory a přidány možnosti většího propojení s vlastním divadlem. Stěnu vstupní části by měla zkrášlit historická divadelní opona, je zde kavárna s venkovním posezením a dostatečné zázemí pro provoz divadla. Odhad nákladů na rekonstrukci a dostavbu je kolem 50 milionů korun, varianta včetně alternativní scény přijde asi na 67 milionů. Na začátku příštího roku by měli zastupitelé rozhodnout, jakou cestou se definitivně vydat, aby se mohla postupně začít tvořit projektová dokumentace. (Viz také ZDE.)

Neméně zajímavý byl další bod jednání, a to nová podoba části Šetřilovska kolem někdejší výletní restaurace. Město objekt velmi dlouho prodávalo, nedávno ho v dražbě zakoupil za 3,75 milionu korun zdejší podnikatel Petr Zikuda. Ten zastupitelům představil vizi řešení celého prostoru. Objekt bývalé restaurace je v takovém technickém stavu, že nezbývá než demolice, na jeho místě vyroste nová restaurace s hotýlkem s 21 pokoji. Problémem jsou některé zbytkové pozemky města, které jsou pro rekonstrukci prostoru potřeba. A protože na ně existují různé pohledy a také různé odhadní ceny, souhlasili nakonec zastupitelé s formou dražby pozemků s nejnižší vyvolávací cenou 560 tisíc korun. Optimálně by mohla být stavba zahájena v roce 2019, z důvodu nepříznivé situace na stavebním trhu ve smyslu stavebního boomu může být stavba zahájena o rok či dva později.

Nová podoba restaurace a malého hotelu na Šetřilovsku (pohledy z ulice a z parku)

Zastupitelé pojmenovali vznikající nové ulice na Vrchhůře a souhlasili s podáním žádosti o dotaci na výstavbu chodníku ze Sobotecké ulice na náves v Mašově. Ve sporném bodě prověření dodržování směrnic o zadávání veřejných zakázek městem 14 zastupitelů vyslovilo souhlas s tím, aby výstavbu hřiště u nádraží a v Metelkových sadech prověřil kontrolní výbor města. Z řad občanů vzali zastupitelé na vědomí petici za dodržování nočního klidu. Městská policie je žádána, aby zakročila proti nočnímu štěkotu a skučení psů.

Turnov má novou veřejnoprávní smlouvu s Malou Skálou. Ta rozšiřuje působnost městské policie v této obci v plném rozsahu, protože dosud zde strážníci mohli zasahovat jen v případech porušení dopravních předpisů. Smlouva bude uzavřena na zkušební dobu jednoho roku, bude placená ve formě provozních nákladů a podle velitele městské policie Luboše Trucky nebude znamenat oslabení fungování strážníků ve městě. „Turnov především v hlavní turistické sezoně řeší s Malou Skálou spoustu společných problémů souvisejících s turistickým ruchem, ať už na cyklostezce, či na Jizeře, smlouva o úzké spolupráci je tedy žádoucí,“ poznamenal starosta Tomáš Hocke. Turnovská městská policie má v současnosti plný stav 18 strážníků včetně velitele.

V závěru zasedání vyzval zastupitel Ivan Kunetka vedení radnice, resp. především Nezávislý blok (starosta, místostarostka Houšková…) k přehodnocení současné koalice. Nelíbí se mu aktuální vývoj v naší zemi, který vede nedemokratickým směrem, významné pozice ve vedení země získávají představitelé komunistů a extrémistů. Vládnoucí koalice na turnovské radnici také odchodem zastupitele Tomáše Tomsy z ANO 2011 ztratila křehkou většinu 14 hlasů. „O rozpadu koalice jsme se dozvěděli z tisku, nikdo nás oficiálně jako zastupitele neinformoval, čekal jsem, že stejně jako Tomsa, který odmítl nést spoluzodpovědnost za kauzy kolem pana Babiše, situaci přehodnotí i vedení radnice a Nezávislý blok s ANO vypoví koaliční smlouvu. Opět přichází doba, kdy za zachování svobody a demokracie je třeba bojovat,“ uvedl Kunetka. Starosta Tomáš Hocke zmínil, že s Tomášem Tomsou byl uzavřen dodatek ke koaliční smlouvě a on je nyní součástí koalice jako nezávislý zastupitel. Starosta se domnívá, že současná koalice přinesla městu mnoho dobrého a závěrečný účet jí vystaví občané příští rok na podzim při komunálních volbách. To podpořila i radní Eva Kordová, která se ale také současně vyhranila proti dění na celostátní úrovni. Podle zastupitele Sekaniny by si Turnov měl zachovat svoji pravicovost, tedy i včetně vedení města.

Sdílet

Autor článku

3 komentáře

  1. Dříve v naší zemi vládli komunisté s podporou estébáků, nyní estébák s podporou komunistů. Je hanbou vedení města, že je v koalici s ANO. Měl by se stydět i Ing.Tomáš Tomsa. Vystoupil z ANO, pak uzavřel dodatek ke koaliční smlouvě jako nezávislý zastupitel. Takže podporuje ANO i nadále.

    Miloš Rejmont

  2. Jak je vidět, panRejmont se už oklepal z volebního „vítězství“ 5,3% a opět perlí. Jenom je jaksi opět vedle. Nevládne nám žádný estébák ( soud ještě neproběhl) a vláda nemá podporu komunistů ( zatím nežádala o podporu). Je smutné a trapné, když člověk takového postavení ( společenského) záměrně a opakovaně nemluví pravdu a překrucuje fakta. Turnovskou ( ne tak celostátní) TOPku považuji za dobrou, pracovitou a věcnou opozici a tento pán ji jaksi kazí pověst a chová se jako Kalousek.
    Souhlasím však s jeho názorem na vystoupení pana Tomsy z Ano ( poněkud teatrální a pozdní) a podepsání pochybného dodatku. Když už vystoupí kdokoliv ze strany za kterou ho občané zvolili, tak má zároveň položit mandát zastupitele!!! To by bylo čestné a logické.

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.