SPORTOVNÍ SERVIS: FUTSAL, HÁZENÁ, HOKEJ A NA ZÁVĚR POZNÁMKA NA TÉMA ZMĚN VE FOTBALE

0

Pravidelný sportovní servis tentokrát začínáme u futsalistů FC Dalmach, kteří vyrovnávají bodové manko z podzimní části soutěže. Vítězství ve favorizovaných Litoměřicích bylo pro letošní ročník velmi důležité. A důležité bylo i vítězství turnovských házenkářek ve II. lize, kteří na domácí palubovce porazili družstvo Astry Praha. Hokejové soutěže se pomalu chýlí ke konci, v čele Nejvyšší pojizerské ligy jsou turnovští Performers. Závěr patří změnám ve fotbale, dozvíte se zajímavé informace ze zákulisí a je tu také jedna výzva: Nechcete se stát fotbalovým rozhodčím?

FUTSAL

* II. liga: Gardenline Litoměřice – Dalmach Turnov 2:3 (0:1). Branky: Pešír, Chrobák – Šulc 2x, Krejčík. Sestava: Prokopec – Krejčík, Šteffan, Vítek, Mencl, Hurt V., Šulc, Kroupa.
V dosti okleštěné sestavě a s brankářem Prokopce v brance vyrážel Dalmach na druhý tým tabulky Gardenline Litoměřice. V úvodu utkání byli na míči lepší domácí, ale očekávaná branka nepřicházela i díky výborně chytajícímu Prokopcovi. Pokud už byl hostující brankář překonán, tak mu dvakrát pomohla tyč jeho branky. V průběhu prvního poločasu se osmělil i Turnov a v 17. minutě se dokonce dostal do vedení, když výhoz Prokopce si ideálně zpracoval Šulc. Otočil se kolem obránce a střelou k levé tyči rozjásal výborně bránící hosty. Tlak domácích pokračoval i v druhé části hry a branka přišla ve 23. minutě, když Pešír takřka z nulového úhlu vyslal míč před branku a Prokopec si nešťastně srazil míč do branky – 1:1. Prokopec a hráči Dalmachu poté i dál drželi nerozhodný stav a vyráželi do rychlých protiútoků. Jeden z nich se i ujal ve 36. minutě, když se Šulc a Vítek hnali na branku domácích a prvně jmenovaný prudkou střelou pod břevno rozvlnil síť domácí branky – 1:2. Litoměřice si rázem vzali oddechový čas a poslali do hry zkušeného brankáře a bývalého reprezentanta Klímu, který měl s domácími podporovat útok na hostující půlce. Ve 37. minutě se jim podařilo překonat obranu Dalmachu podruhé. Střelu Chrobáka si tečoval do branky Mencl – 2:2. Domácí i nadále hráli na půlce Dalmachu a snažili se zvrátit stav na svoji stranu. V poslední minutě Chrobák už zakončoval akci domácích takřka do prázdné brány a už už zvedal ruce nad hlavu, když tu se nachomýtl Prokopec, který vytáhl jeho dělovku z prostoru tří tyčí. Poté ale ještě stačil Gardenline špatně rozehrát na útočné polovině a Hurt se snažil přelobovat brankáře Klímu, který se vracel zpět do branky. Naštěstí pro Dalmach zasáhl rukou mimo vymezené území, obdržel červenou kartu a Dalmach měl čtyři vteřiny před koncem možnost zvrátit skóre na jeho stranu. K míči se postavil kapitán Krejčík, který prostřelil vše, co mu stálo v cestě. U hráčů Turnova tak mohla vypuknout velká radost za vítězství 2:3 na půdě silného Gardenlinu Litoměřice.
Aleš Krejčík, krejca11@seznam.cz

HÁZENÁ

* II. liga, ženy: TJ Turnov – TJ Astra Praha 26:21 (18:10). Sestava (branky): B. Kučerová – C. Davidová (6/2), R. Kohoutová (6), A. Vališová (3), A. Koubková (2), A. Šafářová (2), V. Ševrová (2), I. Tichá (2), D. Aissi (1), M. Poláková (1), L. Ševrová (1), P. Bártová.
Na začátku utkání se soupeřky trochu „oťukávaly“. První branka padla až ve 3. minutě – do sítě domácích. Ještě v 6. minutě se dostaly pražské hráčky do vedení 2:1, ale od 7. minuty převzaly házenkářky z Českého ráje iniciativu. Střelecky nejúspěšnější byly turnovské hráčky od 15. do 26. minuty, kdy dokázaly gólově odskočit na rozdíl jedenácti branek 17:6! Bohužel v dalších minutách domácí polevily, jak v útoku, tak v obraně a hráčky z Prahy začaly stahovat. Ve 48. minutě svítil na ukazateli rozdíl pouze dvoubrankový a to 21:19!!! O vítězství turnovský tým ale přijít nechtěl. Nakonec se podařilo získat 2 body za pětibrankové vedení. V utkání výborně zahrála C. Davidová.
Házenkářky TJ Turnov jsou v tabulce na 4. místě.
Vlaďka Ševrová, v.sevrova@seznam.cz

NEJVYŠŠÍ POJIZERSKÁ LIGA V LEDNÍM HOKEJI

Zápasy 19. kola
HC Všeň Pojizeří – HC Modřišice 6:5 SN (1:2, 1:1, 3:2, 1:0 SN). Střelci: Taibr 2 (z toho 1 rozhodující SN), Egert, Šťastný, Kobosil, Sluka / Jiránek – 3, J. Marek, Šálek. Všeň Pojizeří: Dědeček – J. Pařízek, Fanta, Šťastný, Sluka – M. Lamač, Koťátko, Kobosil, Patočka, Eget, Šulc, Taibr. Modřišice: Koubus – Knížek, Krouza, Pelda, Hladík – Jiránek, Šálek, R. Holán, J. Marek, T. Marek, Chmurčiak, Zavadil.
SDH Troskovice – HC Performers 10:8 (4:2, 2:5, 4:1). Střelci: Stránský – 3, Semecký – 3, Zajíc – 2, Dlabola, Boček / Mazánek – 4, Adam – 2, Vaníček, Roubíček. Troskovice: Louma – Srb, Luděk Dubravský, Těhník, Martinec – Stránský, Lukáš Dubravský, Semecký, Dlabola, Zajíc, Novotný. Performers: Mlejnek – Hujer, Roubíček, Černohouz, Kopal – Mazánek, Vaníček, Adam, Jakub Lhoták, Janoušek, Hlubuček.
HC Sokol Turnov  HC SDH Hnanice 2:8 (1:1, 0:2, 1:5). Střelci: Richtr, Herrmann / L. Malý – 4, J. Malý, Stantejský, D. Malý, Stuchlík. Sokol: Kočí – Augsten, Schwarzkopf, Patka, Vytina – Herrmann, M. Konejl, Fajta, Šolc, Richtr, Krotil, Lauko. Hnanice: Volf – Hájek, Bubák, Stantejský, Buriánek – D. Malý, J. Malý, L. Malý, Stuchlík, Šourek, Buchar, Šafář.
Pavel Mlejnek, DayLightThorn@seznam.cz

Tabulka
1. HC Performers Turnov  19 15-1-1-0-2  99:44 48b.
2. SDH Troskovice  19 15-0-0-0-4  141:69 45b.
3. HC SDH Hnanice  19 13-0-0-1-5  82:54 40b.
4. HC Všeň Pojizeří  19 6-2-1-0-10  56:65 23b.
5. HC Modřišice   19 2-0-0-2-15  52:122 8b.
6. HC Sokol Turnov  19 2-0-0-0-17  32:100 6b.

POZNÁMKA NA OKRAJ: NECHCETE SE STÁT FOTBALOVÝM ROZHODČÍM?

DARWIN A FOTBALOVÁ (R)EVOLUCE ZASÁHNE I TURNOVSKO
Ještě v prosinci loňského roku byl nejvyšším vedením FAČR schválen jeden z nejklíčovějších projektů celé historie českého fotbalu, a to po vzoru např. SRN či Slovenska – přechod na elektronický systém řízení soutěží a fungování funkcionářského aparátu vůbec.
Jak říká generální sekretář Rudolf Řepka, celá záležitost by měla odstranit zbytečnou byrokracii lety zažitých zvyklostí, jako třeba fronty na svazu v době přestupů ad. Hlavně však také zjednodušit veškeré dění kolem nejpopulárnější míčové hry, a to nejen na ligové úrovni, ale i v těch nejzapadlejších vískách, kde se fotbal hraje. Na pořízení potřebné IT techniky obdrží každý oddíl příspěvek ve výši 10.000 Kč.
Také únorový losovací a zároveň volební aktiv OFS Semily měl ve svém bohatém programu bod, který se touto problematikou zabýval. Po potěšitelném zjištění, že díky silným populačním ročníkům přibývá mládežnických družstev, srazil euforii fakt, že ubývá těch nejdůležitějších – rozhodčích. Pod semilským okresem jich působí pouze 25, což je na regulérní řízení všech soutěží žalostně málo. Okresní svaz proto vyzývá případné zájemce všech věkových kategorií (!), aby kontaktovali buď vedení okresu či kteréhokoliv z jeho činovníků.

…NOVÁ CESTA K VÍTĚZSTVÍ, jak zní podtitulek novinky, bude nastoupena a navždy zapsána do historických análů dnem 1. 7. 2015, tedy od nového mistrovského ročníku 2015 – 2016. A jestliže autor evoluční teorie Charles Darwin byl jen jeden, FAČR jich bude mít pod palcem mnohonásobně víc. Pro náš okres tímto školitelským darwinem je fotbalista a aktivní rozhodčí Michal Mrkáček z Turnova.

„Těch změn, které nový systém přinese, je poměrně dost, ale všechny a všichni, myšleno hráči, funkcionáři i rozhodčí, je postupně vstřebáváme. Prozatím je na obou stranách stále ještě relativní klid, ale pravdou je, že někde, jako třeba v Horní Branné, už začali nahrávat do své administrativy to nejdůležitější – fotky,“ prohlásil pro TvA semilský darwin, podle něhož dnes už téměř každý ovládá práci s počítačem natolik, že přechod na „evoluční“ způsob nebude pro pověřené zase až tak složitý.

„Michal to rozhodně nebude mít jednoduché, ale já věřím, že to zvládne. Ve všem stojíme za ním a v současné době od nás dostává dávkované informace, které dál šíří mezi oddíly. Jde o to uvést celý systém do praxe, pokud možno předem vychytat veškeré jeho mouchy a hlavně pak vše zažít,“ říká manažer LKFS Jan König. Ten spolu s pracovníkem registrace Emilem Ubiasem objeli všechny valné hromady okresních svazů v kraji, aby jejich účastníky s chystanou změnou co nejpodrobněji seznámili.

Převratnou změnou pro mnohé asi bude, že odpadnou klasické registrační průkazy, které nově nahradí elektronická karta hráče. Krom osobních dat, zde bude možné dohledat místa působení toho kterého hráče, počet vstřelených branek či nasbírané žluté karty. Co však pro její platnost nesmí chybět, je foto! To musí být přiřazeno nejpozději do 31. 5. 2015, jinak je neplatná, resp. nelze pak provádět přestupy či jiné změny…

„Teď momentálně je třeba, aby se oddíly zaměřily na hlavní tři body. V tom prvním se v našem novém systému objeví ovládací tlačítko, jehož pomocí bude hlavní administrátor klubu moci do systému vpustit další tři adminy pro vzájemnou zastupitelnost. Společně si pak mohou postupně vytvořit co nejširší oddílovou databázi, díky které budou moci bezproblémově fungovat. Každý klub, který vstoupí do nového soutěžního ročníku, musí mít samozřejmě zajištěno internetové připojení do svých kabinových komplexů,“ doplňuje Jan König.

Odpadne tak leckdy pracné a zdlouhavé psaní zápisů o utkání, a také běhání hlavních pořadatelů za kapitány obou týmů kvůli podpisu. Ti totiž novou elektronickou verzi ani nemusí podepisovat, protože stačí, když jej rozhodčí tzv. validuje a odešle příslušným řídícím orgánům. K zápisu v něm (vyloučení, napomínání, neobvyklé události, atp.) se lze vyjádřit do 24 hodin. Zápis si navíc oprávnění  mohou připravit klidně doma i dva dny před zápasem, ovšem jeho konečná verze se zobrazí až půl hodiny před výkopem. „V případě selhání elektroniky přijde ke slovu tradiční papírový zápis,“ odpovídají tvůrci na nejfrekventovanější dotaz fotbalových funkcionářů – novodobých „ajťáků“. Pokud se tedy podělá elektronika, je dobré mít po ruce papír, chce se s humornou nadsázkou dodat.

Od července se funkce hlavního administrátora stane jednou z nejdůležitějších v každém fotbalovém klubu. „Je faktem, že vykračující době nikdo neuteče a ona si jednoduše žádá své. Je prostě načase, předat štafetový kolík nastupující generaci a my jí s tím zbytkem snad ještě chvíli píchneme,“ shodují se námi tématem oslovení dlouholetí bafuňáři. Neskutečným se zdá být přestup 3 hodiny před začátkem utkání! Přestupní řád však zůstává v platnosti i nadále a pro úspěšnou realizaci je nutné schválení dohody odsouhlasené hlavními administrátory obou oddílů příslušným fotbalovým svazem.

„Některé věci jsou momentálně stále ještě nevydiskutované do definitivní podoby, takže si raději počkejme až na samotný červencový rozjezd elektronického systému řízení fotbalových soutěží,“ vyzývá manažer libereckého svazu. Těch novinek je celá řada, takže zájemci o podrobnější informace se je dozvědí na oficiálních stránkách FAČR v hlavní nabídce pod odkazem Fotbalová (R)evoluce.