Město Turnov připravilo pro stavebníky rodinných domů, viladomů či bytových domů manuál, který má sloužit k základní orientaci pro stavbu v jednotlivých lokalitách města.
Obecně optimální postup pro ověření možnosti a termínu výstavby rodinného domu, viladomu či bytového domu ve všech bytových zónách města:
* navštívit stavební úřad, zjistit základní informace, postup povolování stavby a výčet podkladů, které stavební úřad bude vyžadovat k doložení, rozsah projektové dokumentace
* v případě potřeby či nejasností z hlediska územního plánování navštívit odbor rozvoje města (úředník pro územní plán Turnova) a seznámit se s regulativy (dokumentace Územního plánu Turnova a všech územních studií jsou rovněž dostupné na https://www.turnov.cz/cs/ mesto/uzemni-plany-rozvoj-a-mpz/, veřejně přístupná mapová aplikace GIS vč. základních regulativů)
* navštívit odbor správy majetku (vedoucí odboru nebo úředník pro údržbu a opravu komunikací) a seznámit se s možností zasíťování pozemků, stavu komunikace, podmínek pro sjezd na váš pozemek, připravovanými projekty sítí a komunikací, podmínek pro finanční příspěvek, pozemky mnohdy prodávané soukromými osobami a realitními kancelářemi jako stavební, připravené ke stavbě domů, bohužel reálně tomuto tvrzení neodpovídají
* v případě zájmu o koupi městského pozemku kontaktovat odbor správy majetku (úředník pro prodej a nákup nemovitého majetku)
* v případě vzrostlých stromů či ochranného pásma lesa kontaktovat odbor životního prostředí (stromy – úředník pro městskou zeleň, les – úředník státní správy lesů)
* projekt svěřit autorizovanému architektovi nebo inženýrovi, záměr by měl respektovat územní plán, územní studii, stavba má být přizpůsobená terénu, konkrétní lokalitě, místním podmínkám, okolní zástavbě, limitům v území atd., v průběhu zvažování podoby domu před dokončením projektu konzultovat záměr s městským architektem (Ing. arch. Kučerou – konzultační hodiny na stavebním úřadě, nutno objednat se předem na sekretariátu, mít předběžnou skicu, studii, obrázky apod.)
* pokud to záměr vyžaduje, tak takto předjednaný projekt podat ke koordinovanému stanovisku na Městský úřad Turnov (formulář na webu, předat na podatelnu vč. tištěného paré + je vhodné přiložit CD s dokumentací ve formátu PDF pro urychlení administrativy), koordinované závazné stanovisko obsahuje stanoviska všech odborných složek městského úřadu – upozorňujeme, že ne každý záměr vyžaduje koordinované závazné stanovisko, mnohdy postačí jen samostatná stanoviska vybraných odborů (určuje stavební úřad, postup povolení stavby by měl co nejméně zatěžovat investora i dotčené orgány)
Ing. Tomáš Hocke, starosta města
Materiál se týká především těchto lokalit:
* BYTOVÁ ZÓNA HRUŠTICE–KÁROVSKO A BYTOVÁ ZÓNA VÝŠINKA–DURYCHOV. Na bytovou zónu je zpracována platná územní studie, která základní regulativy stanovené územním plánem dále zpřesňuje a doplňuje o podrobnější specifické prvky.
Stavět je možné pouze na zasíťovaných pozemcích (asfaltová komunikace, asfaltová komunikace alespoň v první vrstvě, zpevněná komunikace po souhlasu odboru správy majetku, rozhodně nestačí vyježděné koleje), kanalizační, vodovodní, elektro příp. plynová přípojka).
V případě, že tyto podmínky nemáte splněny, je nutno jednat s odborem správy majetku o konkrétní situaci a možnosti zasíťování pozemků (nutné počítat s příspěvkem na zasíťování pozemku).
Specifika bytové zóny Výšinka–Durychov: Město Turnov má v této lokalitě velmi málo pozemků, většina je v soukromém vlastnictví. Je nutné se velmi dobře seznámit i s vlastnictvím pozemku a stavby budoucí příjezdové komunikace. Není automatické, že tato komunikace bude patřit městu a že se o ni bude v budoucnu starat.
* BYTOVÁ ZÓNA BENÁTKY. Na bytovou zónu je zpracována platná územní studie, která základní regulativy stanovené územním plánem dále zpřesňuje a doplňuje o podrobnější specifické prvky.
Město Turnov opustilo další rozvoj této zóny především s ohledem na hydrogeologické podmínky celé lokality. Jedná se o staré sesuvné území, které je velmi citlivé na vsakování dešťových vod a na zásah do svahů v rámci hrubých terénních úprav. Ostatním majitelům pozemků v této lokalitě nebráníme ve výstavbě (jedná se celkově o 3–5 domů) za předpokladu, že si sami vybudují cestu, inženýrské sítě, přesvědčí dotčené orgány státní správy o možnostech výstavby (terénní odřezy, likvidace dešťových vod). Rovněž si na přístupové komunikaci budou provádět zimní údržbu a popelnice na komunální odpad budou vozit ke komunikaci u řadových domů.
* BYTOVÁ ZÓNA DALIMĚŘICE. Na bytovou zónu je zpracována platná územní studie, která základní regulativy stanovené územním plánem dále zpřesňuje a doplňuje o podrobnější specifické prvky.
Území Daliměřice, za „hasičárnou“, je vlastnicky kompaktnější s převládajícím zájmem vlastníků na síťování pozemků. Tento zájem deklarují ochotou k příspěvkům na zasíťování a ochotou prodat pozemky pod komunikacemi. Kromě základní komunikační a technické infrastruktury bude nutné vybudovat jezírko na dešťové vody z komunikací a ochranný hlukový val u silnice I/10. Byla zahájena projektová příprava lokality.
Území Daliměřice, zahrádkářská kolonie, je vlastnicky velmi roztříštěné. Územní studie není zpracována v dostatečné podrobnosti, proto probíhá její aktualizace. Navíc je území zasaženo vlastnicky kauzou Walderode.
(redakčně kráceno)
V tištěné podobě si manuál můžete vyzvednout v sekretariátu starosty, na stavebním úřadu, na odborech rozvoje města a správy majetku. V elektronické podobě je na stránkách města ZDE.