ŽE BY NÁVRAT ZLATÉ TURNOVSKÉ ÉRY!?

0

V srdci Českého ráje zavládla po skončení podzimní mistrovské části fotbalové divizní skupiny C spokojenost. Cíl daný před zahájením soutěže byl splněn. Momentální 9. příčka a zisk 22 bodů při skóre 21:24 je poměrně dobrým výchozím základem pro těžké jarní boje. „Z mého pohledu mohlo být umístění ještě lepší, ale vezmu-li v potaz, že C skupina je považována za nejtěžší a hrají ji vyspělá mužstva, která mají ve svých řadách i zkušené ligové fotbalisty, odvedli moji svěřenci dobrou práci. Největším herním propadákem ve všech řadách, počínaje brankářem a konče posledním náhradníkem, bylo utkání v Převýšově. Naopak chválit hráče jsem musel především po výhrách v Náchodě a v Polepech. Až na malé výkyvy se hrálo poměrně slušně také na domácí půdě. Tady mě mrzí zejména duel s Dvorem Králové, v němž jsme po prvním poločase mohli vést snad o čtyři branky, ale ve finále se z výhry radoval soupeř,“ pral se se svými smíšenými pocity trenér Jan Broschinský.

Toho předvedené výkony hráčů až tak nepřekvapily, protože je prý víceméně očekával. Jako hlavní tahouny týmu vyzdvihl obránce Novotného, bratry Dana a Vojtěcha Hurtovy a také útočníka Bártu. Největší osobnost mužstva vidí v Janu Brettovi, jenž v Turnově působí na hostování z SK Semily. „Poněkud zklamáním byly pro mě nevyrovnané výkony Aleše Beneka. Ten se jako ofenzivní záložník zatím hledá, ale svoji kvalitu bezesporu má, takže na jaře osu týmu určitě posílí,“ věří turnovský lodivod. Zkušenosti získané na lavičce divizního Turnova jsou pro něj velmi cenné, a jak sám přiznává, rozdíly mezi krajským přeborem a divizí jsou nesrovnatelné. „Jsem velmi rád za možnost být v Turnově, protože přístup spousty lidí k fotbalu je tady prostě super,“ konstatoval trenér, který do Turnova přišel z Hrádku nad Nisou, kde trénoval tamního účastníka krajského přeboru.

201112061331_sport_161_011_fotbal

Na rozdíl od něho se v turnovské kopané pohybuje mnohem déle vedoucí mužstva Petr Horáček, a to ať už jako hráč či později velice úspěšný funkcionář. „To, co se tady teď děje, mně silně evokuje 80. léta, kdy jsme spolu s bratry Adamovými, Pepou Netušilem a Zdeňkem Bubákem váleli jako Turnováci za Turnov jen s minimální pomocí zvenčí. Také dnes se kolem bratří Hurtů či mladíků Bárty a Koubka staví dobrá parta, doplněná o talentované vrstevníky z regionu. A právě o tom fotbal je a tou cestou chceme jít. Kdybych zapátral v paměti, tolik bodů po podzimu jsme měli snad jen jednou za Emila Šafáře, takže jsem za to fakt rád. Trenér Broschinský vaří z toho, co má k dispozici. Myslím si, že obstál, a to nejen z mého pohledu. Hlavně nám taky potvrdil, že jdeme správnou cestou,“ prohlásil fotbalový manažer.

 
Spokojenost neskrývá ani sportovní ředitel FK Pěnčín-Turnov. „Je to fantazie, co tahle partička našich mladíků dokázala. V porovnání s tím je prohra v Převýšově, kde jen tak mimochodem dostala klepec i prvoligová Slavia, jen bezvýznamná prkotina. Úspěch je o to větší, že náš rozpočet je oproti jiným divizním klubům hodně napjatý, a proto si nemůžeme dovolit drahé hráče. Ostatně – tuhle cestu jsme si už vyzkoušeli a nikam nevede. Sázíme na vlastní odchovance a samozřejmě kvalitu našich trenérů, ať už jde o Milana Lábka, Petra Havla s Jirkou Halfarem či Jirku Žďárského nebo Aleše Krejčíka a v neposlední řadě i Jirku Šimka s Luďkem Dlouhým u dorostu. Ale existuje řada dalších lidí, bez kterých se už neobejdeme. Zde myslím například věrný Fans klub, dobrovolníky z pořadatelské služby v čele s Jirkou Krejčíkem a další a další. Cenná je i podpora obecních úřadů, a samozřejmě také našich sponzorů, a to jak těch největších, tak i samozřejmě těch drobnějších. Jen málokdo si totiž umí představit, kolik peněz fotbal, a také sázka na mládež, vlastně stojí. Zkrátka sponzorů není nikdy dost a každý nový je pro nás výhrou. Jsme si vědomi toho, že podpora přichází zároveň s dobrými výsledky, a ty teď díky trenéru Broschinskému máme,“ přispěl svým pohledem jeden z duchovních otců fotbalu Turnovska Jiří Šteffan.

201112061331_sport_162_011_fotbal

Slova turnovského kouče oplácejí stejnou mincí, když si pochvalují jak podporu výboru FK, tak i spolupráci s podpůrným týmem ve složení: vedoucí Horáček, asistent Radek Cimbál a masérka Jovanka Nechvátalová. Kolektivní duch nese zkrátka ovoce, i když si všichni uvědomují, že není vše stoprocentní. „Vážím si solidní hráčské podpory z rezervy, s jejímž trenérem Radkem Kotrmanem je výborná komunikace, jen hráči, kteří jdou naopak posílit B mužstvo, by si měli uvědomit, že na hřišti musí podávat podstatně jiné výkony, než podávají,“ prohlásil kriticky hlavní trenér Jan Broschinský, aby zároveň pojmenoval hlavní slabinu obou mužstev. Tu vidí především v zakončování gólových příležitostí, ale je dosud nepopřenou pravdou, že tzv. koncových hráčů je jako šafránu a se střeleckou produktivitou se potýká celý český fotbal.

 
V případě toho turnovského je tím nejhlavnějším kladem v pohledu na věkový průměr mančaftu možnost dalšího fotbalového zrání. „Dobrá a bojovná je určitě parta, a taky disciplína na hřišti i mimo něj,“ shodují se všichni z realizačního managementu klubu, kde už myslí na jaro. „Rád bych zde ještě vyzdvihl přínos gólmana Michala Metelky, o jehož výkony se hlavně v posledních zápasech mužstvo mohlo opřít, takže všichni společně zvládli podzim na jedničku. V neposlední řadě chci ještě jednou poděkovat za výraznou podporu městu Turnov, a také našemu prezidentovi Jaroslavu Knížkovi za dobrou organizaci veškerého dění v klubu a především jeho nedocenitelný přínos v získávání finančních prostředků tolik potřebných pro činnost,“ dodal sportovní ředitel Jiří Šteffan.
 
Po krátké pauze čeká hráče FK Pěnčín-Turnov zimní příprava. Ta začne už 9. ledna a krom trenérem ordinovaného spinningu, hokeje, bosy, bazénu a sportovní haly bude její součástí tradiční horské soustředění v Kořenově a také zimní turnaj v Nové Pace (28. 1. – 25. 2. 2012). Spolu s ním sehrají Turnovští asi 13 přípravných utkání s celky různých soutěží.
 
Pro TvA připravil Karel Vodrážka
vodraz@centrum.cz

Aktuální tipy a názory na fotbalové výsledky od Betfair (ZDE).

201112061331_sport_163_011_fotbal

Související články (celkem 16)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.