STŘEDEČNÍ STÁVKA SE NA TURNOVSKU TÝKÁ DVOU STŘEDNÍCH A JEDNÉ ZÁKLADNÍ ŠKOLY

0

Školské odbory v pondělí potvrdily, že kolem 6 000 mateřských, základních a středních škol se ve středu kvůli platům připojí k jednodenní stávce. To je více než polovina škol, které zřizují obce nebo kraje. Učitelé chtějí stávkovat, protože jsou nespokojeni s růstem mezd, jak je navrhla a v pondělí i schválila vláda. Požadovali růst o deset procent, vláda sice toto číslo schválila, do tarifů se ale přidá pouze osm procent, což školským odborům vadí (zdroj: Novinky.cz).

Bylo na jednotlivých školách, jestli a jakou formou se ke stávce připojí. V Turnově budou, jak jsme již dříve informovali, fungovat všechny základní školy. Na Turnovsku bude uzavřena podle informací odboru školství turnovské radnice pouze škola v Rovensku pod Troskami, jejíž učitelé se ke stávce připojí.
„Požadavek navýšení platů učitelů je oprávněný. Vláda slibovala 15 % navýšení, které se nekoná. Pokud učitelé zůstanou jedni z nejhůře placených vysokoškoláků, nebude mít kdo učit (některé aprobace nejsou již dnes). Na druhou stranu není správné dát vše do tarifu, prostředky by měly být i na nenárokové složky platu, požadavek by tak měl znít na celkové navýšení prostředků (10 % tarif, 5 % nenároky). Aktivní učitele nad rámec je třeba náležitě ocenit,“ uvedl k tématu ředitel ZŠ v turnovské Skálově ulici Michal Loukota.

Podle Filipa Trdly, tiskového mluvčího Libereckého kraje, z celkového počtu 57 příspěvkových organizací resortu školství, mládeže, sportu a zaměstnanosti Krajského úřadu Libereckého kraje nebude z důvodu stávky ve středu 6. listopadu 2019 vůbec probíhat výuka ve třech školách:
* V Obchodní akademii, Hotelové škole a Střední odborné škole, Turnov, Zborovská 519, příspěvková organizace (bude však zachován provoz domova mládeže).
* Ve Střední uměleckoprůmyslové škole a Vyšší odborné škole, Turnov, Skálova 373, příspěvková organizace.
* Ve Střední uměleckoprůmyslové škole a Vyšší odborné škole, Jablonec nad Nisou, Horní náměstí 1, příspěvková organizace.

Částečně bude omezen provoz v těchto krajem zřizovaných školách:
* Gymnázium, Česká Lípa, Žitavská 2969, příspěvková organizace.
* Gymnázium, Frýdlant, Mládeže 884, příspěvková organizace.
* Základní škola a Mateřská škola, Jilemnice, Komenského 103, příspěvková organizace.

„Některé další školské příspěvkové organizace se připojí dle našich informací pouze symbolicky, např. vylepením plakátů. Jejich výčet však k dispozici nemáme,“ doplnil tiskový mluvčí kraje.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.