POHÁDKOVÁ VÝSTAVA NA VALDŠTEJNĚ

0

Občas je i v létě chladno. Na koupání to není. Prší. A vy stojíte před úkolem nějak smysluplně zabavit o prázdninách své potomky. Ano, jsou tady třeba společenské hry a také zcela jistě přijde na řadu televize a domácí filmotéka. A přesně pro tuto chvíli je tu jeden tip: Udělejte si doma filmový večer! Pusťte dětem dvě zásadní pohádky, které filmaři natočili v Českém ráji. První se jmenuje S čerty nejsou žerty, druhá O princezně Jasněnce a létajícím ševci. A zapamatujte si kostýmy pohádkových postav. A druhý den se vydejte na Valdštejn, z parkoviště pod hradem je to nahoru svižným tempem pár minut, dá se to jít i v drobném dešti.

V prostorách hradu jsou vystaveny tři desítky kostýmů z obou pohádek. Jsou tu „křídla“ ševce Jíry, střevíčky princezny Jasněnky, kostým sluneční paní i pohádkových čarodějnic. A také všichni čerti včetně pána pekel z druhé pohádky. Že tu najdete i šaty obou princezen, to je samozřejmé. Pracovníci hradu kostýmy velmi citlivě rozmístili do stálých expozic. A podle prvních ohlasů je o výstavu, kterou na hrad zapůjčilo Filmové studio Barrandov, a jedná se opravdu o originály z natáčení, zájem poměrně velký. „V úterý 5. července jsme zaznamenali rekordní návštěvu, na hrad přišlo 1 300 lidí,“ shrnuje Eliška Gruberová, vedoucí příspěvkové organizace Turnovské památky a cestovní ruch, která má hrad ve své správě.

Výstava kostýmů z Barrandova nazvaná „Z pohádky do pohádky aneb Jasněnka a Petr Máchal na Valdštejně“ bude na hradě k vidění do konce prázdnin a podle všeho bude jedním z návštěvnických magnetů letošní letní nabídky Českého ráje.

„Při procházkách z Lázní Sedmihorky na Hrubou Skálu si lidé určitě vzpomenou na scénu z pohádky S čerty nejsou žerty, v níž se splašili koně s princeznami. Na romantickém hradě Frýdštejn se jim naopak vybaví dvojice čarodějnic z pohádky o statečném ševci Jírovi a krásné princezně Jasněnce. Právě kostýmy z této pohádky nyní zdobí sál našeho klasicistního domu. V bývalém biliárovém sále zase návštěvníci uvidí samotného vládce pekel či proradnou Dorotu Máchalovou z čertovské pohádky Hynka Bočana,“ přibližuje Radim Štícha ze správy hradu.

Výstavu doplňují i speciální informační panely na druhém nádvoří, kde se lidé dozvědí zajímavosti z obou pohádek – včetně exkluzivních rozhovorů např. se Zdeňkem Troškou, který se stal patronem výstavy.

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.