SPORTOVNÍ OHLÉDNUTÍ: ATLETIKA, FLORBAL FUTSAL A CHALUPÁŘSKÝ TURNAJ

0

O minulém víkendu výtečně zabojovali mladí turnovští atleti na krajských přeborech v Jablonci nad Nisou, v domácí hale se dařilo i florbalistům a futsalistům. V závěru tohoto sportovního ohlédnutí se vracíme ještě k legendárnímu Chalupářskému turnaji, který se téměř tři desetiletí koná vždy v závěru roku.

ATLETIKA

O víkendu 12. a 13. ledna se v Jablonci nad Nisou konaly krajské přebory ve vícebojích a chůzi, kde turnovský klub reprezentovalo 11 atletů. Z tohoto úspěšného víkendu si domů přivážíme skvělých sedm medailí!
V chůzi na 3000 m dorostenek nás reprezentovala Eliška Martínková. Přestože se tato svěřenkyně Kateřiny Čermákové vrací na ovál po zlomenině nohy, v Jablonci si „došla“ pro suverénní vítězství v čase 15:30,01 min. Druhá závodnice byla v cíli v čase 17:13!
Náš druhý chodec, Roman Hanyk, startoval mezi žáky. Trať dlouhou 3000 m zdolal v čase 16:19,49, čímž si vylepšil dosavadní osobní rekord o více než 20 sekund. Co cíle došel první a z Jablonce si odváží titul krajského přeborníka.

Jakub Šafář a Amélie Hobelantová

V sobotu se stejně jako chodci do boje vydali i sedmibojaři. V kategorii žáků nás reprezentovali Jakub Šafář a dorostenec Cyril Žerava, oba svěřenci Miroslava Reichla.
Jakub si od začátku vedl skvěle. Začal halovým osobním rekordem na 60 m (7,47 s). Ještě lépe se mu ale vedlo ve skoku dalekém, kde konečně překonal hranici 6 m a doletěl do fantastické vzdálenosti 624 cm. Ve vrhu koulí mu k překonání osobáku chybělo pouhých 17 cm, když čtyřkilogramovou kouli vrhl do vzdálenosti 11,14 m. Na závěr sobotního programu ovládl ještě skok vysoký skvělým výkonem 178 cm. V neděli na své výsledky výborně navázal – národní rekordu mu unikl o pouhých 52 bodů! Odvezl si titul přeborníka kraje a vede průběžné republikové tabulky výkonem 4471 bodů. Dobře si vedl i Cyril Žerava, který skončil na 3. místě.

V neděli absolvovalo pětiboj sedm děvčat. Amélie Hobelantová se stala krajskou přebornicí mezi žákyněmi díky osobnímu rekordu 2958 bodů. Tato svěřenkyně Tomáše Krištofa začala skvělým výkonem na 60 m překážek (9,41 s), poté následovala její silná disciplína – výška. Výkon 153 cm určitě není špatný, ale my víme, že Amél dokáže skákat i o hodně výš. Její osobní rekord je 165 cm. Ve vrhu koulí si zlepšila osobní rekord na 9,43 m a stejně tomu bylo i ve skoku dalekém. Konečně překonala hranici 5 m skvělým výkonem 516 cm. Poslední disciplínu, běh na 800 m, Amél v lásce nemá, ale poprala se s ní statečně a výkonem 2:58,23 završila svůj úspěšný den. Svěřenkyně Miroslava Reichla Nela Vaníčková si z Jablonce odvezla stříbrnou medaili a obě děvčata se zároveň kvalifikovala na MČR žákyň ve vícebojích. Další startující z Turnova byly Tereza Gaubmannová, Anna Čapková, Anna Pergerová a Adéla Bobková.
Jedinou startující ženou byla Marika Matějovská, která se po jarním a letním tréninkovém výpadku pomalu vrací. Ve spojené kategorii juniorek a žen obsadila 3. místo.
Tomáš Krištof, vedoucí trenér AC Turnov, kristof.tomas93@gmail.com

FLORBAL

* FLORBAL, národní liga, 16. kolo: TJ Turnov – Florbal TJ Kobylisy 9:4 (4:0, 2:3, 3:1). Sestava: Švec, Rudolf – Korych, Palatínus V., Havlín, Matěcha, Hausmann, Rozkovec, Janoušek, Hejduk V., Švitorka, Vitásek, Palatínus A., Sekyra, Haloun. Branky: 11. Martin Hejduk, 15. Jan Hausmann, 18. Vojtěch Hejduk, 19. Štěpán Matěcha, 23. Vojtěch Palatínus, 24. Vojtěch Palatínus, 50. Patrik Rozkovec, 59. Jan Haloun, 59. Štěpán Matěcha – 23. Antonín Semerád, 25. Antonín Semerád, 31. Jan Hrdlička, 49. Antonín Semerád; rozhodčí: Tomáš Sommer – Michal Taufmann; vyloučení: 5:0; využití: 0:1; diváků: 56; zásahy brankářů: Jaroslav Švec 19 – Marek Paleček 8, Pavel Dundr 13, hráno 12. ledna.

Turnovští florbalisté chtěli navázat na předchozí dvě vítězná utkání a vyhoupnout se na čtvrté místo tabulky. Po nepříliš atraktivní první desetiminutovce začali domácí florbalisté svůj plán plnit ve zbytku první třetiny, kdy se dokázali hned čtyřikrát prosadit. V jedenácté minutě otevřel skóre Martin Hejduk, následovaný Hausmannem. Další dvě branky přidali ve vlastním oslabení Vojtěch Hejduk a kapitán Matěcha. Druhá třetina přinesla brankově nejbohatší pasáž utkání, do které znovu lépe vykročili florbalisté Turnova. Během prvních tří minut viděli diváci hned tři branky. Mezi dva přesné zásahy domácích dokázali vklínit svoji první branku také hosté. Až za stavu 6:1 se hráči Kobylis začali více tlačit do útoku a ještě do poloviny utkání dokázali vstřelit dvě branky. Do dalších nebezpečných šancí se hosté dostávali i nadále díky následné přesilové hře. Brankář Švec byl však bezchybný, případně mu pomohla branková konstrukce a i díky němu byl stav po dvou třetinách stále 6:3. V závěrečném dějství se gólové šance rodily jen sporadicky, přesto se hostům podařilo ve 49. minutě utkání zdramatizovat a gólem v přesilové hře snížit na 6:4. Domácí však možné komplikace rázně odmítli a už o minutu později vrátil svému týmu tříbrankové vedení Rozkovec. V závěru pečetili turnovské vítězství střelou do prázdné branky Haloun s Matěchou. Turnov tak dokázal i potřetí v této sezoně porazit Kobylisy a poskočit tak na čtvrtou příčku tabulky národní ligy.
Jan Kovář, TJ Turnov, Jan_Kovar@seznam.cz

FUTSAL

* FUTSAL, divize A: TJ FC Dalmach Turnov – FK Kobylisy Praha 6:2 (2:1). Hráno 13. ledna. Branky (asistence): 5. Randák Matěj (Pařízek Michal), 9. Randák Matěj (Pařízek Michal), 25. Randák Matěj (Pařízek Michal), 32. Pařízek Michal (Kalousek Zdeněk), 37. Kalousek Zdeněk (Randák Matěj), 39. Randák Matěj – 2. Faltýnek Tomáš (Slanina Richard), 34. Slanina Richard (Vácha Zdeněk) ŽK: Tvrdý Vojtěch – Faltýnek Tomáš, Slanina Richard.
FC Dalmach Turnov: Semenský Martin, Krejčík Aleš, Šimek Jiří, Pařízek Michal, Vítek Pavel, Špína Marcel, Randák Matěj, Kalousek Zdeněk, Tvrdý Vojtěch, Fedorko Jan, Mencl Jaroslav, Prokopec Petr.

Souboj domácího turnovského Dalmachu s pražskými Kobylisy rozhodl turnovský snajpr Randák. Obě mužstva v utkání především zodpovědně bránila v bloku, a tak si oba celky nebyly schopny vypracovat více šancí, utkání tak rozhodla střelecká potence domácího Randáka. Hned v úvodu sice udeřili hosté z brejkové akce Faltýnkem a byli i lepším týmem, ale osud utkání vzala na sebe domácí dvojice Randák – Pařízek, první střílel, druhý připravil do přestávky dva góly, kterými otočili zápas na hostitelskou stranu. I v úvodu druhé části hry zmíněná dvojice dominovala, zopakovala to do třetice. Další branky si oba celky ponechaly do závěrečné osmiminutovky, další pojistka domácích přišla od Pařízka, hosté kontrovali jen trefou Slaniny. Domácí taktéž důsledně a zodpovědně bránili, takže hosté, kterým chyběla hráčská individualita, tahali výsledkově za kratší konec provazu. Zanechali ovšem výborný dojem a vítězství domácího celku se tak nerodilo snadno.
Turnov čtvrtou domácí výhrou drží pozici lídra soutěže s dvoubodovým náskokem.
Jiří Šimek, simekjirka00@seznam.cz

HALOVÝ FOTBAL

Klíče od „chalupy“ přebírá nastupující generace
HALOVÝ FOTBAL / Už hezkých pár let patřil závěr každého roku jisté prestižní záležitosti, kterou si nenechali ujít jak hráči leckdy hodně zvučných jmen, tak v hojném počtu také diváci. A světe div se, tzv. Chalupářský turnaj spěje k završení své třetí desítky ročníků. Tradice založená úspěšnou generací turnovských odchovanců s jejich přibývajícím věkem neskomírá, naopak! Letos v závěru roku dojde během jubilejního 30. pokračování k symbolickému předání organizační štafety z otců na syny, kteří v minulosti mj. tvořili stejnojmenný tým.

Jen namátkou zmiňme rodinné klany Havlů, Matějíčků, Svobodů, Müllerů či Urbánků, ale také ligová jména jako Kamenický a Sňozík z pražské Bohemky, Zbyněk Hauzr a Jirka Štajner z libereckého Slovanu nebo třeba hradecký slávista Ivo Ulich. Ve zhruba první půli „třicetileté“ fotbalové války klání pravidelně opanovávali právě pořádající Chalupáři kolem gólmana Radka Cimbála jako např. Emil a Pavel Šafářové nebo Pavel a Jaroslav Bártové ad. Každý ročník býval výzvou pro všechna ostatní mužstva dát dohromady sestavu, která by jim mohla konkurovat, ať už šlo o tradiční celky jako Výšinka anebo Trosky.

Vítězný tým turnaje

Doba bohužel spěje mílovými kroky kupředu, takže dnešní lídři v prvopočátcích Chalupářů ještě ani nebyli na světě. Naštěstí fotbal si dál drží svou popularitu a je v každém případě dobře, když se najdou pokračovatelé, jakékoliv dobré myšlenky okolo kulatého nesmyslu. Prosincovou hvězdou sportovní haly ve Skálově ulici byl Jan Chramosta z FK Jablonec, jenž nastoupil v dresu vítězů a jako nejlepší střelec ročníku ustanovil svými 15 trefami rekord tohoto turnaje. K historicky nejlepšímu střeleckému účtu 42 gólů od roku 2014 – 2018, si přispěl Chalupář Tomáš Bárta devíti brankami a byl po zásluze navíc vyhlášen nejlepším hráčem tohoto ročníku.

Chalupáři 2018 – XXIX. ročník:
1. C. Morgani (Mladá Boleslav)
2. Mlátičky MB (Mladá Boleslav)
3. Chalupáři
4. Supremo (Ž. Brod)

Nejlepším gólmanem se stal přepeřský divizní kanonýr Jakub Synek v brance vítěze C. Morgani! Nejstarší hráčem, který vyběhl na palubovku, byl Ivo Doležal ze železnobrodského týmu Supremo (ročník 1979).

Letos na konci prosince se tedy můžeme těšit na Chalupářský turnaj v poněkud slavnostnějším hávu a pořadatelé určitě nevyloučí nějaké to překvapení! „Bude to už 30. ročník, garda Chalupářů postaví All STARS, a to úplně naposledy, aby tak uzavřela třicet let nekonečného turnaje a nechala v tradici pokračovat nás,“ vyjádřil se za nástupce Štěpán Havel, jehož tým ve složení – Jiří Šimek, Tomáš Bárta, Vojtěch Tvrdý, Jakub Dlouhý, Jan Masařík, Marek Banga, Aleš Krejčík, Pavel Vítek, Jakub Barac a Vojtěch Barac, skončil na třetím místě (na snímku).
S přispěním Štěpána Havla připravil Karel Vodrážka, vodraz@centrum.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.