ZDRAVOTNĚ SOCIÁLNÍ SLUŽBY ZÍSKALY NEJVYŠŠÍ REPUBLIKOVÉ OCENĚNÍ

0

Naše zařízení – Zdravotně sociální služby Turnov, konkrétně Domov pro seniory, získalo 13. října na celostátním kongresu Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR v Táboře nejvyšší možné ocenění „Značku kvality“. V historii udělování této značky jsme druhé zařízení v České republice, které obdrželo tuto cenu s maximálním počtem 5 hvězdiček. Co se vlastně skrývá pod pojmem „Značka kvality“? Asociace poskytovatelů sociálních služeb je největší profesní organizací sdružující registrované poskytovatele sociálních služeb v České republice. V projektu s názvem „Značka kvality v sociálních službách“ jde o systém externí certifikace zařízení, který je založen na tzv. udělování hvězdiček.

Každá hvězdička je udělena na základě spokojenosti uživatelů v pěti sledovaných oblastech, jako jsou ubytování, stravování, kultura a volný čas, partnerství a péče. Hodnotí se všechny důležité aspekty života v zařízení, a to pouze z pohledu samotného uživatele. V praxi certifikace „Značka kvality“ poskytuje jednoznačnou informaci klientům o tom, jakou kvalitu mohou od života v daném domově očekávat. Laicky řečeno, certifikace sděluje, zda se jedná například o dvouhvězdičkový nebo pětihvězdičkový domov.

Náš pětihvězdičkový Domov pro seniory má kapacitu 29 uživatelů, ubytování je možné v 1 – 2 lůžkových pokojích. V budově je umístěna ordinace lékaře, kavárna a prostory pro další služby. V případě hezkého počasí využíváme zahradu s lavičkami a altánem. Poskytujeme pobytové služby seniorům se sníženou soběstačností z důvodu věku a zdravotního stavu. Individuálním přístupem zajišťujeme uživatelům potřebnou zdravotní i sociální péči a duchovní potřeby. Seniorům nabízíme aktivní pomoc a podporu v udržení a rozvoji jejich soběstačnosti a dovedností. Jedním z mnoha příkladů, jak tomu napomáháme, je využití aktivně pasivního trenažéru, který jsme se rozhodli jako příklad dobré praxe v rámci „Značky kvality“ prezentovat.

 
Trenažér Thera Vital určený pro seniory a tělesně postižené byl do domova pořízen počátkem letošního roku. První myšlenkou, jak seniory motivovat k pravidelnému pohybu, bylo „procestování“ naší republiky právě prostřednictvím trenažéru. A při případném úspěchu i dalších států. Dopolední cvičení na trenažéru se tak stalo místem pro zlepšení fyzické a psychické kondice, ale také místem, kde naši uživatelé soutěží nejen mezi sebou, ale snaží se stále zlepšovat své dosavadní výkony a překonávat tak sami sebe. Zároveň se čas kolem trenažéru stal chvílí pro setkávání, sdělování dojmů, zjišťování novinek, prohlubování sociálních kontaktů, vzpomínání či poznávání uživatelů mezi sebou. Výsledky jsou pak našemu personálu naprosto viditelné nejen ve zlepšení soběstačnosti, ale také ve vztazích mezi uživateli. Jejich sportovní výkony jsou navíc inspirací sociálním pracovnicím, které o projetých městech pořádají pravidelné přednášky a promítání pod názvem „Cestovatelský klub“.
 
Ocenění „Značka kvality“ nás určitě nenechá usnout na vavřínech. Myslíme si, že vždy je co zlepšovat a proto i nadále budeme usilovat o zvyšování kvality poskytovaných služeb a o maximální spokojenost našich uživatelů.
Chcete-li se dozvědět více o našem zařízení a poskytovaných službách, navštivte nás. Rádi vás přivítáme, provedeme po našem zařízení a zodpovíme vaše dotazy.

Jaroslav Cimbál, ředitel, Zdravotně sociální služby Turnov
j.cimbal@zsst.cz

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.