EVROPSKÝ TÝDEN MOBILITY, EVROPSKÝ DEN BEZ AUT A CYKLOVÝLET PODÉL ŘEKY JIZERY

0

Město Turnov se každoročně zapojuje do celoevropské kampaně „Evropský týden mobility“ (16. – 22. září) a „Evropský den bez aut“ (20. září), která se bude letos konat v Evropě již pojedenácté. Jedná se o osvětovou kampaň, která upozorňuje občany na problémy se stále narůstající automobilovou dopravou ve městech a zároveň nabízí možnosti a výhody udržitelných druhů dopravy. Mnohá evropská města již pochopila, že prostor v ulicích patří nejen autům, ale také chodcům, cyklistům a veřejné dopravě. Ulice mohou být opět místem setkávání, místem pro život. Letošní Evropský týden mobility nese téma „Pohyb správným směrem“.

V rámci Evropského týdne mobility se koná řada drobných aktivit v týdnu od 16. do 22. září, jejichž hlavním organizátorem je odbor životního prostředí MěÚ v Turnově ve spolupráci s řadou organizací, firem a jednotlivců.
Týden aktivit zahájí „Pohádková neděle na hradě Valdštejně“ s výtvarnou dílnou (16.  9.), dále lekce správné chůze se speciálními holemi Nordic Walking (17. 9.), jsou připraveny zajímavé besedy ad. Sbor hasičů města Turnova zve veřejnost na „Den otevřených dveří v hasičárně na Daliměřicích“ (21. 9.). Evropský týden mobility bude ukončen v sobotu 22. září výletem na kolech a vycházkou se zahradním architektem Ing. Josefem Součkem na téma „Historie a současnost rohozeckého zámeckého parku“.
Vše podrobně najdete na plakátech a na internetových stránkách města ZDE.

n201209131420_zap_259_2012_mobilitaEVROPSKÝ DEN BEZ AUT
Hlavním dnem celého týdne bude čtvrtek 20. září. Skálova ulice bude pro provoz úplně uzavřena v době od 7.00 do 16.00 hodin, vlastní akce zde proběhne v době od 9.00 do 16.00 hodin. V celé její délce budou pro příchozí připraveny různorodé aktivity, budou zde probíhat ukázky z práce záchranářů, představovat se budou školy a neziskové organizace, připraven je i doprovodný kulturní program. Rozmístění jednotlivých aktivit v ulici najdete na přehledném plánku na městských stránkách (viz předchozí odkaz).

CYKLOVÝLET
Město Turnov, Sdružení Český ráj a Obec Svijany ve spolupráci s partnery pořádají v sobotu 22. září cyklovyjížďku s průvodcem nazvanou „Podél řeky za přírodou a historií“.
Cyklojízda je určena všem milovníkům cykloturistiky, kteří chtějí navštívit zajímavá místa podél toku řeky Jizery a dozvědět se o aktuálním stavu projektu cyklostezky. Trasa je vhodná pro rekreační cyklisty i rodiny s dětmi. 
Cyklojízda se koná u příležitosti kampaně Evropského týdne mobility.
n201209131421_zap_260_2012_mobilitaStart samotné cyklovyjížďky je v sobotu 22. září v 10.00 hodin na náměstí Českého ráje v Turnově. Pro účastníky je připravena trasa Turnov – Dolánky – Bartošova pec – Jenišovice – Zámek Sychrov – Svijany – Turnov o délce 35 km. V průběhu cyklojízdy účastníci navštíví zámek Sychrov, kde si prohlédnou unikátní výstavu „I král byl dítětem“, která představuje život dětí ve šlechtických rodech. Jako jedni z prvních se projedou po nové 1. naučné stezce Svijany, která jim bude slavnostně představena zástupcem obce Svijany.
Letošní jízda navazuje na sérii úspěšných cyklojízd, pořádaných od roku 2007 Sdružením Český ráj a partnery v rámci projektu Greenway Jizera. Cílem tohoto projektu je vybudovat páteřní cyklostezku podél toku řeky Jizery, která bude součástí tras pro různé druhy bezmotorové dopravy (pěší, vodní atd.). Cyklostezka se stane součástí evropské sítě bezpečných stezek Greenways. V České republice se tak připojí například ke Greenway Praha – Vídeň nebo Moravským vinařským stezkám.

(Zdroj: TZ města Turnova a Sdružení Český ráj)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.