REKONSTRUKCE DLAŽBY NA CHODBÁCH HISTORICKÉ BUDOVY „ŠPERKÁRNY“.

0

Škola, která je všeobecně známá jako „Šperkárna“ v Turnově, byla založena v roce 1884, ale historická secesní budova byla postavena v roce 1908. Tato „stará budova“ je chráněnou kulturní památkou, proto o všech stavebních úpravách rozhodují památkáři.

Původní dlažba ze začátku 20. století už byla ve velmi špatném stavu, hyzdila krásnou historickou budovu, kam přichází celá řada návštěv, exkurzí, malých dětí ze základních škol, českých i zahraničních politiků a významných osobností. Bezpečnostním technikem byla dlažba dokonce označena jako nebezpečná, proto vedení školy požádalo zřizovatele o dotaci na výměnu dlažby. V minulém roce se podařilo dotaci ve výši 1,8 milionu získat, byl vytvořen projekt, památkáři vybrali druh a dekor dlažby pro secesní budovu a následovalo výběrové řízení na realizaci rekonstrukce dlažby.

Přes velké peripetie se podařilo získat alespoň jednu firmu do tohoto řízení, která rekonstrukci provedla. Stavba byla zahájena v prosinci loňského roku a v současné době máme za sebou předání stavby. Akce se neobešla bez problémů. Opožďovaly se dodávky dlažby ze Španělska v době koronaviru, musely se předělat některé odpady, při bourání staré dlažby se zjistilo, že pod ní nebyl beton, ale jen vrstva sutě, v jednom místě došlo k propadnutí podlahy skrz vrchol klenby v suterénu.

Kdo někdy vyměňoval dlažbu, umí si představit to množství prachu, který se dostane úplně všude, ruch sbíječek, přivádění betonu hadicemi skrz okna, řešení nenadálých událostí, stavební práce v poměrně tuhé zimě. Ale nakonec se vše zvládlo, dlažba je hotová a neskutečně změnila k lepšímu vzhled historické budovy.

Snad jedinou výhodou koronavirové pandemie z našeho pohledu bylo, že žáci ani pedagogové nebyli ve škole, probíhala distanční výuka. Se žáky a učiteli by tato akce byla nemyslitelná. Teď, když se žáci, studenti a pedagogové vrátili do školy na praktickou výuku, už mohou jenom obdivovat změnu a ten obrovský kus odvedené práce ve třech poschodích historické budovy.
Dík patří zřizovateli – Libereckému kraji, projektantům, zhotovitelům, ale i uklízečkám školy, které si užily svoje během celé akce. A to nás čeká ještě malování!

A co je letos ještě v plánu? Výměna střechy na „nové budově“, která by měla začít na konci května a trvat do září. Snad nám sousedé odpustí…
Jana Rulcová, ředitelka SUPŠ a VOŠ Turnov, jana.rulcova@sups.info

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.