OBČANSKÁ PŮJČOVNA V TURNOVSKÉ DÍVČAJDĚ

0

Žáci osmých a devátých tříd Základní školy v ulici 28. října v Turnově se v pátek 10. října zúčastnili poslední besedy s hejtmanem Libereckého kraje Martinem Půtou v rámci projektu Občanská půjčovna Europe Direct, který připravila Liberecká občanská společnost. Žáci 8. A, 9. B a 9. C zaplnili celou odbornou učebnu a po krátkém úvodním slově o kompetencích hejtmana, rady a zastupitelstva kraje, jeho fungování a financování si jej po počátečních rozpacích „pořádně“ vypůjčili. Na přetřes přišlo již tradičně na obdobných besedách financování sportu, kulturních akcí nebo třeba plat hejtmana. Jedna z žákyň se zeptala, jak se Martin Půta stal hejtmanem, další co dělal předtím, než se stal starostou atd. Hodně se hovořilo o obchvatu Turnova, zda čtyřproudá dálnice nebo střídavě dva až tři pruhy, o stavbě sportovního areálu Maškovka, a hlavně o přijímacích zkouškách na střední školy.

Hejtman zvídavé žáky ujistil, že kraj nebude stavbu turnovského sportovního areálu financovat, že jde o záležitost města – přítomný ředitel školy Jaromír Frič, rovněž městský zastupitel, ale prozradil, že město oněch potřebné peníze na stavbu má. V otázce týkající se R35 hejtman uvedl, že on sám je pro dva až tři pruhy rychlostní komunikace z Turnova do Jičína, a dodal, že berte plat ve výši 83 tisíc Kč hrubého. „Hejtmani jsou placeni podle počtu obyvatel v kraji a Liberecký je druhý nejmenší,“ připomněl hejtman.
„A přijímací zkoušky na gymnázia budou v našem kraji stejné, jako vloni, čili zatím je nijak nezpřísňujeme, ale určité znalosti musejí zájemci přece jen prokázat. Jinak řečeno, je dobré se na přijímačky připravit, tedy se učit,“ doplnil s úsměvem. Původně naplánovaná pětačtyřicetiminutová diskuse se protáhla na hodinu a půl i díky „moderátorce“ Zuzaně Korfové, učitelce občanské výchovy, která žáky podporovala v otázkách.

201410101651_oso_95_014_hejtman

„Byl jsem velmi překvapen zájmem žáků o dění ve městě, a také mě potěšily dotazy, na které není tak jednoduché odpovědět. Třeba jak je to s legislativní iniciativou krajů nebo jak můžeme ovlivňovat práci vlády a poslanců,“ chválil žáky Martin Půta.

Ředitel školy Jaromír Frič připomněl stručně historii původně „dívčí školy“. Budova byla 28. října 1934 v této podobě, jak ji známe dnes, slavnostně otevřena. Ve školním roce 1934-35 bylo ve škole 21 tříd a navštěvovaly ji 803 žákyně. Od roku 2004 je škola naplněna na sto procent kapacity, tj. 600 žáků, nyní je největší základní školou v Turnově. Oslavy 80. výročí školy se uskuteční 1. listopadu. Po krátké prohlídce školy vyzkoušel hejtman ještě kvalitu školní jídelny – na holandském řízku si pochutnal…

Podle Jakuba Horáčka z Liberecké občanské společnosti, jednoho z organizátorů besed, byla tato hejtmanova „půjčovna“ derniérou projektu. „Občanská půjčovna, měla za hlavní smysl přiblížit žákům základních a středních škol osobnosti, které se nějakým způsobem podílejí na veřejném životě. Hejtman Martin Půta patřil k nejpůjčovanějším, tedy nejžádanějším osobnostem k diskusím,“ uzavřel Horáček.

Mgr. Jiří Langer, tiskový mluvčí Libereckého kraje, jiri.langer@kraj-lbc.cz
(foto LK)

Sdílet

Autor článku

Komentáře

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Registrace nového uživatele

Reset hesla
Prosím, zadejte svou emailovou adresu. Zašleme Vám nové heslo na email.